18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

12-18 Aylık

Oldukça hareketli olan bebeğin için yemek saatlerini keyifli hale nasıl getirebilirsin? Yemek istemediği gıdaları ona nasıl sunabilirsin? 18-24 aylık bebeğin için günlük beslenme listesi nasıl olmalı? 2 yaş bebek beslenmesinde nelere dikkat edilmeli? Örnek beslenme listeleri ve bebek yemek tarifleri neler? Hepsini 18-24 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda okuyabilirsin.

18-24 Aylık Bebek Gelişimi

 • 1 yaşından itibaren kendi kendine yemek yemesine olanak sağlanan çocuk, 18. ayında kaşıkla yemeye başlayabilir.
 • 18-24 aylık dönemde çocuğunun ince motor becerileri artar ve hamuru yuvarlayıp elindekileri üst üste dizmeye başlar. Mutfakta seninle birlikte bir şeyler yapmak çok hoşuna gider.
 • 18 aylık bebek gelişiminde çocuğun bu ay itibarıyla her santim boy için günde 15 kalori alması yeterli.
 • 2 yaş çocuk gelişiminde boyu 90 cm olan bebeğin günde 1350 kalori alması gerekir.

Gün geçtikte bebeğinde gözlemleyeceğin değişimleri öğrenmek için Ay Ay Bebek Gelişimi sayfamıza bak!

18-24 Aylık Bebek Kilo Tablosu

Kız (Ortalama) Erkek (Ortalama)
18 aylık bebek kilosu 10,2 kg 10,9 kg
19 aylık bebek kilosu 10,4 kg 11,1 kg
20 aylık bebek kilosu 10,6 kg 11,3 kg
21 aylık bebek kilosu 10,9 kg 11,5 kg
22 aylık bebek kilosu 11,1 kg 11,8 kg
23 aylık bebek kilosu 11,3 kg 12 kg
24 aylık bebek kilosu 11,5 kg 12 kg

18-24 Aylık Bebek Boy Tablosu

Kız (Ortalama) Erkek (Ortalama)
18 aylık bebek boyu 80,7 cm 82,3 cm
19 aylık bebek boyu 81,7 cm 83,2 cm
20 aylık bebek boyu 82,7 cm 84,2 cm
21 aylık bebek boyu 83,7 cm 85,1 cm
22 aylık bebek boyu 84,6 cm 86 cm
23 aylık bebek boyu 85,5 cm 86,9 cm
24 aylık bebek boyu 86,4 cm 87,8 cm

18-24 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

18-24 aylık bebeğin artık büyük çocuk gibi yemeye başladı. Beslenmesi, günde 3 ana öğün ve 3’er saat aralıklarla 2 sağlıklı ara öğün düzeninin oturacağı şekilde olmalı.

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğin 1.5-2 yaş arasında pek yerinde duramaz, oturmak istemez; çünkü devamlı keşif yapmak ister ve muhteşem bir hızla öğrenir. Yani bebeğini yemek saatlerinde mama sandalyesinde oturtmakta zorlanabilirsin.

Kader ortaklarının neler seçtiğine bakmak ister misin: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Ayaklı Mama Sandalyesi

Bebeğinin 18 aylık olmasıyla birlikte artık püre şeklinde beslenmeye son vermiş olman gerekiyor. Miniğinin besinleri öğütmek, çiğnemek ve yutmaya hazırlamak için birçok dişi var. Bu dönemde her şeyi kopararak yiyebilir.

Bebeğinin dişleri sağlıklı kalsın: Çocuğuna Diş Fırçalama Alışkanlığını Kazandırmanın Yolları

1,5-2 yaş çocuğunun yediği yemek miktarı gün içinde çok değişir. Bir gün 2 kişinin yiyeceği kadar kahvaltı ederken ertesi gün hiçbir şey yemeyebilir. Bu dönemde çocukların yedikleri aileleri tarafından genellikle az bulunur. Peki, çocuğunu dengeli bir şekilde beslemek için neler yapabilirsin?

