2 Yaş Oyunları: Yaratıcı, Eğitici, Eğlenceli!

Oyun oynamak, her çocuk için önemli bir gelişim aracı. Oyun ve oyuncaklar, enerjilerini harcama ihtiyacı duyan çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için büyük önem taşıyor.

Biz de bunun için yazımızda, eğlenceli ve eğitici 2 yaş oyunlarına yer verdik. 2-3 yaş grupları için uygun olan bu aktiviteler içinde eğitici oyunlar, zeka geliştiren oyunlar ve ev oyunlarından örnekler var. 2 yaş çocuğu hangi oyunları oynar, hadi birlikte bakalım.

2 yaş çocuklarda refleks gelişimini sağlar: Hacıyatmaz oyunu

2 yaş etkinlikleri olarak ilk tavsiyemiz hacıyatmaz, çocuklarda refleks ve dikkat gelişimine katkıda bulunan 2 yaş oyunlarından. Oldukça basit olan bu oyunu, ev oyunları arasında değerlendirebilirsin.

 • Oyunda, uzunca bir sopa ortaya dikilir ve oyunculardan biri sopayı havada durması için tutar.
 • Oyuncular sopanın çevresinde halka şeklinde dizilir. Herkese bir numara verilir.
 • Ortadaki oyuncu bir numara söyleyerek sopayı bırakır ve numarası söylenen oyuncu sopayı yere düşmeden yakalamaya çalışır.

Evde oynanabilecek oyunların ilk durağı: Evcilik Oyunu

Evcilik oyunu, hem 2 yaşındaki hem de 3 yaşındaki çocuklar için huzur kaynağı. Evde oynanacak oyunların en sevilenlerinden biri. Evcilik oyunlarında çeşitli karakterlere bürünmek, o karakterin gerektirdiği şekilde davranmak, çocuğun zeka gelişimini sağlarken ruhsal anlamda da rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca 2 yaş için eğitici oyunlardan birisidir.

"Ne olacak bu kadar oyuncak?" derdine son: Evdeki Oyuncakları Toplama Sorunu İçin 10 Çözüm

2 yaş evcilik oyuncakları

Görsel ve işitsel zeka gelişimini destekleyen: Hayvanları tanıma oyunu

2 yaş etkinlik

Çocuklarda taklit ederek öğrenme yeteneği gelişmiş düzeydedir ve sırada 2 yaş eğitici oyunlarında, çocuğunun bu yeteneğini kullanmasını sağlayacak bir önerimiz var.

 • Oyuncak hayvanların hepsini bir torbaya topla ve sonra çocuğundan torbadan bir tane oyuncak çekmesini iste.
 • Torbadan aldığı hayvanın adını ve hangi sesi çıkardığını birlikte tekrar edin. Bu sesleri hayvanları taklit ederek çıkarırsan, hem onun eğlenmesini hem de seni taklit etmeye çalışmasını sağlamış olursun. Denediğinde göreceksin. Bu sayede hayvanları ve seslerini de tanıma fırsatı bulacak.
 • Aynı şekilde hayvanların seslerini telefonuna kaydet ve telefonundan bu sesleri çocuğuna dinleterek hangi sesin hangi hayvan olduğunu bulmasını sağla.

2-3 yaş eğitici oyunları içinde çok eğlenceli ve etkili olan bu oyun sayesinde çocuğunun hem görsel ve işitsel zekası gelişecek hem de taklit ederek öğrenme yeteneği devreye girecek. Ayrıca bu 2 yaş etkinlik önerisi ile çocuğuna daha fazla hayvan da tanıtabilirsin.

O zaman gelsin: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

Nesneleri renklerine göre gruplandırma: Mandal oyunu

2 yaş evde etkinlik

2 yaş için oyunlar arasında görsel zeka gelişimini destekleyen bir diğer oyuna geldi sıra. Bu oyunda yapılması gereken çok basit.

 • Öncelikle mandalları renklerine göre gruplara ayır.
 • Her gruptan birer tane mandal alarak çocuğuna ver. Ondan elindeki mandalları, ait olduğu renk grubuna koymasını iste. Böylelikle nesneler arasındaki renk ayrımını öğrenip, kendisi gruplama yapabilecek.
 • Çocuğuna mandalları verirken renklerin isimlerini de tekrar et, bu şekilde küçüğünün renkleri öğrenmesini kolaylaştırırsın.

