Okusun da Büyüsün: Dekoratif Çocuk Kitaplıkları

Uçsuz bucaksız bir hayal dünyasının yolu, okuma kitaplarından geçiyor. Renkli boyama kitapları, resimli kitaplar ve masal kitapları onun küçücük dünyasını zenginleştirmek için varlar.

Dolayısıyla “Çocuk odasında en güzel köşelerden biri onların hakkı.” dersek abartmış olmayız. Bunun için de ne yapıyoruz? En güzel çocuk kitaplıklarını miniklerin odasına taşıyoruz.

1. Hem dekoratif hem fonksiyonel: Duvar kitaplığı

Duvara monte kitaplıklar, çocuklar için güvenli olduğu kadar dekoratif açıdan da iyi bir aksesuar. Küçük kitaplık raflarını, duvara monte ederek altlarını askılık olarak değerlendirebilirsin. Üst kısımlarını da aksesuarlarla süsleyebilirsin. 5 raflı kitaplıklar da çocuk odalarında çok tercih edilen bir model. Kitaplar için sağladığı yer avantajının yanında sticker’larla birlikte duvar süslemesi olarak da değerlendirilebilirler.

Şahane örnekleri kaçırmamak için Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları yazımızı oku.

Kitaplık raflarla çocuk odası duvarlarına hareket katabilirsin. Raflar, duvar kitaplığı olarak çeşitli kombinasyonlarla sıklıkla kullanılıyorlar.

Çocuk kitapları için büyük kitaplık arıyorsan, bu boydan boya kütüphane modelleri geniş depolama alanlarıyla çok kullanışlılar.

2. Çok tatlılar: Ağaç kitaplıklar

Kitaplarımızın her bir sayfasını ağaçlara borçluyuz, hatta aldığımız nefesi bile. Ağaç şeklinde kitaplıklar, farklı renk ve modellerdeki tasarımlarıyla kız ve erkek çocuk odalarında çok kullanılıyorlar. Ağaç dallarından raf bölmeleriyle kitaplar için çokça yer sağlıyorlar. Duvar rafları ve sticker’ıyla birlikte hazır bir ağaç kitaplık satın almadan da kendi ağaç kitaplığını tasarlayabilirsin.

Bunlar çok şeker: 10+6 Miniş Öneri ile Çocuk Odası Raf Modelleri

3. Ahşap çocuk odalarının bir numarası: Ahşap kitaplık

Ahşap çocuk odalarına ondan daha uyumlu bir kitaplık olamaz. Doğal tasarımlarıyla çocuk odalarına çok yakışıyorlar. Bu arada sana bir tüyo verelim. Ahşap kasaları kendi dilediğin renklerde boyayarak yatay ve dikey şekillerdeki kombinasyonlarla kitaplık yapabilirsin. Ucuz kitaplık için alternatifler arıyorsan, senin için hem ekonomik hem de dekoratif bir çözüm olabilir.

Doğanın ve doğallığın ön planda olduğu böyle fikirlerden daha fazla yararlanmak istersen: Doğayı Çocuğunun Odasına Davet Etmenin 10 Dekoratif Yolu yazımızdaki fikirleri kaçırma.

4. Çocuğun kendi kendine yetebilme becerisiyle özgüvenli büyüsün: Montessori kitaplık

Minik yavrun canı istediği zaman kendi okumak istediği kitabı kendi seçebilsin diye kitaplığını, Montessori felsefesinden yola çıkarak onun boyuna göre tasarlatabilirsin. Montessori kitaplıklarla çocuklar istediği zaman istediği kitaba ulaşma, okuma ve seçim yapma gibi durumlara kendileri karar verdikleri için, kendi kendine yetebilme becerisi kazanarak özgüvenli bir şekilde büyüyorlar.

Buradan da çocuk büyütmene rehberlik için bu felsefe hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

5. Çocuk odanda ilginç tasarımlara yer ver: Dekoratif kitaplık

Miniğinin baş harfinden bir çocuk kitaplığı olsun ister misin? Harf kitaplık tasarımı tam da bunun için var. Tasarım kitaplık severler için bir de zürafa modeli var. Renk seçimini çocuk odası mobilyalarına göre yaparak oda dekorasyonunu tamamlayabilirsin.

Bir dekoratif kitaplık da otobüslü tasarımdan gelsin.

İlginç ve dekoratif kitaplık tasarımlarında sınır yok. Balina kitaplıklarla kendine yer edinen yalnızca kitaplar değil. Çocuklar, balinanın içine kendileri de girerek eğlenebiliyorlar aynı zamanda. Bu balina kitaplığın şöyle bir güzelliği var, kuyruğundaki oturakla çocuğun kitabını arkasına yaslanarak keyifle okuyabilir.

Burada da şahane şeyler var: Çocuğunun Odası için 7 Farklı Dekorasyon Örneği!

6. Çocuk kitaplarına özel bir köşe hazırla: Köşe kitaplık

Çocuğuna özel bir okuma köşesi için tüm kitapları bir yerde toplamak da bir seçenek. Köşe kitaplıkla, çocuğun için keyifli bir okuma alanı hazırlayabilirsin. Klasik duvar rafı kullanabileceğin gibi kartonpiyer raf da tercih edebilirsin. Bu köşe kitaplığın yüksekliğini çocuğunun kitaplara kolaylıkla erişebileceği bir şekilde ayarlarsan Montessori felsefesine de uygun hareket etmiş olursun.

7. Mobilya ve duvarları değerlendir: Metal kitaplık

Cevizden, ahşaptan, camdan, kapaklıdan sıkılanlar için alternatif olarak demir kitaplıklar da var. Üstelik sepetlerin yerleşimini zevkine göre düzenleyerek kendi metal kitaplığını dekore edebilirsin. Bu metal sepetleri kapı, duvar veya çocuk dolabının üzerine bile asarak kitaplık olarak değerlendirebilirsin.

Hem pratik hem dekoratif: Evdeki Oyuncakları Toplama Sorunu İçin 10 Çözüm

8. Kitapların dağınıklıklarını gizle: Kapaklı kitaplık

Kapaklı kitaplıklar, kitapların dağınıklığını gizlemek için iyi bir yöntem. Kapaklı kitaplık modellerinden, senin için seçtiğimiz bu ev şeklinde olan tasarımın pencereleri sence de çok şirin değil mi?

9. Kitaplarını bir çatı altında biriktirsin: Ev şeklinde kitaplık

Ev şeklinde mobilya tasarımları Montessori felsefesiyle hayatlarımıza girdi ve pek çok çocuk odası ürününde modelleri var. Bu felsefeye uygun bir şekilde dekore ettiğin bir odada, çocuk karyolasını ve dolabını tamamlayacak en birinci aksesuar tabii ki ev şeklinde kitaplık.

Çocuk odalarına yansıyan eğitim tarzıyla Montessori'den dekorasyon fikirleri almak için: Montessori Yöntemine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli? yazımızı oku.

10. Cıvıl cıvıl tasarımlar arayanlar için bonus: Renkli kitaplık

Evet, gelelim bu şirin ve renkli bonusumuza. Çocuk odan için büyük bir kitaplık istemiyorsan, bu sevimli küçük kitaplıklar senin için ideal bir seçim olabilir. Hem fazla yer kaplamaz hem de dekoratif bir çocuk odası aksesuarı olarak değerlendirilebilirler. Üstelik boyutundan ötürü çocuk odası takımın için kombin yapma gibi bir derdin de yok.

Çok mu çok eğlenceli: Atlamayı, Zıplamayı, Sallanmayı Seven Minikler İçin 8 Çocuk Odası Dekorasyonu