Çocuk Gelişimi Makaleleri

Anaokuluna başlama yaşından çocuklarda dil gelişimine, yaşa göre çocuk kitapları seçiminden çocuk gelişiminin kritik evrelerine kadar merak edilenleri anlattık!

Çocuklarda Duruş Bozukluğunu Önlemenin Yolları

Çocuklarda Duruş Bozukluğunu Önlemenin Yolları

Özellikle okul çağındaki çocuklarda sık görülen duruş bozukluklarının birçok sebebi var. Bu durumların erkenden fark edilmesi, sorunların kalıcı olmaması adına önemli. Bu yüzden çocuklarda duruş bozukluğu neden olur, nasıl belirtiler gösterir ve nasıl düzeltilir gibi soruların cevaplarını bilmelisin. Hepsi yazımızda mevcut, hadi oku!

6 Yaş Gelişim Özellikleri Neler?

6 Yaş Gelişim Özellikleri Neler?

6 yaş çocuğu okula yeni başladığı bu dönemde zihinsel ve duygusal olarak daha olgun olduğu bir yaştadır. Bir yetişkin düzeyinde olmasa da 6 yaş gelişim özelliklerinin de etkisiyle dünyaya geniş bir perspektifle bakmaya ve başkalarının duygularını anlamaya başlar. Arkadaşlarıyla iş birliği içindedir, dikkat süresi uzundur ve direktifleri çok daha iyi anlar. Bu yazımızda 6 yaş özelliklerini tüm detaylarıyla ele aldık, keyifle oku!

Kardeşler Arası Kaç Yaş Olmalı?

Kardeşler Arası Kaç Yaş Olmalı?

İkinci çocuğu planlayan her ailede gündeme gelen ortak bir problem, kardeşler arası kaç yaş olmalı, konusu. Bu sorunun cevabı her çift için farklı olsa da pedagoji açısından uzman isimlerin konuyla ilgili yönlendirici görüşleri var. Çocuklar arasında kaç yaş olmalı, bunun ideali ne, çeşitli uzmanların görüşlerinden yola çıkarak hazırladığımız yazımıza geçelim!

Çocuğum Aynı Şeyi Defalarca Söylüyor, Neden Olabilir?

Çocuğum Aynı Şeyi Defalarca Söylüyor, Neden Olabilir?

Çocuklar doğaları gereği çok meraklıdırlar ve bitmek bilmeyen enerjileri nedeniyle gün boyu pek çok soru sorabiliyorlar. Ancak aynı soruların tekrar tekrar sorulması kimi zaman yıldırıcı ve endişe verici bir hal alabiliyor. Bu durum da ebeveynlerin “çocuğum aynı şeyi defalarca söylüyor, neden olabilir” diye endişelenmelerine yol açabiliyor.

Çocuğun sürekli aynı kelimeleri tekrarlamasının altında yatan sebepler nelerdir, hangi durumlarda destek almalısın? Hadi biraz konuşalım!

Çocuklarda Sosyal Duygusal Gelişim Özellikleri

Çocuklarda Sosyal Duygusal Gelişim Özellikleri

Çocuklarda sosyal duygusal gelişim, sağlıklı bir kişiliğe sahip olması ve sosyal çevresiyle olumlu ilişkiler kurabilmesi açısından önemli bir konu. Peki, çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi için ona nasıl destek olman gerektiğini biliyor musun? İpuçlarını yazımızda verdik.

Çocukların Öz Bakım Becerileri Nelerdir?

Çocukların Öz Bakım Becerileri Nelerdir?

Çocukların belirli bir zaman diliminde, gelişim özelliklerine uygun olarak yapması beklenen, günlük yapılan ve kendisi tarafından karşılanabilecek becerilere öz bakım becerileri ismi veriliyor.

Peki gelişim dönemlerine göre çocukların öz bakım becerileri nelerdir, bu becerilerin gelişmesi için neler yapılması gerekir? Anlattık!

Waldorf Yaklaşımı Nedir? Neden Benimsemelisin?

Waldorf Yaklaşımı Nedir? Neden Benimsemelisin?

Temelinde sanat-taklit güdüsü bulunan ve çocuğun bireyselliğini ve yeteneklerini destekleme amacı olan bir eğitim anlayışı olan Waldorf yaklaşımı hakkında bilmek istediğin her şeyi bu yazıda anlattık!

İnternetin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

İnternetin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Biliyorsun, internet kullanımı artık hayatımızın her alanında ve çocuklar da artık internette ciddi zaman geçiriyorlar. İnternet kullanımının elbette büyük faydaları var ama durum, internet bağımlılığı ve hatta sanal dünyada yaşamaya varabilen sonuçlar yaratabiliyor.

Bu nedenle internet ve çocuk gelişimi hakkında bilmen gerekenlerden yazımızda bahsettik. Hadi oku!

Çocuğun Hangi Çizgi Filmi İzlemeli?

Çocuğun Hangi Çizgi Filmi İzlemeli?

Çizgi film, çocukların hayatının neredeyse bir parçası haline geldi. Ama çocuk çizgi filmleri seçerken nelere dikkat etmen gerekiyor, çocukların günde ne kadar çizgi film izlemesi uygun?

Bu yazımızda çocuk çizgi filmleri ile ilgili merak ettiklerini cevapladık.

Çocuk Gelişimi