Yürüme Çağındaki Çocuklar İçin 9 Sağlıklı Atıştırmalık

Ana öğünlerin yanı sıra yürüme çağındaki çocukların günlük yemek listesindeki diğer bir temel unsur da ara öğünler. Bunun dışarı çıkması var, gezmesi var. Küçüğünü neyle idare edeceksin?

Şartlar ne olursa olsun, miniğinin kan şekerini dengelemek ve onu yorgunluğun tetiklediği öfke krizlerinden korumak için enerji veren yararlı besinlerden tercih etmen gerekiyor. O halde buyursun sağlıklı atıştırmalıklar!

1. Humus

Nohuttan yapılan bu pürenin tadı çok lezzetli ve kıvamı ortalığa saçılmayacak kadar yoğun. Folik asit, B6 vitamini ve demir deposu. Çocuklar bu pürenin içine kesilmiş sebze ya da pita ekmeği bandırmayı çok seviyorlar.

Bunlar da ekstralar. Olayı biraz daha keyifli hale getirmek için sunumda böyle küçük numaralar yapmak çok işe yarıyor. Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayalım dedik ama tabaklar sıkıcı olmak zorunda demedik sonuçta!

İştahsız çocuklar için hayat kurtaran eğlenceli yemek sunumları gelsin o halde: Çocuğun Yesin Diye: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu

2. Kuru meyve

Kuru üzümün içinde lif, potasyum ve bol miktarda vitamin bulunuyor. Ancak yaratıcı ol ve repertuvarını kuru elma, kayısı ve yaban mersini ile genişlet. Bunlar tatlı oldukları için miniklerin çok hoşuna gidiyor.

Seninki daha çok küçükse, meyveleri suya batırarak yumuşatabilirsin. Kuru meyveler çocuklu gezmelerde hayat kurtaran cinsten.

Çocuklarda sağlıklı beslenme söz konusu olunca akan sular duruyor. Şu tatlı meselesini bir açıklığa kavuşturalım: Yemeli mi Yememeli mi? Çocuklara Tatlı Ne Zaman, Nasıl Yedirilebilir?

3. Peynir

En sağlıklı atıştırmalıklardan biri olan peynir, protein ve enerji seviyesini yüksek tutuyor. Küp küp ya da farklı şekillerde doğranmış peynirleri plastik bir kapta her yere kolaylıkla taşıyabilir ya da evde meyvelerle birlikte bir şişe dizerek “peynir kebabı” hazırlayabilirsin.

Kalsiyum deposu gıdalarla serpilip büyüme vakti: Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

4. Gizemli kekler

Sebzeli kekler, kolayca yapılan sağlıklı atıştırmalıklardan biri. Eğer vaktin varsa meyve ve sebzeli tarifler dene. Mesela muz, kabak, tatlı patates ya da havuç gibi. Lif bakımından zengin, yanında kolay taşıyabileceğin bu sağlıklı gıdalar çocuğun için harika birer ziyafet.

Neler yaşadığını biliyoruz: “Sebze Yediremiyorum Bu Çocuğa” Diyorsan Oku!

5. Krakerler ve peksimetler

İşte, sağlıklı atıştırmalık tariflerinden hem çok kolay hem de leziz bir örnek. Krakerlerin şeker ilavesiz ve tuz (sodyum) miktarı çok az olan çeşitlerini tercih etmeye özen göster. Ufaklıklar için 100 gramında 500 mg’dan fazla tuz bulunan her şey çok tuzlu sayılıyor. Bebekler için üretilen bazı çeşitler pratik paketlerde hazırlandığı için bunları dışarı çıkarken el çantanın görünmez bir köşesine yerleştirebilirsin.

Görselliğin çocukların yemek yemesinde büyük etkisi olduğunu unutma. Bir kraker üzerinde yapacağın küçük dokunuşlarla ona fevkalade yemek yedirebilirsin.

Bir de seninki çok yemek seçiyorsa artık sızlanma: Yemek Seçen Çocukları Yola Getirecek 8 Çözüm

6. Sebze cipsleri

Tatlı patates, kabak, havuç, pancar… Hangi sebzeyi seçersen seç, hepsi işe yarıyor. Sadece ince ince dilimle ve sağlıklı bir yağ kullanarak fırında pişir.

Bunlar mis gibi sağlıklı cipsler. Peki, ya evine sokmaman gerekenler neler: Bunlar Adeta Öcü: Çocuğunu Uzak Tutman Gereken 18 Yiyecek

7. Yoğurt

Tüm genç kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum yoğurdun içinde bol miktarda bulunuyor. Dışarıdayken plastik kap ve kavanoz şeklindeki ambalajlarda alabileceğin yoğurtlar çok pratik. Evde ise üzerini orman meyveleri ve kahvaltılık gevreklerle süsleyebilirsin.

Minik kuzumu biraz daha keyiflendireyim dersen de dondurma külahları harika bir fikir. Buna kesin bayılır.

Şimdi yoğurtla dondurma kandırmacası yaptık. Ama minik tırtılları bu lezzetten mahrum edemeyiz: Çocuğun İçin 8 Ev Yapımı Dondurma Tarifi

8. Meyve püresi

Rengarenk atıştırmalık tariflerden bir diğeri, envaiçeşit meyve püreleri! İster içine meyve atmakta ister blender'ın düğmesine basma konusunda yardımcı olsunlar, çocuklar meyve püresini çok seviyorlar. Buzdolabında ve meyve kasesinde ne varsa meyve püresini onunla yapabilirsin. Yanında taşıyabileceğin muhteşem ziyafetlerden.

Yaz aylarının serinleten lezzetini de unutmayalım: Hem Renkli Hem Lezzetli Hem Faydalı Çocuğun İçin 8 Smoothie Tarifi

9. Kendi karışımını kendin yap

Bir şeyler hazırlarken illa ki yazılı olan çocuk yemek tariflerine bağlı kalmak zorunda değilsin. Kendi versiyonlarını yapmaktan çekinme. Az tuzlu kraker, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, kurutulmuş muz dilimleri, mısır, rendelenmiş Hindistan cevizi ve çikolata damlalarını ya da aklına geleni gelişigüzel karıştır.

Çocuğunun alerjisi varsa kabuklu yemişlerden uzak dur. Bunların yerine tohum halindeki kuru yemişleri ekle. Bu öğün, çiğneyebilen büyük çocuklar için daha uygun.

Prof. Dr. Yonca Tabak, çocuklarda alerji hakkında neler anlattı neler: Çocuklarda Alerji Hakkında Annelerin Kafasına Takılan 8 Soru

Karışım yapma konusunda her anne gibi senin de uzman olduğunu biliyoruz ve seni en leziz karışımlarla baş başa bırakıyoruz: Vitamin ve Protein Deposu Çocuk Çorbaları

Kaynak:

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum