Bebekli Anneler İçin 9 Pratik Mutfak Eşyası!

Bebek sahibi olur olmaz, hayatındaki başka birçok şey gibi kullandığın mutfak ürünlerinin de değişmeye başladığını tahmin ediyoruz. Bu süreçte, mutfak eşyalarından hangisini alman gerektiğini, neye ihtiyacın olacağını kestiremiyor olabilirsin. Biz de bu yüzden, senin için çok çeşitli bebek beslenme araç gereçleri arasında inceleme yaptık ve bebeğinin beslenmesi sırasında sahip olmak isteyeceğin, işlerini kolaylaştıracak 9 pratik mutfak eşyasını listeledik. Hadi, oku!

1. Yoğurt Makinesi

Ek besinlere geçerken annelerin ilk tercihi yoğurt oluyor. Çünkü yoğurt kalsiyum açısından zengin besinlerin başında geliyor. Büyüme çağındaki bebeğinin en temel ihtiyaçlarından biri olan yoğurt, probiyotik gücü ile de vazgeçilmezlerinden biri olacak. Bebeğine her ihtiyaç duyduğunda yoğurt yedirmek için küçük miktarlarda yoğurt mayalamak istiyorsan yoğurt makinesi tam sana göre!

Yoğurdu kolayca ve hatasız mayalamayı sağlayan yoğurt makinesinin piyasada birçok modeli bulunuyor. Farklı markaların ürettiği yoğurt makinelerinin 1-1,5 litrelik modellerinin yanı sıra yoğurt makinesi kavanozu ile satılan modelleri de bulunuyor. Elektrikle çalışan ve doğru ısıyı vermeyi prensip edinen bu makinelerle bebeğine meyveli ya da sade yoğurtlar yapabilirsin.

Bu arada, yoğurt yapımı konusunda bilgi almak istersen, Bebek Yoğurdu Yapımı Hakkında Bilmen Gereken İpuçları! adlı yazımıza bakabilirsin.

2. Ekmek Yapma Makinesi

Ek gıdalara başarıyla geçen, parmak yiyeceklerine alışmaya başlayan bebeğine verebileceğin gıdalardan biri de ekmek olabilir. Çünkü, ekmek, vücudun günlük magnezyum, B1 ve demir ihtiyaçlarına başarıyla cevap veren bir gıda! Elbette ekmeğin katkısız ve koruyucusuz olması da önemli! Bebeğine içinde katkı maddesi ve koruyucu olan ekmekler yedirmek istemiyorsan pratik kullanım sağlayan ekmek yapma makinesi edinebilirsin.

Piyasada kolaylıkla bulabileceğin ekmek makinelerinin birçoğunda ekmek için kullanacağın un, su, maya gibi malzemeleri hazneye eklemen ve gerisini makineye bırakman yeterli oluyor. Böylece birçok ekmek yapma tariflerini kolayca uygulama firsatı bulabilirsin.

Makinenin farklı modellerinde, pişirme ağırlığı, pişirme gücü, farklı kızartma seviyeleri gibi seçenekler de yer alabiliyor. Sıcak tutma ve pişirme süresi zamanlama fonksiyonları ile sabah erken saatlerde sıcacık ekmek kokusu ile uyanman mümkün!

Bebeğine ekmek yaparken, seçeneklerini arttıracak 6 Ekmek Tarifi İle Bebek Ekmekleri Hakkında Merak Ettiklerin! adlı yazımıza göz gezdirmeni öneririz.

3. Buharlı Pişirici

Bebeğin yaşına ve sindirim sistemine uygun besinlerle ek gıdalara alışması oldukça önemli bir adım! Ek gıdaları beslenmesinin bir parçası haline getirerek, bebeğinin damak tadının oluşmasını sağlayabilir ve ilerleyen yıllarda karşılaşacağı diğer lezzetlere açık olmasını sağlayabilir.

Ek gıdaları hazırlarken en çok başvuracağın yöntemlerin başında buharda pişirme tekniği geliyor. Besinlerin içindeki vitamin ve mineralleri koruyan buharda pişirme tekniği bakteri ve mikropları tamamen öldürüyor. Buharlı pişiriciler sayesinde gıdaları pişirmek ise oldukça kolay bir hal alıyor. Piyasada rastlayabileceğin buharlı pişiricilerin birçoğu üst üste dizilen tepsilerden oluşuyor. Her tepsiye ayrı gıda gruplarını yerleştirebileceğin bu modellerin yanı sıra bebeklere özel olarak üretilmiş, küçük pişirme haznelerine sahip modeller de bulunuyor.

Seçtiklerimize göz atmak ister misin: Bebek Yemekleri İçin İşine En Çok Yarayacak 8 Buharlı Pişirici

4. Cam Rende

Bebeğini ek gıdaya yavaş yavaş hazırlamaya başladığında meyve suyu ve meyve püresini sıklıkla tercih edebilirsin. Meyve suyu ve meyve püresi hazırlarken en sağlıklı materyallerden başında gelen cam ve çeliği seçmen, hem bebeğinin sağlığı hem de hazırlayacağın pürelerin lezzeti için oldukça önemli. Bu konuda en büyük yardımcın kuşkusuz cam rende olacak.

Bebeğini yeni tatlara alıştırırken kullanımı ve yıkaması pratik cam rendeyi her an elinin altında bulundurabilirsin. Cam rende fiyat olarak da oldukça uygun bir seviyede bulunuyor. Sen de piyasada birçok markanın farklı boylarda ürettiği cam rendelerden istediğini seçip, bebeğin için kullanabilirsin.

