Yemek Seçen Çocukları Yola Getirecek 8 Çözüm

Çocuğun önceleri önüne koyduğun her şeyi seve seve yiyordu ama yürümeye başlayınca yemeklere olan tüm ilgisini çekti ve her yemeği yemez mi oldu? En sevdiği yiyecekler makarna, patates ve tatlı abur cuburlar mı? Merak etme, çocuğunu yola getirecek bazı çözümlerimiz var!

Önce çocuğunun yemek seçmesinin ya da iştahsızlığının nedenlerini konuşalım.

  • Yürümeye başlamasıyla artık etrafındaki eşyalar onun için daha çekici gelir. Oturmak veya yemek yemektense o eşyaları keşfetmeyi tercih edecek.
  • Bu süreçte artık daha da hareketli olacak. Bu yüzden koşup zıplayıp enerjisini atmak onun için sıkıcı gıdalarla beslenmekten daha keyifli!
  • Ayrıca bir damak tadı oluşmaya başladı. Ne yazık ki sebzelerin tadı onun için daha çekilmez hale gelecek ama diğer karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler için aynı durum söz konusu olmayacak.

Peki bu durumda çocuğunun yemeğe olan ilgisini arttırmak, yemek seçmemesini sağlamak ve faydalı gıdalarla beslenmeye teşvik etmek için ne yapmalısın?

1- Sana yardım etmesini sağla!

Çocuğunu yanına al ve mutfakta sana yardımcı olmasını sağla. Çocuklar ellerini suya ve yemeğe sokmayı severler, bu yüzden bu iş hoşuna gidecek!

Bazı çalışmalar yemek yapım sürecine katılan çocukların meyve ve sebzeleri tatmaya daha eğilimli olduğunu ortaya koymuş. Yapımında katkısı bulunan şeyi yemekten de hoşlanabilir. Denemeye değer!

Günün ilk öğünü güzel geçsin: Çocuk Kahvaltısı İçin Sağlıklı ve Neşeli Tarifler

2- Tüm aile sohbet ederek yemek yiyin!

Bu her zaman mümkün olmasa da haftada birkaç kez bütün aileyi yemek masasında buluşturmaya çalış ve bu masada çocuğunun hoşuna gidecek şeylerden bahset. Ayrıca yemeği döküp saçmasına da izin ver. Bu şekilde masada dönen olay ilgisini çekecek ve yemek daha eğlenceli hale gelecek.

Haydi mutfağa: Yemeklerle Oyun Olur mu? Oyuncu Anne'den Cevap: Bal Gibi Olur!

3- Sıkıcı sunumlardan vazgeç!

Çocuğunun yemeğini biraz süslemeye ne dersin? Bir kepçeyle tabağa bırakılmış yemeklerden vazgeç; güneş, araba, hayvan, gülen yüz gibi biçimlere bürünmüş sunumları dene. Madem artık eğlenceyi seviyor, al sana eğlence!

Önerilerimiz var: Çocuğun Yesin Diye: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu

4- Ona örnek ol!

Araştırmalar göstermiş ki çocuklar ebeveynlerinin yemediği gıdaları sevmiyor. Yani çocuğun seni örnek alıyor. Bu durumda rengarek, taze sebze ve meyveleri satın alman, bunları severek yediğini ona göstermen faydalı olabilir.

Ayrıca canlı renkleri olan sebze ve meyvelerle rengi bilmece oyunu oynayabilirsin. Bu sayede çocuğunun bu gıdalara olan aşinalığı artar.

Artık sebze yedirememe derdine son: “Sebze Yediremiyorum Bu Çocuğa” Diyorsan Oku!

5- Sağlıksız gıdaları kara listeye al!

Çocuğunun abur cubur yemesini istemiyorsan işe bu gıdaları evine sokmayarak başlayabilirsin. İlla alacaksan da onları çocuğunun ulaşamayacağı ve görmeyeceği bir yerde tutmalısın. Ama sakın bunların yasak olduğunu söyleme! Biliyorsun yasaklar her zaman daha çekicidir.

Abur cubur isteğini dindirmek için evde yapılmış kekler, süslenmiş meyve dilimleri, az yağda patlamış mısır, evde yapılmış dondurma gibi alternatifler deneyebilirsin.

Bayıla bayıla yiyecek: Çocuğun İçin 8 Ev Yapımı Dondurma Tarifi

6- Sabırlı ol ve zorlama!

Çocuklar baskı altında olduklarını hissettiklerinde hırçın davranışlar gösterirler. Bu yüzden yemek yemeyen çocuğunu zorlar, ağzına tıkıştırmaya çalışırsan durum daha da kötüye gider. Bunun yerine ona yeni bir lezzet denetmeye çalış. Belki hiç tatmadığı bu yiyeceği sever ve günü kurtarırsın.

Bu yazıdakileri denemek ister misin: Hilal Mocan'dan Besleyici ve Leziz 9 Çocuk Yemek Tarifi

7- Yemediği gıdaları yediklerinin içine sakla!

Yapacağın şey çok basit! Mesela patates püresinin içine karnabahar püresi ekleyebilirsin. Makarna sosunu ıspanak ya da kabakla yapabilirsin. Meyveleri yoğurtla karıştırabilir veya bir smoothie yaparak çocuğuna verebilirsin.

Nasıl yapabileceğini anlatalım: Hem Renkli Hem Lezzetli Hem Faydalı Çocuğun İçin 8 Smoothie Tarifi

8- Porsiyonları küçük tut!

Çocuğun önüne koyduğun tüm yemeği bitirsin istiyorsun ama aslında onun midesi ufacık! Yani küçük bir miktar yemekle bile kolayca doyabilir. Bu yüzden tabağındaki yemek miktarını az tut. Doymazsa zaten tekrar yemek isteyecek.

Ayrıca çocuğuna yemek vermeden kısa bir süre önce herhangi bir abur cubur yemediğinden, meyve suyu veya süt içmediğinden emin olmalısın. Bu tür gıdalar karnını tok tutar, bu yüzden daha fazla yemek istemeyebilir.