Evini Eğlenceli Bir Oyun Alanına Çevirecek 6 Öneri!

Çocuğun için evin içinde ufak tefek değişiklikler yapmaya, birkaç küçük ekleme ile çocuğunun evin içinde keyifli vakit geçirmesini sağlamaya ne dersin? İşte, evi eğlenceli hale dönüştürecek dekorasyon önerileri!

1. Çocuğuna yaratıcılığı için alan aç!

Çocuğunun büyümeye başladığı, kağıt ve kalemle neler yapılabileceğini kavrayabildiği zamanlarda eline geçen her şeyin üzerine bir şeyler karaladığına tanık olacaksın. Hatta bazen bu çizme, boyama merakından duvarların nasibini alacak, bizden söylemesi.

Sana önerimiz ise, eve kara tahta koyarak, çocuğunun bu ilgisini geliştirebileceği bir alan açman! Çocuğunun boyuna göre yerleştirilecek ve renkli tebeşirlerle onun için daha da cazip hale gelecek olan bu çizim merakına ev dekorasyonunda kara tahtaya yer vererek katkıda bulunabilirsin.

Kara tahta yerine duvara monte ettireceğin rulo kağıtlardan faydalanmak ise bir diğer alternatif! Çocuğunun resimler yaptıkça yeni bir sayfaya geçeceği bu yöntem ile, tahtaya yapılan resimler gibi silinmesi şart olmayan rulo kağıtlar, zaman geçtikçe çocuğunun resim yapma konusunda nasıl bir gelişme kaydettiğini de gözlemleme şansını verebilir.

Bunlar da ilgini çekebilir: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

2. Evin içinde çocuğuna ait bir köşe: Çadır!

Görüntüler senin de çok hoşuna gitmedi mi? Çocuk olmaya gerek olmadan, evin içinde böyle bir köşenin olması herkese cazip gelecek bir fikir. Bu yüzden çocuğuna oynadığı oyunlar için güzel bir alan yaratmak ve kendi kendine keyifli vakit geçirmesine katkıda bulunmak için evde çadır kurmak aklında bulunsun.

Bunun çok basit bir yöntemi var: Tavana geçireceğin bir kancaya istediğin renk ve desende örtüler geçirmeni sağlayacak yuvarlak bir tahta yardımıyla evde çadır yapılışını tamamlayabileceğin gibi, hazır olanlardan da alabilirsin. Çadırı evin içine kurduktan sonra ise, renkli ışıklarla süslemeni, çadırın içine yerleştireceğin minderlerle çocuğunun keyfine keyif katmanı öneririz.

Burada da hazırları var: Çocuk Odalarının Yeni Vazgeçilmezi Oyun Çadırları

3. Her çocuğun sevgilisi salıncak!

Salıncağı kim sevmez ki! Özellikle de çocuklar evde salıncak fikrine bayılıyorlar. Bunun için eğer evin büyük ise, çocuğunun sırtını yaslayabileceği daha büyük ve konforlu olan modelleri seçmeni öneririz. Ayrıca bu modeller çocuğun için daha güvenli olacaktır.

Eğer yeterli yerin yoksa eve salıncak kurmak için tavandan sarkan salıncakları tercih edebilirsin. Pek yer kaplamayan bu salıncaklar için çocuğunun belli bir yaşa gelmesinin önemli olduğunu hatırlatalım.

Hem salıncaklar hem de farklı eğlenceli fikirler için buraya bak: Atlamayı, Zıplamayı, Sallanmayı Seven Minikler İçin 8 Çocuk Odası Dekorasyonu

4. Oyun parkını eve taşı!

Çocukların evde oyun oynama seçenekleri gittikçe çoğalırken, en dikkat çekici olanların başında evde oyun parkı yapımı bulunuyor. Bütçeye göre değişiklik gösteren seçeneklerin arasında daha uygun fiyatı olan ve evin içinde çok yer kaplamayacak olması sebebiyle tercih edebileceğini düşündüğümüz iki örneğe yer verdik.

Ayrıca, bu eve oyun parkı tercihi ile çocuğunu tırmanma konusunda güçlendirebilirsin.

5. Sarkıtları çocuğunun oyuncakları ve çizimlerinden Oluştur!

Tavandan sarkıtacağın dallara çocuğunun küçük oyuncaklarından yerleştirmeye ya da sarkıtlardan sarkan süslerin çocuğunun çizimlerinden oluşmasına ne dersin? Güzel bir fikir diyorsan, çocuğuna bu plandan bahsetmeli, onu bu fikre dahil ederek, evde sarkıt yapımı için oyuncakları belirlemesini ya da resim yapmaya başlamasını istemelisin.

6. Işık ve aydınlatmalarla çocuğunun ilgisini çek!

Çocuk odalarında görmeye alıştığımız duvara yapıştırılan yıldızlar çocuğun için güzel bir gece lambası işlevi de görerek, keyifle uykuya dalmasını kolaylaştırabilir. Fosforlu yıldızlar daha da ilgi çekici oluyor. Dünyadan güneş sistemine, güneş sisteminden çizgi film karakterlerine kadar çeşitli türleri bulunan bu duvar süslerine çocuğunun odasında ya da evinin bir köşesinde yer verebilirsin.

Işıklı yıldızlar da çocuğunun ilgisini çekecek bir başka dekorasyon örneği olabilir. Güneş enerjisiyle çalışan türleri de olan bu ışıkların kalp, küre gibi çeşitli şekillerini de bulabilirsin.

Işıl ışıl: Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir