Davranış Makaleleri

Çocuk psikolojisine dair merak ettiklerin burada! 2-3 yaş sendromu, kardeş kıskançlığı, cinsel gelişim ve merak ettiğin birçok konuyu yazılarımızda bulabilirsin

Okul Fobisini Yenmek İçin 7 Tavsiye!

Okul Fobisini Yenmek İçin 7 Tavsiye!

Çocuğun okula gitmek istemiyor ya da tam da okula başlamasına az bir zaman kala okuldan korkuyor olabilir. Okul fobisi her 100 çocuktan 4’ünde ya da 5’inde görülebilen ve ebeveynleri oldukça zora sokan bir durum. Peki çocuğun okul korkusu nasıl yenilir? Hadi senin için hazırladığımız tavsiyelerimize geçelim!

Çocukla İletişim Kurmanın En Etkili 10 Yolu

Çocukla İletişim Kurmanın En Etkili 10 Yolu

Sağlıklı bir aile bağı kurmak için çocukla etkili iletişimde bulunmak çok önemli. Çocuğuma söz geçiremiyorum ya da istediğini alana kadar durmuyor, gibi şikayetlerin pek çoğu da çocuklarla doğru iletişim kuramamaktan kaynaklanıyor. Ebeveynler bazen çocukla iletişim kurarken yaptıkları hataların farkına varmayabiliyor. Bu yazımızda hem bu noktalara değindik hem de çocukla etkili iletişimde bulunabilmek için dikkat etmen gerekenlerden bahsettik!

Cinsel Kimlik Gelişiminde Ödipal Dönem

Cinsel Kimlik Gelişiminde Ödipal Dönem

Çocukların kendi bedenlerini tanımaya başladıkları ve cinsel kimlik gelişiminin gerçekleştiği ödipal dönem, Freud tarafından tanımlanan bir kavram. Bilim dünyasında tartışmaları hala süren ödipal dönemin özellikleri ve bu dönemin kız-erkek çocuk dünyasındaki yansımaları neler, konu hakkında aydınlatıcı bir yazı hazırladık.

Güvenli Bağlanma Nedir? Neden Önemlidir?

Güvenli Bağlanma Nedir? Neden Önemlidir?

Güvenli bağlanma, sosyal ilişkilerin temelini oluşturuyor ve gelecekteki ilişkiler için anahtar rol oynuyor. Bebeklerde güvenli bağlanma çocukluk ve yetişkinlikte sağlıklı ilişkiler kurabilmek için çok önemli. Temelde anne ile bebek arasındaki duygusal bağa dayanan güvenli bağlanma nedir, eksikliğinde neler olur, bilmen gerekenleri bu yazıda anlattık.

Kardeş Kavgasını Önlemenin 10 Yolu

Kardeş Kavgasını Önlemenin 10 Yolu

Kardeş kavgası ebeveynlerin yönetmekte en zorlandıkları ve korkuyla yaklaştıkları bir konu. Peki bu gibi durumlarda neler yapman gerek, kardeş kavgası nasıl önlenir? Bu konuda sana 10 ipucu verdik, hadi oku!

Çocuklarda Travma ve Başa Çıkma Yöntemleri

Çocuklarda Travma ve Başa Çıkma Yöntemleri

Çocukluk travmaları ilerleyen süreçlerde fiziksel ve psikolojik problemlere yol açabiliyor. Uzm. Psikolog Nilüfer Köseoğlu Koca, çocuklarda travmanın etkilerini ve travma sonrası stres bozukluğuna karşı yapılabilecekleri anlattı!

13 Adımda Mutlu Çocuk Yetiştirmek

13 Adımda Mutlu Çocuk Yetiştirmek

Çocuğunu seven her ebeveyn, onun mutlu ve hayatı seven bir insan olarak yetişmesini ister. Ancak bu süreçte, ebeveyn kendi mutluluğunu ihmal edebilir. Oysa özünde mutlu olmayan bireyin, bir başkasına mutluluk verebilmesi oldukça zordur. Kendini sevmeyenin bir başkasını sevmesi beklenemez. Öyleyse rol model olduğumuz çocuklara nasıl yol gösterebiliriz?

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için yapabileceklerini Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Ülkü Keldal Özyol anlattı. Hadi uzmanımızın önerilerini oku!

Çocuklarda Sosyal Beceri Geliştiren 8 Yöntem

Çocuklarda Sosyal Beceri Geliştiren 8 Yöntem

Hayatımızda önemli bir kavram olan uyum sağlama becerisi çocukluk çağında kazanılan bir davranış biçimi. Bunun edinilebilmesi için de çocuğun sosyal beceri gelişiminin olumlu yönde desteklenmesi gerekiyor.

Peki çocuğa sosyal beceri nasıl kazandırılır? Ebeveynlere ne tür görevler düşüyor? Bilmen gerekenleri anlattık!

Çocuk Aşkına Dair Bilinmesi Gereken 8 Şey!

Çocuk Aşkına Dair Bilinmesi Gereken 8 Şey!

Çocuk aşkının saflığı, hayatın sonraki dönemlerinde duyulan hiçbir aşkta yok. Çocuklarda aşk hangi yaşta başlar? Çocuk aşık olduğunu nasıl ifade eder ve ailenin bu konudaki yaklaşımı nasıl olmalı? Çocuk ve aşka dair bilinmesi gerekenleri anlattık!

Davranış