Doğayı Çocuğunun Odasına Davet Etmenin 10 Dekoratif Yolu

Kusursuz bir güzelliğe sahip olan doğa, çocuk odaları için dekorasyon fikirlerine de ilham oluyor. Yaşam alanı, içinde yaşayan kişinin ruhunu ne kadar yansıtırsa orada o kadar keyifli vakit geçirildiği bir gerçek.

Sen de çocuğun zevklerini doğayla birleştiren tasarımlarla onun için keyifli bir çocuk odası konsepti yaratmaya ne dersin? Bunun için ilk adımı doğadan esinlenen dekor önerilerimize bakarak atabilirsin.

1. İskandinav tarzı çocuk odalarından ilham al: Sulu boya tablolar

“Az çoktur.” felsefesinden yola çıkılarak oluşturulan İskandinav tarzı dekorasyon son zamanlarda çok popüler. Sadeliği benimseyen bir dekorasyon anlayışına sahip olan bu tarz, çocuk ve bebek odalarında da tercih ediliyor.

Sen de İskandinav tarzını, çocuğunun odasına taşımak için işe duvar tablolarıyla başlayabilirsin. Çeşitli bitkilerin sulu boyalarına, duvar tablolarında yer vererek sade ve modern bir şıklığa sahip olabilirsin.

Bu minik dünyada kitaplara da yer açmayı unutma: Okusun da Büyüsün: Dekoratif Çocuk Kitaplıkları

2 . Bal kadar tatlı odalar için: Petek raflar

Altıgen duvar raflarının ilham kaynağı olan bal petekleri, çocuk odalarını tatlandırmaya geldi. Geometrik formlarıyla dikkat çeken bu raf modeli tam bir doğa harikası örneği. Buradan da 10+6 Miniş Öneri ile Çocuk Odası Raf Modelleri'ne bakabilirsin.

3. Kim demiş odanın içine salıncak kurulmaz diye?

Çocuğunu mutluluktan havalara uçuracak bir dekorasyon fikriyle sana geldik: Salıncak! Çocuklar salıncaklara bayılıyorlar. Ağaç duvar sticker’ının önüne kuracağın yaprak görünümlü bir salıncakla çocuğunun başka bir yere adım atmayacağı kesin.

Bunlar da başka süper fikirler: Atlamayı, Zıplamayı, Sallanmayı Seven Minikler İçin 8 Çocuk Odası Dekorasyonu

4. Zarif duvar süslerine yer aç: Kuş tüyü ve geyik başı

Oda süslemesi için doğanın içinden çıkıp gelmiş aksesuarlara yer verebilirsin. Tahta kuş tüyü ve geyik başını, çocuğunun odası için seçtiğin raflarla kombinleyerek duvar aksesuarı olarak kullanabilirsin. Duvarını canlandıracak bu tasarımlar oldukça zarifler.

Duvarlar için bir diğer önerimiz: Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları

5. Ondan doğalı yok: Ağaç dallarından giysi askılığı

Ağaçsız yaşayamayanlar için bulunmaz Hint kumaşı gibi bir tasarım. Üstelik kendin bile yapabilirsin. Bir rafa veya herhangi bir yere tutturmak için tek yapman gereken, topladığın ağaç dallarının kenarlarına kanca takmak. Ağaç dallarını giysi askılığı olarak kullanmanın dışında üstünden çeşitli süsler sarkıtıp, led ışıklandırma takarak yatak üstü süsü olarak da kullanabilirsin.

Yatağını seçtin mi: Odalarda Harikalar Yaratan Çocuk Yatak Modelleri

6. Bulutları odasına taşı

Doğadan ilham alan tasarımlardan söz etmişken çocuk odası aydınlatmalarına bakmamak olmaz değil mi? Bulut aydınlatmayla birlikte kullanacağın gece desenli bir duvar kağıdı ve dekoratif bir bulut aynayla huzur veren bir çocuk odası dekorasyonu yapabilirsin.

Daha fazla model görmek istersen Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir yazımızda birbirinden güzel örnekler seni bekliyor.

7. Dört yanını doğayla çevrele: Kaktüs duvar kağıdı

Duvar kağıtları bir odaya can katan en önemli aksesuar. O yüzden çocuğunun odasında doğadan esinlenmiş tasarım örneklerinden bir dekorasyon yapmak istiyorsan, en büyük etkiyi desenli çocuk odası duvar kağıtlarıyla yaratabilirsin.

Yüzünü Güldürecek Çocuk Odası Duvar Kâğıdı Modelleri yazımızda harika örnekler var.

Odanın dört yanını kuşatabileceğin duvar kağıtlarını sadece bir duvarda kullanmak da çok etkili sonuç veriyor. Kaktüs desenliler çok moda, bizden söylemesi. Ayrıca duvar kağıdıyla renklendirdiğin dekoruna ayrı bir hava katacak bir diğer aksesuar da askılı saksılar. Kaktüs desenli duvar kağıdınla çok şık duracağına emin olabilirsin.

8. Nereye ayak bastığını unutma: Yaprak desenli halı

Alışılmış çocuk odası halılarının dışında bir şeyler arıyorsan, gözünü etrafına çevirmen yeterli. Adeta doğadan çıkıp ayaklarının altına serilmeye gelmiş bu yaprak, dalında olduğu kadar halıda da güzel olmamış mı?

Sonbaharda yaprakları çiğnemeye bayılanların, ayaklarının altında bu halıyı hissetmekten zevk alacağına inanıyoruz. Bir oda dolusu çiçek saksısıyla birlikte kullanarak çocuğun için harika bir yaşam alanı hazırlayabilirsin.

İşte burada da diğer tatlış örnekler: Neşe Yumağı Bir Oda İçin 16 Çocuk Odası Halısı

9. Doğada her şey kılıfına uygun: Ağaç desenli yastık kılıfı

Odada ufak dokunuşlar yapmak istersen ağaç desenli yastık kılıfı zarafetiyle göz dolduruyor. Yastıkları ahşap bir sehpa üstünde veya çocuğunun yatağı üzerinde dekoratif bir aksesuar olarak kullanabilirsin.

Aydınlatma önemli: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

10. Denizlerden gelen: Deniz kabuğu yatak başlığı

Eğer bir kız çocuk sahibiysen, prenses çocuk odası dekorasyonunu taçlandıracak bir aksesuar bulduk. Deniz kabuğu yatak başlığı, adeta denizin dibinden gelip baş ucuna konmak için can atıyor.

Bitmedi: Çocuğunun Odası için 7 Farklı Dekorasyon Örneği!