18-24 Aylık Bebeklerin Beslenme Sorunlarına Karşı Neler Yapılabilir?

 • Meyve yemeyi sevmeyen bebeğine neşeli meyve tabakları hazırlayabilirsin. Balıklar, kaplumbağalar ve uğur böceklerini gördüğünde bebeğin keyifle sevmediği meyveleri bile yiyecektir. Çocuğun yesin diye neler yaptık bak: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu
 • Diyelim ki bebeğine sebze yedirmekte çok zorlanıyorsun. Bu durumda sebzeleri diğer gıdaların içerisinde saklı verebilirsin. Köfteyi sebzeli yapmak ya da kabaklı omlet yapmak gibi şeyler işe yarayabilir. “Sebze Yediremiyorum Bu Çocuğa” Diyorsan Oku!
 • Bebeğinin 18 aylık olması itibarıyla ufaklık birdenbire neyi, ne zaman, ne kadar yiyeceği konusunda söz sahibi olmak isteyebilir. İçeriğine senin karar verdiğin iki yemekten birini tercih etmesini isteyebilirsin. Her öğünde leziz ve yeni bir şeyin yanı sıra en az 1 tane de sevdiği yiyeceklerden koymak da işe yarar. Onu nasıl tavlayacağını öğren: İştahsız Çocukların Kalbini ve Midesini Fethetmenin Yolları
 • Basit işlerde sana yardımcı olmaya çalışan bebeğinle birlikte mutfağa girip yemekleri beraber hazırlayabilirsiniz. Birlikte vakit geçirerek hazırladığınız bir yemeği çok daha gönüllü olarak yiyecektir. Mesela bu bebek yemeklerinden başlayabilirsiniz: 18 Ay-3 Yaşındaki Çocukların Midelerinden Geçip Kalplerini Fethedecek 7 Yemek
 • Yeni tatların ilgisini çektiği bir döneme giren bebeğinin daha önce sevmediği gıdaları ona tekrar tekrar sunabilirsin. Mümkünse çok aç olduğu zamanlarda! Bir noktada mutlaka sevecektir. Çünkü yavaş yavaş yemek seçenekleri artar ve damak tadı hızla gelişmeye devam eder. Yemek Seçen Çocukları Yola Getirecek 8 Çözüm
 • Bu aylar inatçılığın ve öfke nöbetlerinin başladığı hatta zirve yaptığı aylar olabilir. İnatlaşmadan, yemek düzenini koruyarak tutarlı davranman işini kolaylaştırabilir.

Mini Mini Birken Korkunç İki Oldu: Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Ayrıca 2 yaş bebek beslenmesinde, alerji riskinin çok azalması sayesinde çocuğun hemen hemen her şeyi yiyebilir. Bu döneme mümkün olan en iyi şekilde hazırlanman çocuğunun ilerleyen dönemde de beslenme sorunlarını en aza indirir.

18-24 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi Nasıl Olmalı?

18-24 aylık bebeğin günlük yaklaşık 1000 kalori almalı. Bu dönemde bebeğin, önceden yediği yemekleri yememeye başlayabilir. Ancak seçmeye başladığı yiyecekleri yine de listesinden çıkarma.

Örneğin, domates yemiyorsa makarnasına sos yap. O da olmazsa dilim dilim doğrayarak kendin ye ve nasıl yediğini görmesini sağla. Böylece seni gözlemler ve yemediği bir yiyeceği yiyerek onun dikkatini çekebilirsin.

Bebeğini sıkmadan ve baskı yaratmadan çok seçenekli beslenmeye yönlendir. Örneğin;

 • Pilavı çok seviyorsa ve pilavın dışında başka yemek yemeyi reddediyorsa yanına yemesi gereken ikinci bir besin ekle. Köfte-pilav, tavuk-pilav, nohut veya kuru fasulye-pilav gibi. Ancak bu menüleri her gün tekrarlama.
 • Et veya balık verirken yanına havuç, brokoli, kabak, karnabahar gibi haşlanmış minik sebzeler koy. Bunları yemese bile kendi tabağına koy, görerek alışması çok önemli.