Kendin bu oyunu farklı eşyalar kullanarak zenginleştirebilirsin. Böyle eğitici oyunları eğlenceli hale getirerek çocuğunla keyifli bir zaman geçirirken, zeka gelişimini de desteklemiş olursun. 2 yaş etkinlikler evde yapılabilecek şekilde de düzenlenebiliyor gördüğün gibi.

Dikkat gelişimini destekleme: Müzikle zıplama oyunu

Ailecek oynanacak ve 2 yaş hareketli oyunlar arasında değerlendirebileceğin bir tavsiyemiz var sırada. Unutma, çocuğunla birlikte eğlenceli vakit geçirmen, onunla arandaki bağı güçlendirmen için çok önemli. Okul öncesi oyunlar da bu anlamda çok faydalı.

2 yaş çocuk etkinliklerinden olan bu oyunda, oyuncular müzik çalarken zıplarlar ve müzik durduğunda yere oturup bağdaş kurarlar. Bağdaş kurarken sona kalan kişi oyundan çıkar.

Oldukça basit ve keyifli olan bu oyunda önemli olan çocuğun hızına ayak uydurarak oynamak. Çocuklar için eğitici olan böyle oyunlar sayesinde onun dikkat ve zeka gelişimini destekleyebilirsin.

Bunları elinden düşürmesin: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

Basit kavramları öğrenme: Oyuncak saklama

2-3 yaş zeka oyunları sayesinde çocuğunun birtakım kavramları öğrenmesini sağlayabilirsin. Şimdi çocuk oyunlarından böyle bir örnekle devam edeceğiz.

 • Çocuğunun oyuncaklarını sakla. Gizlediğin oyuncakları birlikte aramaya koyulun.
 • Bu esnada yönlendirmeler yaparak oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsin. Örneğin; “Aa masanın altında oyuncak yokmuş.”, “Aa bak oyuncak neredeymiş? Kutunun içindeymiş.” gibi cümleler kurarak ona alt-üst, sağ-sol, var-yok gibi kavramları öğretebilirsin.

2 yaş Montessori etkinlikleriyle çocuğunun gelişimini destekle

montessori oyuncak 2 yaş

2 yaş Montessori etkinlikleri; çocukların el-göz koordinasyonunu, konsantrasyon ve dikkat gelişimini, ince kaba motor becerilerini ve özgüven gelişimini destekler. Bu tarz çalışmalarla kendi kendine yapma becerileri kazanan çocuk daha çabuk ilerleyerek, 3-6 yaş Montessori çalışmalarına daha kolay geçiş yapar.

Sana öncelikle Montessori eğitimini ne olduğundan bahsedelim: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

Şimdi de Montessori felsefesine uygun 2 yaş aktivitelerinden birkaç örnek verelim. Bu okul öncesi eğlenceli oyunlar çok faydalı ve keyifli.

2 yaş yapboz oyunlarıyla özgüvenli büyüyen çocuklar

2 yaş ahşap puzzle

2 yaş yapboz oyunları, çocukların bilişsel ve motor gelişimine destek olur. Çocukların el-göz koordinasyonunu ve problem çözme yeteneğini de geliştirir. Bebeklikte resim üzerine yerleştirmeli kulplulardan başlayıp, yaşı büyüdükçe zorluk derecesini yavaş yavaş artırabilirsin.

Burada önemli olan çocuğunun ilgisini ve becerisini takip edip yapabileceğinden daha zor yapbozlar seçmemen. Başladığı yapbozu bitirdiğinde özgüveni gelişir ve daha çok keyif alır.

Bunlara da bir bak: Hangisini Alsam Diyenler İçin Tüm Yönleriyle Çocuk Oyuncakları

Boyama oyunlarıyla el becerisini geliştirsin

2 yaş parmak boyası

Çocuğun boş karton kutuları boyayarak farklı oyunlar için kullanabilir. Bu şekilde boyama oyunlarıyla kendi el becerisini de geliştirmiş olur.

El-göz koordinasyonu ve dikkat gelişimini sağlayan Montessori etkinliği

2 yaş eğitici oyunlar

Tuvalet kağıdı rulolarını farklı renklerde boyayarak, içinden ipler geçirebilir. Böylece el-göz koordinasyonu ve dikkati gelişir.

2 yaş oyun etkinlikleri ve evde oynanan oyunlar tamam peki oyuncağı nasıl seçmelisin? Güzelce anlattık: Oynasın da Büyüsün: 2 Yaş Oyuncakları

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: