Çocuğunun Odası için 7 Farklı Dekorasyon Örneği!

Çocuğunun odasında değişiklik yapma, daha eğlenceli ve güzel bir ortam yaratma gibi bir niyetin varsa, değişikliklere karar vermeden önce önerilerimize göz atmanı tavsiye ediyoruz. İşte lambalardan yataklara, dolaplardan duvar renklerine kadar yaratıcı bir çocuk odası dekoru için 7 önerimiz!

1. Çocuk Odası Duvar Aksesuarlarında Değişim Vakti!

Çocuğunun öğrenme isteğinin ve yaratıcılığının göze görünün olduğu bu dönemlerde, onun yaratıcılığını sergilemesine yardımcı olabilirsin. Örneğin, çocuk odası duvar süslerini, çocuğunun çizdiği resimlerden oluşturmayı dene! Bu resimleri rengarenk içi boş çerçevelerin içine yerleştirebilir, bu yerleştirme işini ise, çocuğuna bırakabilirsin. Bundan keyif alacağına eminiz.

Ayrıca, çocuğunun bir masada uzun süre oturmadığı, hareket etmeden duramadığı dönemlerinde mıknatıslı duvar panosunu odasının uygun bir yerine monte ettirebilir, üzerine mıknatıslı harfleri yerleştirerek hem eğlenceli hem de yararlı bir öğrenme ortamı yaratabilirsin.

Çocuk odalarında çok revaçta: Görür Görmez Yüzünde Gülücükler Açtıracak Duvar Kâğıdı Modelleri

2. Dağınık Oyuncak Sepetlerine Son!

Çocuğunun oyuncaklarını kocaman bir sepetin içine atmayı tercih ediyor olmalısın. Sağladığı kolaylık itibariyle şaşırtıcı olmayan bu tercihin yerine küçük hasır ya da renkli sepetleri seçmeni öneriyoruz. Çocuğunun odasına göre, rengine karar verebileceğin oyuncak sepeti modelleri, büyüklü küçüklü seçerek, çocuğunun oyuncakları içerisine belli bir düzende yerleştirme alışkanlığı edinmesine yardımcı olabilirsin. Örneğin, Legolar bir sepetin, bebekler ise bir diğer sepetin içinde olabilir.

Bunu sadece çocuk odası dekorasyon fikirlerinden biri gibi düşünmemeni tercih ederiz, çünkü çocuk yetiştirme ile ilgili çalışmalar çocuğun dağınıklığı sevmediğini belirtiyor. Daha ayrıntılı bilgi için, Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi! yazımıza bakabilirsin.

Sana bir de böyle bir güzellik yapalım: Evdeki Oyuncakları Toplama Sorunu İçin 10 Çözüm

3. Lambalara Son Dokunuş!

Çocuğunun odasında kullanılacak lambaları, onunla birlikte süsleyebilir hem lambaları güzelleştirip hem de çocuğunla güzel vakit geçirebilirsin. Çocuk odası için abajurları, kağıt lambaları çocuğunun çizdiği ya da onun keserek şekillendirdiği kağıtlarla süsleyebilirsin.

Ayrıca, ampulün bakır tellerle çevrildiği bir bebek odası tavan lambası varsa, bu telleri bir kafesin telleriymişcesine, yapma kuşlarla süsleyebilirsiniz. Çocuğunla birlikte tellere yerleşireceğin çeşit çeşit kuşlar lambanın havasını bir anda değiştirecek, emin ol!

Pek minnoşlar: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

4. Parkı, Bahçeyi Çocuğunun Odasına Taşı!

Çocuğunun odasını anında değiştirecek bir öneri var sırada: Çocuk odası duvar boyası için ağaçlıklı, çiçekli, bahçeli olanları seçmek! Çocuğunun başka bir tercihi olmadığı sürece, bu seçenekleri ona sunabilirsin. Böylece rengarenk görüntüsü ile insana neşe veren bu duvarlar çocuğunun odasına hem güzellik hem de eğlence getirecek. Hatta başka süsleme seçeneklerine bile gerek kalmayabilir, bizden söylemesi.

Doğallığa doyamıyoruz: Doğayı Çocuğunun Odasına Davet Etmenin 10 Dekoratif Yolu

5. Büyük Dolabı Çıkar, Şirin Bir Çocuk Elbise Dolabına Yer Aç!

Çocuğunun dolabının senin boyuna göre olması, birçok eşyayı alabilecek kadar büyük olup, evi derleyip toparlaması gerekmiyor! Hatta küçük ve çocuğunun içinden kıyafetlerini alabileceği bir boyda olması daha iyi! Neden söyleyelim: Çocuğunun küçük yaşlarda başlayarak ne giyeceğine karar vermesi, kendi kendine giymesi, onun sorumluluklarını bilmesi ve kendine yeterliliğini kazanması açısından önemli! Bu yüzden ona kendi boyuna göre bir çocuk odası elbise dolaplarından birini seçmelisin. Ayrıca, böyle bir dolap çocuğunun odasına katacağı güzellik ile çocuk odası aksesuarlarından da biri olacak.

Bunlar da ilgini çekebilir: Son 5 Yılın En Trend Çocuk Odası Modelleri

6. Süslü Yer Yatakları ile Çocuğunun Odasını Güzelleştir!

Bebeğinin yavaş yavaş büyüyüp yatağa geçtiği dönemlerinde ona parmaklıklı yatak almak yerine bebek odası yer yatağı almanı öneriyoruz. Bebeğinin kendi kendine kalkabileceği, kendisini daha özgür ve huzurlu hissedeceği bu yatak tercihini ise, bebek odası yatak süsleme seçenekleriyle daha keyifli bir hale de dönüştürebilirsin. Örneğin, bebeğin yatağının etrafını çeviren bir tahta yatak başlığı varsa, yatağın etrafını beyaz tüllerle süsleyebilirsin. Böylece, bebeğinin uyuması için harika bir yer yaratmış olursun.

Bir diğer seçenek ise, son zamanlarda moda olmuş olan tahta yatak başlıklarını bebeğinin odasının renklerine uygun olarak boyamak ve yine benzer renklerde yatak örtüsü seçimiyle tamamlamak!

Hem dekoratif hem eğlenceli: Çocuk Odalarının Yeni Vazgeçilmezi: Oyun Çadırları

7. Duvarda Kara Tahta: Hem İşlevsel Hem Güzel!

Son önerimiz ise, yine çocuğunun yaratıcılığına dair! Çocuğunun duvarları boyadığı, her gördüğü kağıda bir şeyler çizdiği zamanlarında odasına kara tahta yerleştirerek hem odaya farklı bir hava katabilir hem de çocuğuna keyifli bir çizim alanı yaratabilirsin. Bu kara tahtanın yanına rulo şeklinde kağıtta monte ettirerek, çok güzel ve yararlı bir çocuk odası aksesuarı ortaya çıkartabilirsin.

Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları