Çocukların En Sevdiği 10 Dış Mekan Oyuncağı!

Çocukların özgürce sokaklarda oynadığı yıllar geçmişte kalsa da neyse ki sitelerin ortak oyun alanları, evlerin bahçeleri ve sahiller var! Böylelikle zamane çocukları tabletlerden, telefonlardan uzaklaşıp diğer çocuklarla birlikte vakit geçirebiliyor, oyunlar oynayabiliyor.

Peki, çocuklar dışarıda en çok hangi oyuncaklarla oynamayı seviyor? Bazı oyuncaklar var ki biz çocukluğumuzda ne çok sevdiysek şimdi de çocuklarımız seviyor. Bu oyuncaklar sayesinde çok eğlenceli zaman geçirirken hem fiziksel hem de bilişsel olarak gelişiyor. İşte zamana direnen dış mekan oyuncakları!

1. Tabi ki bisiklet!

Sadece eğlenceli olması değil aynı zamanda dengeyi artırması, kasları geliştirmesi yönüyle çocuklar kadar uzmanlar tarafından da seviliyor. Çocuğun küçükken ebeveyn yönlendirmelisini sonra da sırasıyla destek tekerleklisi ve iki tekerleklisini alabilirsin. Bu arada, artık denge bisikletleri de var. Bisiklete binmeyi öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Bu arada güvenliği elden bırakmayalım, kaskı unutmayalım!

2. Kaydırak

Kaydırağı sevmeyen çocuk yoktur herhalde! Eskiden sadece parklarda rastladığımız kaydıraklar, artık evlerin bahçelerinde de karşımıza çıkabiliyor. Eğer çocuğunun çok daha büyük, çok daha eğlenceli kaydırakların bulunduğu yerleri tercih edeceğini düşünüyorsan sana Çocuk Eğlence Merkezleri sayfamızı öneririz.

3. Baloncuk oyuncakları

En keyifli oyunlardan biri de şüphesiz baloncuk yapmak, baloncuk patlatmak, baloncukların içinden koşmak. Bu oyun için baloncuk tüpü de yeterli olur baloncuk tabancası da. Hatta küçük çocuklar için tekerlekli- itmeli baloncuk üfleyen oyuncaklar bile var!

4. Trambolin

Büyük oyun parklarına gerek yok. Küçüğünü de orta boyunu da bahçene koyabilirsin. Çevresinde güvenlik ağı olsun yeter. Ne olur ne olmaz!

5. Oyun evi

Her çocuk kendine ait bir alanın olmasından büyük mutluluk duyar. Hele de bu kendine ait bir evse, öyle değil mi? Aslında çadır bile olur! Yeter ki içinde oynasın.

6. Futbol topu ve kalesi

Sadece bir futbol topu ve kale çocuğunun güzel havalarda hem spor yapmasını hem eğlenmesini hem de arkadaşları ile birlikte takım oyunları oynamasını sağlayabilir. Daha ne olsun? Hem pratik hem de hesaplı bir çözüm. Çocuğunun bu gibi aktiviteleri profesyoneller gözetiminde yapmasını istiyor olabilirsin. O halde, spor kurslarından yardım alabilirsin. Çocuğunu güvenle gönderebileceğin spor kursları için spor kursları sayfamıza göz atabilirsin.

7. Kum oyuncakları

Hangi çocuk; kazma, kürek, kova ve tırmıkla harikalar yaratmaz, hayal gücünü geliştirmez? Çocuğun hangisini yapmayı tercih eder sence: Kumdan kaleler mi, su yolları mı, farklı farklı pek çok geometrik şekil mi, tüneller mi?

8. Salıncak

İşte hem en eğlenceli hem çok farklı çeşidi olan hem de gerek olduğunda yapması en basit oyuncaklardan biri! İster bahçene koy ister balkona istersen de terasa.

9. Boyama duvarı

Çocuğunun eline ver fırçayı kalemi saatlerce boyasın dursun değil mi? Boyama, çocuklar için muhteşem bir etkinlik. Hayal gücünü, el-göz koordinasyonunu, küçük kas ve odaklanma becerilerini geliştiriyor. Yani sadece eğlenceli değil aynı zamanda çok da yararlı. Çocuğunun kocaman bir duvarda gönlünce boyama yapması için tahta bir çit ya da vinil branda yeter de artar bile! "Bu iyi bir fikir ama maalesef çocuğuma bunu sağlayabileceğim bir yerim yok" diyorsan, hemen Çocuk Etkinlik ve Atölyeleri sayfamıza göz atabilirsin. Boyama etkinlikleri için özgürce alan yaratabilen pek çok merkez var!

10. Tırmanma duvarı

Kaç yaşında olursa olsun çocuğunun tırmanma duvarına bayıldığına eminiz. Kas koordinasyonu için çok faydalı olan, problem çözme becerilerini ve odaklanma süresini geliştiren tırmanış aktiviteleri için sadece tırmanma duvarı da şart değil. Halat ya da merdiven de olur!