Bebeğinin günlük ideal beslenme düzeni için 18-24 aylık bebek beslenmesi tablosunda yer alan besin öğelerini aşağıdaki miktarlarda vermeye dikkat et.

Süt Grubu Et Grubu Sebze Grubu Meyve Grubu Ekmek Grubu Yağ Grubu
Günde 3 porsiyon Günde 3 porsiyon Günde 200 gr sebze Günde 3 porsiyon Günde 4 porsiyon Günde 3 porsiyon
1 su bardağı yoğurt 1 yumurta - - 2 dilim ekmek 2 tatlı kaşığı zeytinyağı/tereyağı
1 su bardağı süt 300 gr et - - 3 yemek kaşığı tahıl 2 tam ceviz içi ya da 5-6 adet fındık ya da tuzsuz fındık
1 kibrit kutusu peynir - - - - -

Bebeklerde büyüme ve gelişimin sorunsuz devam etmesinde proteinlerin payı büyük: Protein Ağırlıklı Çocuk Beslenmesi İçin Bilmen Gereken 8 Kural

Örnek beslenme listesi- 1:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
Fırında omlet 2 porsiyon mevsim meyvesi 2 tane ızgara köfte 1 çay bardağı kefir Buğdaylı yoğurt çorbası 1 çay bardağı süt/ anne sütü/ devam sütü
1 tam ceviz içi Sebze yemeği 5 adet çilek ½ dilim tam buğday ekmeği
½ dilim tam buğday ekmeği

Her yaş için birbirinden lezzetli bebek yemek tarifleri yazdık: Çocuklarda Yaşlara Göre 6 Örnek Yemek Menüsü

Örnek beslenme listesi- 2:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
1 dilim az tuzlu beyaz peynir 2 porsiyon meyve Tavuklu sebze çorbası Muzlu dondurma Haşlanmış brokoli ve karnabahar 1 su bardağı süt/anne sütü/devam sütü
1 tane yumurta 5-6 tane tuzsuz fındık 1 dilim tam buğday ekmeği 2 yemek kaşığı aşurelik buğday üzerine 1 çay bardağı yoğurt
1 dilim tam buğday ekmeği

Bir de evine bile sokmaman gereken yiyecekler var: Bunlar Adeta Öcü: Çocuğunu Uzak Tutman Gereken 18 Yiyecek

 • Bebeğinin kilosu az ise tam buğday ekmeği için 2 yaşına kadar beklemeni öneririz. 6 Ekmek Tarifi İle Bebek Ekmekleri Hakkında Merak Ettiklerin!
 • Bebeğine kuru yemiş verirken dikkatli olmasın. Küçük parçalar halinde kontrollü olarak verebilirsin ya da havanda döverek ufaltıp kaşık yemeğinin içine katabilirsin.
 • Küçüklerin çoğu gün boyu ellerindeki şeyi kemirerek dolaşmaya bayılır. Ara öğün atıştırmalarının ana öğünle çakışmaması için her gün aynı saatte 2 ya da 3 atıştırma vakti belirle. Çocuklarda düzensiz yeme alışkanlığına verilecek en iyi yanıt ona besleyici atıştırmalıklar sunmak.

Hem enerji veren hem kan şekerini dengeleyen atıştırmalıklar: Yürüme Çağındaki Çocuklar İçin 9 Sağlıklı Atıştırmalık

18-24 Aylık Bebekler için Yemek Tarifleri

18 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

Bal Kaymaklı Kahvaltı

Bebek gelişiminde kahvaltıların önemli bir yeri var. Sağlıklı ve besleyici bir kahvaltıyla başlayan günün verimli geçmemesi mümkün değil. Öyleyse bebeğini bala kaymağa doyuracak kahvaltımıza geçelim!

