Çocuğun Yesin Diye: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu

“Benimki çok iştahsız.”, “Ne yapsam yemek yemiyor.”, “Bu çocuk neden acıkmıyor?” gibi sorularla kendini paralamayı bırak. Çocuklarda iştahsızlığın pek çok sebebi olabilir ama biz şu anda her şeyin yolunda olduğunu kabul ederek, onun ilgisini çekecek fikirlere odaklandık. Ve asla reddedemeyeceği yemek sunumları hazırladık. Bakalım o her yemeğe burun kıvıran küçük afacan, bu tabakları görünce ne yapacak?

1. Okul öncesi kahvaltı tabaklarında küçük numaralar

Böyle bir kahvaltı tabağına elini sürmeyecek çocuk tanımıyoruz. Günün en önemli öğünü biliyorsun ki kahvaltı. Okul öncesi kahvaltı tabaklarında böyle basit numaralarla, çocuğuna muhteşem sandviçler hazırlayabilirsin. Zeytin ve domatesten uğur böceği, sandviçlerini süslese fena mı olur?

Bunlara da bak: Çocuk Kahvaltısı İçin Sağlıklı ve Neşeli Tarifler

2. Krep süslemesinde sanatsal dokunuşlar

Yüz figürü gördüğümüz her şeyi ayrı bir seviyor, sempati duyuyoruz. Biraz domates, salatalık ve krem peynirle işte sana Moai heykeli! Öyle sıradan süslemeler yapmıyoruz yani. Çocuğun yerken kültürlensin diye de uğraşıyoruz.

Az yağlı krema, badem, haşlanmış kabak ve domastelerle süslemeni yaparken besleyici yiyeceklerle de kreplerin içini zenginleştirebilirsin. Tilkili figürde kullanılan nar ve yaban mersinli süslemeleri de ayrı bir sevdik.

Ufaklık 18-24 ay arasındaysa burada çok lezzetli tariflerimiz var.

3. Ekmek dilimi mi tuval mi?

Şimdi biraz maharet konuşturma vakti. “Ekmek dilimi” deyip geçme, biraz hayalperest ol. Elinde boş bir resim kağıdı olduğunu düşün, istediğin her şeyi çizebilirsin değil mi? Ekmeğin de bundan bir farkı yok işte.

Kızarmış ekmeklerin üzerine çocuğunun sevdiği şeyleri çizerek ona küçük sürprizler yap. Hatta gerekirse ekmeklere keserek şekiller ver ve kremalarla, çikolatalarla süsle. Sonra otur keyifle bu nefis yiyecekleri yiyişini izle.

4. Küçük bıçak hareketleri

Çocukların aklını çelmenin en kolay yollarından biri de sevimli hayvancıklar. O zaman neden onları yemek sunumlarına da taşımayalım? Ekmek dilimleri, farklı şekillerde kesilerek yüz ve hayvan figürlerinde kullanmak için birebir. Birkaç stratejik bıçak dönüşüyle, maymunlu tostumuz hazır! Yanına da muzumuzu unutmayalım.

Ekmeklerini de kendin yap: 6 Ekmek Tarifi İle Bebek Ekmekleri Hakkında Merak Ettiklerin!

5. Bir harika köfteler

Bir köftenin sahip olabileceği en cazip görüntüyle karşındayız! İster sebzeli ister kıymalı köftelerini birer Angry Birds’e dönüştür ve gerisine karışma. Çocuğun bu löp köfteleri iştahla ağzına atarken sen de zaferini kutla. Spagettileri köftelerin etrafına sararak tabağını daha doyurucu bir hale getirebilirsin. Biberden bacaklarıyla örümcek köfteler de bir harika.

Çocuklara yeşillik ve salata yedirmek genelde zor. Kıvırcık, marul gibi yeşillikleri kuş yuvası gibi ilgi çekici tasarımlarda kullanabilirsin.

Sen bu harikaları hazırlarken o ne yapacak: Yemek Yaparken Çocuğunu Oyalamanın 10 Eğlenceli Yolu

6. Makarna diyarına yolculuk

Çocukların en sevdiği yiyeceklerden biri makarna. Bu afili sunumlar, makarnasını güzelce yiyen minik afacanlarımızı ödüllendirmek ve makarnayı bile elinin tersiyle iten miniklerin aklını çelmek için.

Makarnaları tabağa servis ederken, çocuğunun sevdiği çizgi film karakterlerini kullanmak nasıl fikir? Unutma, sen onun ilgisini ne kadar çok çekebilirsen o kadar başarılı bir sonuç alırsın. Baktın yemeğini güzelce yiyor, daha sonraki tabaklarına yiyeceklerle ismini yazarak onu minik minik şımartabilirsin.

E her şeyden yemesi lazım: “Sebze Yediremiyorum Bu Çocuğa” Diyorsan Oku!

7. Her yerde minik eğlenceli hayvanlar

Bak, yiyeceklerde hayvan figürleri çok tutuyor, bizden söylemesi. Bizim anlatmamıza gerek yok, bu leziz sandviçler ve hamburgerler yeterince “Ben buradayım.” diyor zaten. Yeşil zeytinlerden göz yapma fikri çok zahmetsiz. Kahvaltılarında da kullan mutlaka.

Miniğini kuvvetlendirecek tarifler hazırla: Hilal Mocan'dan Çocuğunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme Önerileri

8. Görselliğiyle doyuran tabaklar

Önce sunumla gözler doysun ki sonra iştahla yemekler yensin değil mi ama? Yalnız bu tabaklar görselliğiyle bile doyuruyor. Bir pilav bu kadar güzel sunulur, bir sebze bu kadar sevimli hale getirilir. Ne diyelim ki? Sen böyle bir tabak hazırla, en yemek yemeyen çocuk bile silip süpürür, öyle garanti ediyoruz yani.

Süper lezzetlerden mahrum kalmasın: Bebek Beslenmesinde Balkabağı ile Muhteşem Lezzetler!

9. Meyve şenliği

Sıra geldi meyvelere. Çocuğunun meyve yememesinden şikayetçi çok anne var. Ama bu tabaklardan sonra işler değişecek. Meyveleri tabakta böyle görünce, “Acaba tadı değişmiş mi?” deyip de sırf merakından yer. Bu sunumların hayal gücüne olan etkisini de yabana atamayız tabii ki.

Dikkat dikkat: Bunlar Adeta Öcü: Çocuğunu Uzak Tutman Gereken 18 Yiyecek

10. Kanatlanan ve yüzen meyve tabakları

Bu işin püf noktası, her yiyeceğe farklı bir gözle bakabilmekte saklı. En basit bir şeftali diliminden bile hareket efekti veren kanatlar yapabilirsin. Portakal dilimlerini öyle bir dizersin ki bir bakmışsın balık olmuş. Küçük süslemelerle de baloncuk efektleri falan, al sana mis gibi tabak. Bunlar hep yaptıkça alışacağın şeyler. Sonra ne olacak? Senin minik meyve canavarı olacak, daha ne olsun?

Bak, burada ne var: Sadece 15 Dakikada Hazırlayabileceğin Bebek Yemekleri