10+6 Miniş Öneri ile Çocuk Odası Raf Modelleri

Çocuğunun odasını dekore ederken mobilyalardan halıya, çocuk yataklarından süslemelere, baktığın her şeyde kendini adeta bir masal diyarı mimarı gibi hissedeceğin renkli bir dünyaya adım atacaksın. Çocuk odası dekorasyon fikirlerini incelerken gördüğün her bir detaya bayılacaksın. O detaylardan biri de çocuk odası raf modellerinde kullanılan yaratıcı çözümler olacak.

Çocuğunun oyuncaklarını, kitaplarını, fotoğraflarını koyabileceğin dekoratif raf modelleri o kadar çeşitli ve yaratıcı ki senin için onlardan bir demet örnek göstermek istedik. İnternette görüp hayran kaldığın bebek ve çocuk odası raf modellerinin miniğinin odasında olmaması için hiçbir sebep yok. Gelsin fikirler.

1. Gökyüzü temalı çocuk odaları için bulut şeklinde raf

Çocuk odası dekorasyonu önerilerine baktığında bulut rafların envai çeşidine sıklıkla rastlarsın. Şirin ve rahatlatıcı görünümleri ile neden bu kadar çok sevildiklerine şaşmamak lazım. Bulut rafları hazır bulabileceğin gibi fotoğrafı bir ustaya gösterip kolaylıkla yaptırabilirsin. Hoş bir konsept yaratmak istersen yağmur damlalı bir duvar kağıdı ile bulut rafları kombinleyebilirsin.

Bizden duymuş olma da bunları sticker'larla kombinlemek de pek bir moda: Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları

Kendin yap! Çocuk odası için bulut şeklinde raf

Hep hazır, hep hazır nereye kadar? Biraz elleri konuşturalım. Çocuk odalarında en sevilen duvar aksesuarlarından biri olan bulut rafları kendin de tasarlayabilirsin. Gelelim nasıl yapacağına, hadi bakalım kolları sıvama vakti!

  • Öncelikle işe bir kartona bulut resmi çizmekle başlayabilirsin.
  • Bir maket bıçağı yardımıyla bu şekli kartondan kes ve rafı monte etmek istediğin duvarın yüzeyine yerleştir. Herhangi bir yamukluk olmaması için su terazisinden faydalanabilirsin.
  • Bir boya fırçası yardımıyla kartonun kenar çizgilerini kullanarak duvara bulut çiz. Boya seçimi rengi senin zevkine kalmış, ancak rafınla aynı renkte bir boya daha bütünlüklü duracaktır. Ardından bu bulutun içini tamamen boya.
  • Son olarak düz rafını bu bulut deseninin alt çizgisine denk gelecek şekilde monte et. İşte bulut rafın hazır!

Aydınlanmaya ihtiyacın olabilir diye düşündük: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

2. Minik pilotlar için uçak şeklinde raf

Daha çok erkek çocuk odası dekorasyonda kullanılan uçak şeklindeki raflar, hem çok sevimli hem de kullanışlı. Bu arada uçağın kızı erkeği olmaz. O yüzden rahatlıkla kız odalarında da kullanabilirsin. Sadece bir pervane işleri nasıl değiştiriyor değil mi?

Çocuğunun odasında fazla renk istemiyorsan ahşaptan yapılan bu sade uçak şeklindeki raf daha çok hoşuna gidebilir:

3. Bilinçli annenin tercihi: Montessori raf

Çocuğunun bireysel tercihlerde bulunup kendi becerilerine ve karakterine uygun olarak eylemde bulunmasını amaçlayan Montessori eğitimine göre oda dekorasyonu yapmak istiyorsan; boyuna uygun, yerden bitme, yani Montessori raflarını da kullanabilirsin.

Montessori raflarda bir diğer model de şu şekilde:

4. Minimalist ve derli toplu: Geometrik ve kübik duvar rafları

Beyaz metalden ve ahşaptan hazırlanan farklı boylardaki kare ve dikdörtgenlerle oluşturulmuş bu raf modeli, modern havasıyla gerçekten çok şekil görünüyor. Çocuğunun oyuncaklarını, fotoğraflarını, biblolarını bu rafa koyarak dekoratif bir alan oluşturabilirsin.

Araya giriyoruz ama halı da önemli konu: Neşe Yumağı Bir Oda İçin 16 Çocuk Odası Halısı

5. Neden olmasın: Kaykaydan raf

Daha eğlenceli bir fikir arıyorsan duvara montelediğin kaykayları raf olarak kullanabilirsin. Çocuğunun enerjisine ve hayal gücüne layık bir fikir.

6. Tıpkı çocuğun gibi şirin ve minik evcikler

Çocuğunun eşyalarını yerleştireceğin rafları irili ufaklı evler şeklinde tasarlatabilirsin. Merak etme, bunların da hazırları birçok yerde satılıyor.

Ev şeklinde daha farklı bir raf örneği de şöyle:

7. Sevimli hayvancıklar raf olursa

Çocuk odası takımları ile en uyumlu kombinasyonların başında gelen hayvancık temasını raflara taşıyabilirsin. Bu şekilde hazır raf modelleri satıldığı gibi düz bir rafın arkasına kedi, köpek ya da tavşan gibi hayvan şekillerini resmetmen de olası. İnternetten çıktısını alabileceğin hazır hayvan şablonları yardımına koşmaya hazır.

Şunu da araya iliştirelim, çünkü çok şıklar: 16 Örnekle Ünlü Markaların Çocuk Odası Takımları

8. Gökkuşağı konseptinde raf dizaynı

Rafları gökkuşağı renklerine göre sırasıyla boya, aynı renklerdeki oyuncakları ve çocuk odası süslemelerini de ilgili raflara koy, konseptini yarat!

Duvar kağıtlarıyla raflar kardeşmiş, biliyor muydun: Yüzünü Güldürecek Çocuk Odası Duvar Kâğıdı Modelleri

9. Birer raf olarak sepetler (Hiç böyle düşünmezdin)

Çocuk odası dekorasyonunda hem şıklık hem de işlevsellik arıyorsan duvarlara raf yerine sepetler de monte edebilirsin. Duvardaki sepetler hem daha fazla eşya alır ve oyuncakları kaldırma işinde sana yardımcı olur, hem de farklı bir tarz oluşturmanı sağlar.

Duvara raf yerine sepet asma fikri için başka bir öneride daha bulunalım. Bez çantalar da bu iş için gayet ideal:

"Yetmedi, bir tane daha." diyenler için gelsin:

10. Klasiğe biraz hareket kat: Renkli ahşap raflar

Ahşap rafları farklı renklere boyayıp, bir tanesini olduğu gibi bırakabilirsin. Bu şekilde evindeki eski rafları bile çocuk odası için uygun hale getirebilirsin. Oyuncakları da yerleştirdin mi çocuk odası duvar dekorasyonun hazır.

Son 5 Yılın En Trend Çocuk Odası Modelleri ile şimdilik sana elveda diyoruz.