3 Yaş Etkinlikleri: Hem Eğlenceli Hem Eğitici

3 yaş; artık çocuğunun farkındalığının arttığı, hayatı kavramaya başladığı, yaşına göre bilgi birikimin arttığı ve tüm bunlarla doğru orantılı olarak canının çok sıkıldığı bir dönem! Bu yaş çocukları sürekli bir aktivite ister, oynamak ve enerjisini atmak onlar için her şeyden önde gelir. E çocuk bu, onu koltuğa bağlayacak değilsin ya!

Biz de bunun farkında olarak, çocuğunu hem eğlendir hem de eğit diye bazı keyifli 3 yaş etkinliklerini bir araya getirdik! Oku ve hemen çocuğunla oynamaya başla!

Önce o cihazı yavaşça elinden bırak: Telefonu Bırak Çocuğunla Oyna: Evde Oynanacak Oyunlar

1- Bowling

3 yaş etkinlik

Bu oyunu satın alabileceğin çocuk bowling takımları ile de evde pet şişeler ve yumuşak bir topla da oynayabilirsiniz. Pet şişeleri çocuğuna çok uzak olmayan bir mesafede diz ve çocuğuna top ile şişeleri tek seferde devirmesini söyle. Bu 3 yaş eğitici oyunu onu çok eğlendireceği gibi, el-göz koordinasyonunu ve kaba motor becerilerini geliştirecektir.

Konu oyunlarsa, bu yazı ilgini çekebilir: 9 Maddede Oyun Terapisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

2- Yumuşak mı, sert mi?

3 yaş oyun

3 yaş oyunları, kavramları öğretme amacı taşır. Bu oyun da onlardan birisi! Büyük bir kap içerisine sert ve yumuşak malzemeleri bir arada koy. Bu malzemelerden yumuşak olanlar çocuğunun küçük, peluş oyuncakları olabilir. Sert olanları ise yine küçük oyuncak arabalardan ve diğer zararsız tüm materyallerden seçebilirsin.

Çocuğunun önüne iki ayrı kap daha koy. Çocuğuna bu malzemelerden sert olanları bir kaba, yumuşak olanları ise diğer kaba koymasını söyle. Bu oyun, çocuğunun dokunma duyusunu geliştirecektir.

Duyularla oynanan oyunların daha birçok faydası var: Hangi Eğlenceli Duyusal Oyunlarla Çocuğunun Beyin Gelişimini Destekleyebilirsin?

3- Ev içinde renk avı

3 yaş ev oyunları içinde en sevilenlerden birisi bu renk avı oyunu! Çocuğunun çok aşina olduğu bir rengi seç, mesela mavi olsun. Çocuğuna "Acaba evimizde mavi hangi eşyalar var?" diye sor ve evin içerisindeki mavi eşyaları bulup sana söylemesini sağla. Bu oyunla hem ev içerisinde dolanıp enerjisini atacak hem de renk algılama yetisini geliştirecek.

Etkinlikler bitmez, araya bunu da sıkıştıralım: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

4- Taş boyama

3 yaş oyun etkinlikleri

Çocuklar boyama yapmayı çok sever, bilirsin. Ama bu sefer boyamayı kağıda değil, taşların üzerine yapacağız. Çocuğunla dışarıda küçük bir gezintiye çık ve bulabildiğin düzgün taşları birlikte toplayın. Eve geldiğinizde bu taşları sulu veya guaj boya ile dilediği gibi boyamasına izin ver. Bu taşları bir anı olarak da değerlendirebilirsin. Taşların arkasına bir yapıştırıcı yardımı ile mıknatıs yapıştırıp, buzdolabı magneti olarak kullanabilirsin. 3 yaş oyun olarak güzel bir alternatif!

5 - Bilgi yarışması

3 yaş aktivite

3 yaş oyun etkinlikleri olarak bilgi yarışmasına göz atalım. Çocuğunun cevabını bildiği, biraz düşünerek ya da gözlemleyerek cevabını bulabileceği bazı soruları ona sor. Örneğin; "Elma ne renktir, kediler nasıl ses çıkarır, biberin tadı nasıldır?" gibi sorular sorabilirsin. Onu çok az zorlayabilirsin ama yormamaya çalış.

6- Birlikte yemek yapma

3 yaş aktivite

Montessori etkinlikleri içinde bulunan çocuğu yemek yapımına dahil etme etkinliği, hem çocuğunun motor gelişimine katkıda bulunacak hem de küçük yaşta hayatın içerisindeki işlerle ilgili bir temeli yerleşmiş olacak. 3 yaş aktivite arayanlar mutlaka bakmalı.

"Montessori nedir, şunu güzelce anlat." dersen: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

Çocuğunla yapacağın yemek etkinliği için basit bir yemek seç ve çocuğuna vereceğin görevleri en risksizlerden seç. Örneğin beraber kek yapabilirsiniz ve çocuğuna çırpma, un ekleme gibi görevlerden verebilirsin. Çocuğunun kesici, delici ve sivri aletlerden uzak durmasına, vücudunu bir şekilde yakmamasına çok dikkat etmelisin.

7- Gözü kapalı nesne tanıma

Farklı kaplara, farklı dokulu nesneler koy ve çocuğunun gözlerini bir bant veya bez yardımı ile kapa. Çocuğuna bu nesnelere dokunarak kap içerisindeki nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini söyle. Ama tabii seçtiğin nesneler tanıdığı nesneler olsun!

Bu oyun çocuğunun dokunma duyusunu geliştirecek ve görsel hafızasını kullanmaya zorlayacak.

8- Leğende gemi yüzdürme yarışı

3 yaş oyun etkinlikleri

Çocuklar suda oynamayı çok sever, aynı zamanla suyla oynamayı da! Sen de onu bu zevkten mahrum bırakma, 3 yaş çocuk oyunları içerisinde su ile oynanacak birçok oyun var. Bizim seçtiğimiz oyun şöyle oynanıyor:

Geniş bir leğene su doldur ve aynı boyutlarda iki adet kağıt gemi yap. Biri senin, diğeri ise çocuğunun olsun. Çocuğuna kağıttan gemisine üfleyerek, gemiyi leğenin diğer ucuna ilerletmesini söyle. Gemiyi en çabuk kim götürürse, oyunun kazananı o olsun. Çocuğun bu 3 yaş oyun etkinliklerine bayılacak.

Kulağa ilginç gelebilir, ancak üflemenin dil gelişimi üzerinde çok etkili olduğunu biliyor muydun?

9- Hayvan taklidi

3 yaş aktiviteleri

Çocuğuna tahmin edebileceği hayvanların seslerini taklit et ve bu sesin hangi hayvana ait olduğunu sor. Sonra kendisinden de hayvan sesi çıkararak sana sormasını iste. Bu 3 yaş aktiviteleri, hafızasını zorlayarak sesin hangi hayvana ait olduğunu bulmaya çalışmasını sağlayacak.

10- Uzundan kısaya sıralama

Bir kavram oyunu daha! Farklı uzunluklarda kağıt şeritler kes ve çocuğundan uzun kağıtları bir tarafa, kısa kağıtları bir tarafa koymasını iste. Bu oyunla beraber uzun ve kısa kavramları pekişecek. Evde 3 yaş etkinlikleri arayanlar bu fikre bayılacak.

Bunlar kenarda kalsın, 1 sene sonra lazım olacak: Evde Sıkıntıdan Patlayan Çocuklar için 4 Yaş Etkinlikleri

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: