Son 5 Yılın En Trend Çocuk Odası Modelleri

Arabalar, prensesler, çizgi film kahramanları artık eskidi! Çocuğunun odası modern zamana ayak uydursun, en keyifli anları en güzel oda dekorasyonu içerisinde geçsin istiyorsan, son 5 yılın en trend çocuk odası modelleri hakkındaki bu yazımıza bir göz atmanda fayda var. Hepsi öyle güzel ki bu çocuk odası modellerini kendi odanda bile görmek isteyebilirsin!

1. Montessori çocuk odası ile tüm çocuklar kendi kendine büyüyecek!

Montessori felsefesi son yıllarda gitgide popülerleşti ve birçok anne tarafından kabul gördü. Bu felsefe ile düzenlenen çocuk odası modelleri de tercih edilir oldu. Montessori'de çocuk odası dolapları, yatakları, rafları ve tüm dekorasyon ürünleri çocuğun erişebileceği, kendi boyuna uygun ürünlerden meydana geliyor ve çocuğun kendine yetebileceği, kendi işini kendi görebileceği bir alan yaratılmaya çalışılıyor. Bu çocuk odası yatak modelleri ile de dikkat çekiyor.

Montessori felsefesini yakından tanımak için: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

2. Çadırlar çocuk odalarını süslüyor!

Bilirsin, çocukların yastıkları ve minderleri bir araya getirip kendilerine bir oyun alanı meydana getirme hevesleri meşhurdur. Belki sen de bunu yaptın. Ama artık çocuğun buna ihtiyaç duymayacak; çünkü kendi alanına sahip olacağı oyun çadırları artık çocuk odalarını şekillendiriyor. Çocuk odası dekorasyonunda ilgi çekici bir detay haline gelen bu çadırları, bir kaç minder atarak bir dinlenme köşesi veya oyuncaklarla süsleyerek bir oyun alanı haline getirebilirsin. Bu çadırlarla birlikte, bir kamp konsepti kurabileceğin dolaplar ve yataklar seçerek küçük bir izci yetiştirebilirsin.

Oyun çadırları ve modelleri hakkında daha fazla bilgi için Çocuk Odalarının Yeni Vazgeçilmezi: Oyun Çadırları yazımıza bakabilirsin.

3. Ağaç ev konsepti çocuk odası anlayışını değiştirecek!

Ağaç evler bir çocuk için en keyifli oyun alanlarından biri olabilir. Hem estetik görünümü hem de çocuklara eğlenceli bir ortam sağlaması nedeniyle anneler artık bu ağaç ev konseptli çocuk odası modellerini tercih etmeye başladı. Ağaç ev konsepti, hem erkek hem de kız çocuk odası dekorasyonu için kullanılabilir.

Bu fikri sevdiysen, diğer orijinal fikirlere de göz atmalısın: Atlamayı, Zıplamayı, Sallanmayı Seven Minikler İçin 8 Çocuk Odası Dekorasyonu

4. Vintage her yerde oluyor da çocuk odasında neden olmasın?

Uzun zamandır bir vintage furyası aldı başını gidiyor. Vintage tarzı her yerde gördük ama en az gördüğümüz alan çocuk odaları olsa gerek. Ama vintage, son yıllarda buralarda da boy göstermeye başladı, hayırlı olsun. Bir çocuk odası için ağır gelip gelmeyeceğini düşünebilirsin ama demir veya ahşap karyolaları, oymalı mobilyaları bir düşünsene! Bu çocuk odası modeli seni ve çocuğunu eski zamanlara götürecek!

Bebek odaları için böyle bir seçeneğin var: Vintage Bebek Odalarının Vazgeçilmezi Sepet Beşikler

5. Nordik dekorasyon ile minimal ve basit tarz çocuk odalarında!

Nordik dekorasyon, son yıllarda en çok tercih edilen stillerden oldu. İçerisinde barındırdığı minimal ögeler, sadelik ve karmaşadan uzak ürünler ile Nordik dekorasyonun bu basit dünyasını çocuk odası modelleri içerisinde görmemek olmazdı! Özellikle siyah, beyaz, gri ve bej gibi tonların kullanıldığı ve duvarların çeşitli tablolarla süslendiği Nordik çocuk odalarını ileride genç odası olarak değerlendirmek de mümkün!

İlgini çekecek modeller bu yazıda olabilir: 16 Örnekle Ünlü Markaların Çocuk Odası Takımları

6. Modern çocuk odası dekorasyonu kalıpları yıkıyor!

Klasik çocuk odası modellerinden artık uzaklaşmak lazım. Modern çocuk odası modelleri ile artık daha keyifli odalar dekore etmek mümkün. Çocuğunun odası küçükse, yerden tasarruf edeceğin ve odaya çok daha klas bir hava katacak yatak ve raf modelleriini kullanabilirsin.

Bu yazı işini kolaylaştıracak: Küçük Bebek Odaları İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler

7. Birden fazla çocuk için kurtarıcı olacak çocuk odası modelleri

Eğer birden fazla çocuğun var ve tek bir odayı kullanmaları gerekiyorsa elbette ranzalar kurtarıcın oluyor. Ancak ranzalar da dekoratif açıdan pek iç açıcı görüntüler sağlayamayabiliyor. Bu nedenle son yılların en trend modelleri içerisinde görebileceğin, kullanışlı ve estetik çocuk odası ranza modelleri ile çocuklarının odasını hem ferahlatabilir hem de vakit geçirmekten keyif alacakları bir hale getirebilirsin.

Odaya biraz daha renk katalım mı: Çocuk Odası İçin Fonksiyonel ve Yaratıcı Tasarımlara 12 Örnek