Davranış Makaleleri

Çocuk psikolojisine dair merak ettiklerin burada! 2-3 yaş sendromu, kardeş kıskançlığı, cinsel gelişim ve merak ettiğin birçok konuyu yazılarımızda bulabilirsin

Çocuklarda Travma ve Başa Çıkma Yöntemleri

Çocuklarda Travma ve Başa Çıkma Yöntemleri

Çocukluk travmaları ilerleyen süreçlerde fiziksel ve psikolojik problemlere yol açabiliyor. Uzm. Psikolog Nilüfer Köseoğlu Koca, çocuklarda travmanın etkilerini ve travma sonrası stres bozukluğuna karşı yapılabilecekleri anlattı!

13 Adımda Mutlu Çocuk Yetiştirmek

13 Adımda Mutlu Çocuk Yetiştirmek

Çocuğunu seven her ebeveyn, onun mutlu ve hayatı seven bir insan olarak yetişmesini ister. Ancak bu süreçte, ebeveyn kendi mutluluğunu ihmal edebilir. Oysa özünde mutlu olmayan bireyin, bir başkasına mutluluk verebilmesi oldukça zordur. Kendini sevmeyenin bir başkasını sevmesi beklenemez. Öyleyse rol model olduğumuz çocuklara nasıl yol gösterebiliriz?

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için yapabileceklerini Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Ülkü Keldal Özyol anlattı. Hadi uzmanımızın önerilerini oku!

Çocuklarda Sosyal Beceri Geliştiren 8 Yöntem

Çocuklarda Sosyal Beceri Geliştiren 8 Yöntem

Hayatımızda önemli bir kavram olan uyum sağlama becerisi çocukluk çağında kazanılan bir davranış biçimi. Bunun edinilebilmesi için de çocuğun sosyal beceri gelişiminin olumlu yönde desteklenmesi gerekiyor.

Peki çocuğa sosyal beceri nasıl kazandırılır? Ebeveynlere ne tür görevler düşüyor? Bilmen gerekenleri anlattık!

Çocuk Aşkına Dair Bilinmesi Gereken 8 Şey!

Çocuk Aşkına Dair Bilinmesi Gereken 8 Şey!

Çocuk aşkının saflığı, hayatın sonraki dönemlerinde duyulan hiçbir aşkta yok. Çocuklarda aşk hangi yaşta başlar? Çocuk aşık olduğunu nasıl ifade eder ve ailenin bu konudaki yaklaşımı nasıl olmalı? Çocuk ve aşka dair bilinmesi gerekenleri anlattık!

Çocuklara En Çok Söylenen 8 Yalan

Çocuklara En Çok Söylenen 8 Yalan

“Aman yemeğini bitirsin”, “yolda sızlanmasın”, “kendine zarar vermesin” diye, çocuklarımıza birtakım beyaz yalanlar söyleyebiliyoruz. Tıpkı küçükken bize söylenen yalanlar gibi. Biliyoruz bunu yaparken sen de diğer tüm anneler gibi yalnızca çocuğunun iyiliğini istiyorsun. Bu yazımızda dünden bugüne çocuklara en çok söylenen yalanlardan bahsettik, hadi biraz eğlenelim!

Babanın Çocukla İletişimi Nasıl Olmalı?

Babanın Çocukla İletişimi Nasıl Olmalı?

Anne, baba ve çocuk iletişiminin sağlıklı temellere dayanması çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimi için önemli bir yer tutuyor. Duygularını rahatlıkla ifade edebilen, özgüvenli bir çocuk yetiştirebilmek için babaların çocukla iletişimi nasıl olmalı, bilmen gerekenleri anlattık!

Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğretmenin 8 Yolu

Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğretmenin 8 Yolu

Para ve emek kavramlarının anlamlarını bilmedikleri için çocuklar para harcamak ve ebeveynlerinden sürekli bir şeyler istemek konusunda acımasız davranabiliyorlar. Para biriktirmenin ve tasarruf etmenin önemiyle erken yaşta tanışan çocuklar, paranın yönetimi ve daha verimli bir hayat geçirme konusunda tecrübe edinmiş oluyorlar. Bu yazımızda sana çocuğuna öğretebileceğin para biriktirme taktiklerinden bahsettik, hadi başlayalım!

Anneye Bağımlılık (Bağımlı Anne Sendromu) Nasıl Anlaşılır?

Anneye Bağımlılık (Bağımlı Anne Sendromu) Nasıl Anlaşılır?

Yanlış ebeveyn tutumları bazen çocuklarda anne bağımlılığına (bağımlı anne sendromuna) yol açabiliyor. Bu durum günlük hayatı zorlaştırdığı kadar, doğru yönlendirmede bulunulmadığında çocukta özgüven problemlerine de neden olabiliyor. Anne bağımlılığı neden oluyor, anneye aşırı bağımlı çocuğa nasıl davranılmalı? Tüm detaylar yazımızda!

Çekingen Çocuğu Sosyalleştirmenin Yolları

Çekingen Çocuğu Sosyalleştirmenin Yolları

Çocuğun kalabalık ortamlardan kaçınıyor, sosyalleşmekten korkuyor, arkadaş edinemiyor mu? Bunun sebebi çekingenliği olabilir. Ama dert etme, çekingen çocuğu sosyalleştirmek çok da zor değil.

Bu yazıda çocuklarda çekingenlik nedenleri ve çekingen çocuğu sosyalleştirme yollarından bahsettik.

Davranış