Bu tarifleri yaparken rendeye ihtiyaç duyabilirsin: Yesin de Büyüsün: Süper Besleyici Bebek Maması Tarifleri

5. Blender

Her bebeğin ek gıdaya geçme süreci farklılık gösterse de 7. aydan sonra bebeğini farklı tatlarla buluşturmaya başlayabilirsin. Bebeğinin sindirim sistemini zorlamayacak pirinç, tavuk eti ve sebzeleri kullanacağın ek gıdaları püre şekline getirerek hazırlayabilirsin. Bu aşamada hazırlayacağın karışımları hafif pütürlü bırakmak bebeğinin ağızda çevirme refleksine de geliştirmesine destek olur.

İşte tam bu noktada, blenderlar en büyük yardımcın oluyor. Gıdaları püre haline getireceğin blenderlar malzemeleri ezme prensibi ile çalışıyor. Çubuk ve sürahi şeklinde bulabileceğin blenderların yanı sıra tamamen bebeklere özel üretilmiş, haşlama ve buharda pişirme fonksiyonlarına sahip blender setleri de alabileceğin ürünler arasında bulunuyor.

Bu arada, Bebeği Ek Gıdaya Geçen Annelerin Kurtarıcısı: Sebze Püreleri adlı yazımızda yer alan tarifleri incelemeni öneririz.

6. Katı Meyve Sıkacağı

Bebeğine sağlık dolu meyve ve sebze suyu hazırlamak istiyorsan hazır meyve sularından uzak durmalısın. Evde hazırlayacağın meyve ve sebze suları için kullanacağın malzemelerin aylarına ve mevsimlerine uygun şekilde toplandığından emin olmalısın. Elbette meyve ve sebze sularının bebeğinin sindirimini nasıl etkileyeceğini gözlemlemek için küçük miktarlarda vermelisin, uyaralım.

Bebeğin için meyve ve sebze sularını hazırlarken katı meyve sıkacaklarından faydalanabilirsin. Katı meyve sıkacağı tavsiyelerine göz atıldığında birçok farklı boyut ve tekniğe sahip meyve sıkacağı modeli görebilirsin. Bu modellere ait başlıca farklılık ise geleneksel sıkıcılar ve slow juicer adı verilen yavaş sıkım tekniklerinde ortaya çıkıyor. Geleneksel sıkıcılar bıçak kullanırken, yavaş sıkıcılar gıdaya hiçbir bıçağın temas etmemesini sağlıyor.

Meyve sularının yakın akrabası: Hem Renkli Hem Lezzetli Hem Faydalı Çocuğun İçin 8 Smoothie Tarifi

7. Buharlı Sterilizatör

Bebeğin doğduktan sonra uzun bir süre ihtiyacın olacak ürünlerin başında buharlı sterilizatör geliyor. Çünkü bebeğinin sağlığını tehdit edecek bakterileri elinde yıkayarak uzaklaştırman mümkün olmuyor. Kullanımı oldukça pratik olan buharlı sterilizatörler ile ilk defa kullanacağın emzik, biberon gibi beslenme gereçlerini zararlı bakteri ve mikroplardan arındırman oldukça kolay hale geliyor.

En sevilenler burada: Annelerin Tercihiyle En İyi 7 Sterilizatör

Defalarca ve sık sık kullanacağın pompa, biberon parçaları gibi gereçlerini üzerinde kalabilecek artıkları sterilizatör yardımıyla uzaklaştırabilirsin. Piyasada farklı büyüklüklere sahip, bir ya da daha çok biberon ve emziği aynı anda sterilize edebilecek modellerden birini seçerek bebeğinin sağlığını koruyabilirsin.

Gel nasıl seçeceğine de bakalım: Hangi Biberonu Almalısın? Annelerin En Çok Tercih Ettiği 9 Biberon Markası ve Modeli

8. Termometre (İçecek-Yiyecek Isı Ölçer)

Mutfakta termometreye daha önce ihtiyaç duymadıysan bir daha düşünmende fayda olabilir. Bebeğin için hazırlayacağın yiyecek ve içeceklerin ısılarını ölçmek, bebeğin için hazırlayacağın mamanın uygun sıcaklıkta olmasını sağlamak ve hatta mayalayacağın yoğurt için doğru sıcaklık seviyesini bulmak için yemek termometreleri oldukça işe yarıyor.

Piyasada iki farklı türde bulabileceğin termometre çeşitleri, gıdaya temas eden ve etmeyenler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Lazer termometreler gıdaya dokunmadan ısıyı ölçerken, daldırma tipi çalışan termometreler pişen gıdanın ve içeceğe temas ederek ısı ölçüyor.

9. Hızlı Biberon ve Mama Isıtıcı

Bebekli hayatta en çok eksikliğini hissedeceğin şeylerin başında zaman geliyor. Zamanını doğru ve verimli kullanmak için hayatına hız kazandıran pratik ürünlere de ihtiyacın oluyor. Hızlı biberon ve mama ısıtıcılar işte ihtiyacın olan bu zamanı sana kazandırmak için var. Senin yerine mama ve biberon için doğru sıcaklığı tespit ederek, kısacık bir zamanda bebeğinin ihtiyaçlarına cevap veren hızlı biberon ısıtıcılar için farklı markalara ait ürünler bulabilirsin.

Piyasada özelliğine göre farklılık gösteren mama ısıtıcı fiyatları ile karşılaşabilirsin. Çalışma prensibi birbirine benzeyen bu modeller arasında buz çözme özelliğine sahip ve hızlı ısıtma fonksiyonu farklılık gösteren modellerden birini alarak bebeğin ve kendin için zaman yaratabilirsin.

Aklında olsun: Bir Seferde Yap Gitsin: Mama Nasıl Saklanır?