Uyku Makaleleri

Çocuklarda uyku eğitimi, bebeklerde uyku düzeni, uyurgezerlik gibi uyku sorunları ve çocuklarda uyku düzeniyle alakalı bilmen gerekenler yazılarımızda!

Çocuklarda Uyku ve Zeka Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Çocuklarda Uyku ve Zeka Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Yıllardır süren “Zeki insanlar daha mı geç uyuyor?” tartışması çocuklara kadar uzandı. “Zeki bebekler az uyur.”, “Geceleri geç uyuyan çocuklar daha zekidir.” gibi ifadeler pek çok ebeveynin tesellisi. Peki bu, doğru bir şey mi? Yani, zeka ile uyku arasında böyle bir bağlantı gerçekten var mı? Çocuklarda uyku ve zeka ilişkisi hakkında merak edilenlere cevap aradık, hadi başlayalım!

Bebekler Neden Uyumaz? 11 Maddede Uyumayan Bebek!

Bebekler Neden Uyumaz? 11 Maddede Uyumayan Bebek!

“Bebeğim uyumuyor!” diye şikayet ediyorsan, bu duruma nelerin sebep olduğunu bilmelisin. Bu yazıda “Bebekler neden uyumaz?” konusunun tüm nedenlerini ayrıntılarıyla anlattık. Bazı zamanlar bebekler neden uyumak istemez, birlikte öğrenelim!

8 Soruda Çocuklarda Uyku Felci (Karabasan)

8 Soruda Çocuklarda Uyku Felci (Karabasan)

Her ne kadar dilimize karabasan olarak yerleşmiş olsa da uyku felci büyük-küçük hepimizin başına gelebilen bir olay. Bağırmak istersin bağıramazsın, kıpırdamak istersin ama ellerin, kolların oynamaz...

Yaşayanın bile anlatmakta zorlandığı uyku felci nedir? Çocuklarda uyku felci neden olur? Merak ettiklerini öğrenme vakti!

1-5 Yaş Arası Çocuklar İçin İpek Gibi Uyku Rehberi

1-5 Yaş Arası Çocuklar İçin İpek Gibi Uyku Rehberi

İşte geldik en hareketli döneme! Çocuğunun en zinde olduğu, uykudan başka her şeyi düşündüğü bu evrede, güzel rüyalara dalmasını nasıl sağlayacağını biliyor musun?

Dr. Harvey Karp'ın yazdığı "Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı"ndan işine yarayacak tüm bilgileri bu yazıda birleştirdik. Artık uykusuz geceler elveda deme zamanı!

Önceki yazımız burada: 3-12 Aylık Bebekler İçin Mışıl Mışıl Uyku Rehberi

3-12 Aylık Bebekler İçin Mışıl Mışıl Uyku Rehberi

3-12 Aylık Bebekler İçin Mışıl Mışıl Uyku Rehberi

Bebeğinin yavaş yavaş büyüdüğü ve farklılaştığı 3-12 aylık dönemde, uykusuyla ilgili bilmen gereken çok şey var!

Dr. Harvey Karp'ın yazdığı "Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı"ndan, 3-12 aylık bebeğinin mışıl mışıl bir uyku çekmesi için bilmen gerekenleri derledik. Bu yazı sana rehber olacak.

"Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı"ndan derlediğimiz diğer yazımız burada: Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

Çocuklarda Gece Terörü ve Kabuslar: Nedir, Neden Olur?

Çocuklarda Gece Terörü ve Kabuslar: Nedir, Neden Olur?

Miniğini çığlıklarla uykusundan uyandıran, derin uykunun düşmanı olan çocuklarda gece terörü ve kabuslar neden olur? Bir anne olarak içini parçalayan bu duruma karşı sen neler yapabilirsin, hadi başlayalım.

Ağlatmadan Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Ağlatmadan Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Pedagog Tansu Oskay, “Uykusuz Anne Kalmasın” kitabında, bebeklerde uyku eğitimi konusuna farklı bir ebeveynlik anlayışı getiriyor. Hem bebek gelişimini destekleyen hem de doğru uyku rutininin oluşmasını sağlayan bu yöntemle gelsin kesintisiz gece uykuları!

Bu içerik Pedagog Tansu Oskay'ın “ Uykusuz Anne Kalmasın - Ağlatmadan Uyku Eğitimi" kitabından faydalanılarak üretilmiştir.

Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

0-3 aylık bebek uyku düzeni hakkında ne kadar bilgi sahibisin? Dr. Harvey Karp’ın yazdığı “Mahallenin Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı” içinden, 0-3 ay arasındaki miniğin tatlı rüyalar görsün diye bilmen gerekenleri yazdık. 1, 2 ve 3 aylık bebek kaç saat uyur, yanıtladık. Bu çok kapsamlı rehber yazıyı muhakkak okumalısın!

Önce biraz bilgilenelim: Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

3 Yaş Uyku Düzenini Bozan 7 Durum

3 Yaş Uyku Düzenini Bozan 7 Durum

3 yaş uyku düzeni, çocukların artan zihin kapasitesi ve duyarlılıkları nedeniyle çevredeki değişimlerden daha çok etkileniyor. Haliyle de 3 yaş uyku bozukluğu yaygın görülen bir problem. Bu yazımızda Tracy Hogg'un "Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler" kitabından 3 yaş uyku sorunlarının altında yatan nedenleri derledik, uykusuzlukla mücadele zamanı!

2 yaş uyku sorunlarına da buradan göz atabilirsin: Yaşları Küçük, Dertleri Büyük: 2 Yaş Uyku Sorunlarına Neden Olan 9 Şey

Uyku