Malzemeler
Taze kaymak
Bal
Tuzu alınmış beyaz peynir
Domates
Salatalık
Taze ekmek
Hazırlanışı
Bal ve kaymağı ekmeğe sürerek küçük lokmalar halinde bebeğine yedirebilirsin.
Bebeğinin kendi ekmeğine sürmesine veya bir çay kaşığıyla tadına bakmasına izin ver.
Domates ve salatalığın kabuğunu soy, bebeğinin çatal batırıp yiyebileceği veya elle alabileceği büyüklükte doğra.

Kahvaltıya Alıştırma Dönemi

 • 2 yaşına doğru bebeğinin kahvaltı alternatiflerini artır.
 • Kahvaltıya alışması, ileride okul hayatında ve yetişkinliğinde sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi açısından çok önemli.
 • Bebeğine farklı alternatifleri sunarak tatil günleri ve hafta sonları onunla beraber kahvaltı yapmaya özen göster.

18-24 Aylık Bebekler İçin Kahvaltı Önerileri

 • Klasik Türk kahvaltısı (peynir, zeytin, tereyağı, bal-kaymak, domates, salatalık)
 • Peynirli omlet, sahanda yumurta, peynirli çırpılmış yumurta, menemen
 • Peynirli tost veya peynirli simit
 • Taze meyveli, kuru meyveli ve bol tahıllı müsli
 • İçecek olarak süt (tercihen sade ve şekersiz), bitki çayı
 • Hafta sonu sürprizi: Yumurtalı ekmek, krep, pankek

Günün en önemli öğünü için diğer önerilerimize bak: Haftalık Bebek Kahvaltısı Menüsü Oluşturmana Yardımcı Olacak 7 Öneri

Bebeğine sabahları sunacağın en lezzetli kahvaltı seçeneklerinden ve bebek kahvaltı menüsünün yıldızlarından biri omlet. Çırpılan süt ve yumurtanın içerisine etten sebzeye, tahıldan peynire, domatesten meyveye, dövülmüş cevizden fındık fıstığa pek çok farklı malzeme dahil edebilirsin. Omleti tavada yapacağın gibi tarifimizde de görebileceğin şekilde fırında ekmek üzerine de yapabilirsin.

Fırında Omlet

Yumuşacık, miniğinin ağzına göre bir lezzet olan omlet, protein ve demir ihtiyacı için harika bir seçenek olabilir.

Malzemeler
½ çay bardağı lor peyniri
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı tahıl
1 su bardağı süt
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 tutam maydanoz ve dereotu
1 dilim ekmek/tam buğday ekmeği
Hazırlanışı
Yumurta ve sütü çırp.
Peynir, maydanoz ve dereotu ekleyerek 1-2 kez karıştır, ekmeğin üzerine sür.
Önceden ısıtılmış fırında 5-10 dakika kadar pişir.

Yumurtanın çocuk beslenmesinde önemli bir yeri var: Çocuğun İçin Besleyici 7 Yumurtalı Tarif

19 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

Buğdaylı Yoğurt Çorbası

Yaz aylarında soğuk, kış aylarında sıcak olarak servis edebileceğin harika bir tarif. Buğdaylı yoğurt, lezzeti ve hem tahıl hem de süt ürünleri içeriği sayesinde besleyici bir çorba.

Malzemeler
1 çay bardağı aşurelik buğday
2 yemek kaşığı nohut
Et veya tavuk suyu
1 su bardağı yoğurt
1 tane yumurta sarısı
1 yemek kaşığı tam buğday unu
½ limon suyu
Hazırlanışı
Akşamdan suda beklettiğin nohutları ve aşurelik buğdayı haşla.
Üzerine tavuk suyu ya da et suyu ekle.
Ayrı bir kapta yumurta sarısı, limon suyu, yoğurt ve unu çırp.
Haşlanmış buğday ve et suyu/tavuk suyu karışımının üzerine yavaş yavaş ekleyerek karıştır.
10-15 dakika kadar pişir ve üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave et.

Ara öğünlerde, öğle ve akşam yemeklerinde afiyetle içirebileceğin bebek çorbaları yazdık: Vitamin ve Protein Deposu Çocuk Çorbaları

20 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

Muzlu Dondurma

Dondurmayı sevmeyen çocuk yoktur değil mi? Ona farklı meyvelerle ev yapımı harika dondurmalar hazırlayabilirsin. İstersen aşağıdaki tariften yararlanarak önce muzlu olanı deneyebilirsin.

Malzemeler
1 muz
1 yemek kaşığı nar
125 gr yoğurt
1 çay kaşığı tarçın
Hazırlanışı
Yoğurdun içerisine muz koy ve blender’dan geçir.
Dondurucuda 3-4 saat beklet.
Üzerini tarçın ve nar ile süsleyerek servis et.

Ona bayıla bayıla yiyeceği dondurmalar yap: Çocuğun İçin 8 Ev Yapımı Dondurma Tarifi

21 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

Etli Kuru Fasulye ve Cacık

Yüksek oranda protein içeren fasulye, çocuklarda kemik yapısının güçlenmesine yardımcı oluyor. Cacıkla birleşen etli kuru fasulyeye, besleyici ve leziz bir bebek menüsüne imza atabilirsin.

Malzemeler
1 küçük soğan
1 diş sarımsak
1 adet orta boy yeşil biber
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı domates salçası veya tatlı biber salçası
50 gr. yağsız kuşbaşı dana ve kuzu eti
2 çay bardağı haşlanmış, kabukları soyulmuş kuru fasulye
500 ml. su
Cacık için
1 adet salatalık
4 çorba kaşığı yoğurt
Kuru nane
1 çay kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı
Yeşil biberi halka doğra.
Soğan ve sarımsağı ince kıy. Zeytinyağında biberlerle 1-2 dakika sotele.
Suyun yarısını etin üzerine ekleyip kısık ateşte 20-25 dakika pişir.
Daha sonra üzerine kuru fasulyeleri ve kalan suyu ekle.
Kısık ateşte bir süre daha pişir.
Cacık
Salatalığı rendele. Yoğurdu ayrı bir yerde çırparak koyu ayran kıvamına getir. İçine rendelenmiş salatalığı ekle. Üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve kuru nane ekleyebilirsin.

Miniğine sadece sağlıklı yemekler yapman yetmez, pişirme şeklin de çok önemli: Çocuğun İçin Öğren: Sağlıklı Yemek Pişirme Teknikleri

22 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

2 yaşına doğru bebeğin etleri parçalayarak rahatlıkla yemeye başlayabilir. Tantuni olarak hazırlanmış kuzu etini, çok minik olduğu için ilk başlarda tercih edebilirsin. Bebeğine et yedirirken yanında pilav veya makarna vermek yerine sebze ya da salata vermeyi tercih et.

Tantuni Dürüm

Malzemeler
1 kg. dana biftek (veya kuzu kol)
1 adet balık soğanı
2 adet domates
1 demet maydanoz
1 tatlı kaşığı toz kırmızıbiber
1 tatlı kaşığı sumak
1 çay kaşığı tarçın
5 adet lavaş
Sac tavası
Hazırlanışı
Eti doğrayabildiğin kadar ufak küp olarak doğra.
Eti yağsız olarak yayvan bir tencereye al ve suyunu salıp tekrar çektikten sonra 1 çay bardağı kadar su ilave et.
Kapağı kapalı olarak yaklaşık 20-25 dakika kadar pişir.
Sac tavasını kızdır ve etleri içine al.
Zeytinyağını ilave et. Çevirerek pişirmeye başla.
Soğanı piyazlık doğra, tuz ve sumak ile ov.
Maydanozu ince kıy.
Domatesi küp doğra.
Etlere kırmızı toz biber, tarçın ve tuz ilave et.
Lavaşların içine uzunlamasına etleri bir sıra diz.
Yanlarına aynı şekilde küp domatesleri, sumaklı soğanları ve kıyılmış maydanozu koy.
Dürümü sar ve servis et.
Yanında söğüş domates, salatalık veya rende havuç salatasıyla yedirebilirsin.

Tantuni, yanında 1 bardak ayranla protein deposu haline gelebilir. Ayranı hangi yoğurttan yapacaksın? Tabii ki ev yapımı bebek yoğurdunla!

Bebek Yoğurdu Yapımı Hakkında Bilmen Gereken İpuçları!

23 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

Zeytinyağlı Barbunya

Bebeğine yazın çok sıcak günlerinde her gün etli ve kıymalı yemek vermek yerine arada hafif ve zeytinyağlı alternatifleri deneyebilirsin. Barbunya, bebeğin için en sağlıklı zeytinyağlılardan biri.

Malzemeler
250 gr. taze barbunya
1 büyük boy domates
1 orta boy havuç
1 küçük soğan
1 diş sarımsak
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tutam maydanoz
500 ml. su
Hazırlanışı
Barbunyaları önceden ayrı bir tencerede 15 dakika haşlayıp süz.
Domateslerin kabuğunu soy ve rendele.
Havucu yıka, soy ve yarım ay şeklinde doğra.
Soğan ve sarımsakları ince kıy, zeytinyağında havuçlarla birlikte pembeleştir.
Üzerine barbunyaları, domatesi ve suyunu ilave et.
Kısık ateşte barbunyalar tam olarak yumuşayana kadar pişir.
Piştikten sonra üzerine kıyılmış maydanozu ekle ve ocaktan al.

Bebeğine zeka geliştiren besinler yedir: Çocuğunun Beyin Gelişimini Destekleyen 16 Besin

24 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yemek Tarifleri

Sebzeli Fırın Makarna

Çabuk pişen, binbir türlü sos, çeşni, sebze ve etle hazırlanabilen makarna, çocukların favori yiyeceklerinden. Çeşitli sebze ve etlerle kendi kombinasyonlarını yaratabilirsin.

Malzemeler
1 orta boy havuç
1 su bardağı bezelye
2 diş sarımsak
½ paket fiyonk veya penne makarna veya ev eriştesi
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 kutu tane mısır
1 tutam Frenk soğanı
1 tutam maydanoz
Beşamel sos için
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı un
2,5 su bardağı süt
Kaşar peyniri ve beyaz peynir rendesi karışımı
Hazırlanışı
Havucu yıka, minik küp şeklinde doğra. Sarımsağı ince kıy.
Zeytinyağında havuç, bezelye ve sarımsağı sotele. Üzerine az su ekleyip 15 dakika pişir.
Bir tencerede unu tereyağıyla kavur. Sütü ilave et, karıştırarak beşamel sosu elde et.
Makarnayı 7-8 dakika haşlayıp süz ve sote sebzeler, süzülmüş mısır, Frenk soğanı, maydanoz ve beşamel sosla güzelce harmanla.
Karışımı bir fırın kabına dök ve 180 derece ısıtılmış fırına koy. 20 dakika pişir.
Pişmeye yakın üzerine peynir karışımını dök.

Hangi vitamin nasıl bir önem taşıyor, öğren: Kendileri Küçük, Faydaları Büyük: Çocuk Beslenmesinde Vitaminlerin Anlam ve Önemi

Kaynaklar:

Bebeğimin Beslenme Kitabı-Sibel Güngör & Dr. Gülnihal Şarman

Çocuğunu Doğru Besle-Dr. M. Ender Saraç

Bebek ve Çocuk Yemekleri-Karen Ansel & Charity Ferreira

Kaynakçamıza ve Uzmanlarımıza Göz At

İçerik ekibimizin güvenilir kaynaklara başvurarak oluşturduğu Ay Ay Bebek Beslenmesi sayfalarımızın yayına hazırlanmasında katkıda bulunan ve Anneysen.com'a destek olan tüm uzmanlarımıza teşekkür ederiz.

12-18 Aylık