IKEA’dan Çocuk Odaları İçin 10 Fonksiyonel Ürün

"Tasarıma önem veriyorum, ancak çocuk mobilyalarında fonksiyonellik de son derece önemli." diyorsan seni bebek karyolasından büyüyen yataklara, miniklere özel masalardan güvenlik ürünlerine, IKEA’nın kullanışlı, kaliteli ve güzel tasarımlı 10 işlevsel ürünüyle tanıştıralım.

1. Çocuğunuzla birlikte büyüyen yataklar

Çocuk odası dekorasyonunun ana unsurlarından biri, yataklar. Ancak yatak deyip geçmemek, sadece dekoratif bir öge olarak da bakmamak lazım… Malum, çocuğun büyüyecek ve hep aynı boyda kalmayacak. Bu nedenle çocuğuna yatak seçerken ilerleyen yılları göz önünde bulundurmanda fayda var. IKEA MINNEN uzayabilen çocuk karyolası, tasarımıyla bu anlamda çocuğuna uzun yıllar eşlik edebilir. Konforlu tasarımı ve güzel görünümüyle çocuğun uzun yıllar severek kullanacağı için de birebir.

2. Çocuğunuzun deneyimleyerek öğrenmesine yardımcı olan mobilyalar

Çocuğuna deneyimleyerek öğrendiği, kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan eşyalarına ulaşabildiği bir alan dekore etmen onun fiziksel ve bedensel gelişimi için çok faydalı. Bunun için de mobilya tercihin, çocuğunun boyuna uygun tasarlanmış ürünlerden yana olmalı. Yetişkin dolaplarının yerine, çocuğunun kıyafetlerine kendi kendine rahatlıkla ulaşabileceği gardıroplar; çekmeceleri yüksekte kalan şifonyerler yerine, erişimi kolay şifonyerler seçmelisin. Çocuğunun büyüme maratonunda ona bu desteği, IKEA BUSUNGE ailesi ile verebilirsin.

Rengarenk ve eğlenceli tasarımları sayesinde, kıyafetlerini ve eşyalarını toparlamak çocuğun için keyifli bir aktiviteye bile dönüşebilir.

Pastel tonların hakim olduğu çocuk mobilyaları bulundukları alana ferah bir görünüm veriyorlar. Örneğin, aşağıda mavi ve beyazın birlikteliğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir oda var.

3. Yüksek güvenlikli bebek karyolaları

Bebeğinin büyümek ve gelişmek için bol bol uyumaya ihtiyacı var. Ancak bu uyku alanı bebeğine konforlu bir uyku için hareket özgürlüğü sağlarken güvenli de olmalı. IKEA bebek karyolaları yüksek güvenlik standartlarına sahip şirin tasarımıyla aradığın ürün olabilir. Yüksek parmaklıkları sayesinde bebeğinin uyanıp ayağa kalkma gibi girişimlerine karşı da oldukça güvenli.

Üstelik karyolaları çocuğun büyüdükten sonra parmaklıklarını kaldırarak da kullanabilirsin.

4. Çocuklara özel alanlar sağlayan IKEA FLISAT ailesi!

Şimdi sana kullanımı ile gönülleri fetheden bir üründen bahsedelim. Biliyorsun ki çocuklar anne ve babalarıyla birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanıyorlar. IKEA’nın FLISAT ailesi ile çocuğuna evinizin salonunda özel bir alan yaratabilirsin. Aynı zamanda evin dilediğin yerinde kullanabileceğin MALA yazı tahtası ile çocuğunun, hayal gücünün sınırlarını genişleterek yaratıcılığını geliştirmesini sağlayabilir, ailece çeşitli resim yarışmaları düzenleyebilirsiniz!

Ayrıca konseptin içinde yer alan minik raflar duvara sabitlenebiliyor. Çocuklu bir evde dağınıklığın önüne geçebilmek için çok kullanışlılar. Tabii dilersen bu güzel tasarımlı ahşap mobilyaları çocuk odasında da değerlendirebilirsin.

Dağınıklıktan söz etmişken sana alternatif depolama seçeneği olarak IKEA TROFAST saklama ünitesinden bahsedelim. Rengârenk saklama kutularının şirinliği sayesinde çocuğuna düzenli olmayı öğretmek çok kolay olacak! Oyuncakları ve el işi malzemelerini saklamak için çok kullanışlılar. Dilersen ahşap tasarımlı modelleri de var, aşağıya bir örneğini bıraktık.

5. Ses çıkarmayan gardıroplar

En az çocuğun kadar senin de seveceğin bir üründen bahsedelim. IKEA STUVA/FRIDITS gardıroplar, sert ve hızlı bir şekilde kapatıldığında dahi çıt çıkarmıyorlar! Ürün, bu sessiz ve yumuşak kapanışı, marifetli menteşelerine borçlu! Artık, çocuğunun dolabını düzenlerken ses çıkarıp onu uyandırmaktan korkmana gerek yok.

6. Taşınabilir masa ve tabureler

IKEA çocuk masa sandalyelerinin favori ürününe geldi sıra! Dayanıklılığı ve zararlı kimyasalları içermeyen malzeme kalitesiyle 3-6 yaş grubu için tavsiye edilen bu takımın en güzel kısmı, kolaylıkla taşınabilir olması. Minikler bile IKEA MAMMUT masa ve sandalyelerini çocuk odasından salona, salondan bahçeye kolaylıkla götürebiliyorlar. Piknikler, el işi faaliyetleri, resim ve boyama saatleri bu minik mobilyalarla çok daha keyifli!

7. Dar alanlara pratik çözümler sunan ranzalar

Aynı odayı paylaşan çocuklara güzel bir haberimiz var! Seni, hem daha fazla kullanım alanı sağlayan hem de çocukların uyku saatlerini daha keyifli hale getiren IKEA VITVAL ve MYDAL ranzalarıyla tanıştıralım. Çocuklar için son derece güvenli bir tasarımları var, için rahat olsun. Tek sorununuz, paylaşılamayan o üst katta kimin uyuyacağı olacak gibi.

8. Ortak kullanıma uygun çok amaçlı kitaplıklar

Çocuk odalarından salona, salondan bahçeye taşınabilen ergonomik ürünler çok seviliyor fakat bazı durumlarda halihazırdaki mobilyaları çocuğunun ihtiyaçlarına göre düzenlemek de iyi bir seçenek olabilir. IKEA KALLAX raf ünitesi, ek modüllerinin sunduğu kullanım alanıyla tercih edebileceğin ürünlerden. Çocuğunun kolaylıkla ulaşabileceği alt bölmelere onun oyuncaklarını ve öykü kitaplarını yerleştirerek ürünü daha işlevsel bir şekilde kullanabilirsin.

9. Aile sohbetlerine keyif katan çocuk koltukları

Şöyle ailecek bir araya toplanıp keyifli, güzel sohbetler etmek istediğiniz anlarda çocuğunun rahatlıkla oturabileceği bir koltuk hiç de fena olmaz değil mi? IKEA STRANDMON serisi, evinizde özel bir keyif köşesi yaratmak için birebir. Çocukların hareketli yapısı göz önünde bulundurularak sabit minderle tasarlanmış bu ürün aradığın koltuk olabilir.

10. Bonus: Güvenliği ve kaliteyi elden bırakmayan IKEA ürünleri!

Hem işlevsel hem de sade ve güzel tasarımlarıyla sevilen IKEA çocuk mobilyalarıyla tanıştın. Unutma ki nasıl bir çocuk odası dekorasyonu yaparsan yap kullandığın malzemelerin kalitesi ve güvenli olması çok önemli. IKEA bu konuda da sana gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir marka. Neden böyle söylüyoruz? Çünkü;

  • Bebek ve çocuk mobilyalarında kullandıkları tüm boyalar doğal ve kokusuz,
  • Tekstiller, mobilyalar ve oyuncaklar, kısacası çocuklar için tasarladıkları tüm ürünler Avrupa güvenlik standartlarına uygun.

Güvenlik konusunu biraz daha açalım. IKEA’nın bebekler ve çocuklar için tasarladığı ürünler ciddi ve zorlu testlerden geçiyorlar. Dolayısıyla IKEA oyuncaklarında uzun şeritler, keskin kenarlar ve küçük parçalar gibi risk taşıyan hiçbir öge bulunmuyor. Üstelik çocuklu bir evde karşılaşılabilecek ev kazalarına karşı önlem alabileceğin bir ürün ailesi daha var: PATRULL. Şimdi PATRULL ailesinde neler var, biraz ondan bahsedelim:

  • Kapıların hızla çarpmasını önlemek için kapı stoperleri,
  • Çocuğunun çekmeceleri açıp karıştırmasını engellemek için çekmece güvenlik mandalları,
  • Pencerelerin açılmasını engellemek için cam kilitleri,
  • Banyo kazalarına karşı sevimli kaydırmazlar,
  • Merdiven kazalarına karşı önleyici şeritler,
  • Evin herhangi bir bölgesinde yaşanabilecek kazalar karşı priz emniyetleri.

Ürünlerini sabitle!

Alacağın küçük önemlerle çocuğunu ev kazalarına karşı koruyabilirsin. Devrilmelerden kaynaklanan kazaları önlemenin en iyi yolu, mobilyaları duvara sabitlemekten geçiyor. Çekmeceli şifonyer, gardırop, TV ünitesi gibi her türlü mobilyayı, ambalajından çıkan orijinal sabitleme aparatı ile önerildiği gibi duvara emniyetli bir şekilde sabitlenmen gerekiyor.