Evde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar!

Evde çocuğunuzla oynayabileceğiniz oyunlarla pandeminin bunaltıcı etkisinden uzaklaşmaya hazır mısınız? Hadi biraz telefonundan ve sosyal medyadan uzaklaş, evde oynanacak oyunlar listemizden seçtiklerinle çocuğunla eğlencene bak!

1. Balon tenisi

evde anne ile oynanacak oyunlar

Anne ile oynanacak oyunlarla açılışı yapalım! Bu tenis oyununu oynamak için ihtiyacın olan malzemeler iki plastik tabak, 2 tahta çubuk ve bir balon! Önce tahta çubukları ortasına kadar bir yapıştırıcı ile plastik tabağın arkasına yapıştır. Ardından balonu şişirip tabak raketlerin bir tanesini çocuğuna ver, bir tanesini ise sen al. Ve oyun başlasın! Balonu düşürmeden, tabak raketler ile birbirinize doğru atın. Bu oyunu evde oynanabilecek oyunlar kategorisinde değerlendirdik ama güzel ve rüzgarsız havalarda dışarıda da oynayabilirsiniz.

Bizde fikir bitmez: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

2. Bant otoyolu

Okul öncesi oyunları

Okul öncesi evde oynanabilecek oyunlar arasından özellikle erkek çocuklarını mutlu edecek bir seçenek var sırada. Erkeklerin arabalara olan ilgisi malum, öyleyse sana düşen görev de onun için arabasını keyifle süreceği, güzel bir otoyol sağlamak! Bunu yapmak için tek ihtiyacın olan şey renkli bantlar ve düz bir zemin. Bu zemin halı veya parke üzeri olabilir. Bantlarla çocuğuna düz, zikzak veya sarmal bir otoyol yapıp, oyuncak arabalarını onunla beraber sürebilirsin. Soğuk bir havada canı sıkılan çocuğun için bantlarla otoyol haricinde sek sek gibi eğlenceli ev oyunları yaratabilirsin.

Üzerinde araba yolu gibi desenler olan bir oyun halısı da bu etkinlik için iyi bir alternatif. Merak ediyorsan, gel bakalım: Her Çocuklu Evin Olmazsa Olmazı: Oyun Halısı

3. Parmak güreşi

anne oğul oyunları

Parmak güreşi oyununu bilmeyen yok! Bu oyunu oynamak için önce çocuğunun eli ile kendi elini birbirine kenetlemelisin, ancak baş parmaklar havada kalmalı. Burada amaç türlü çevikliklerle rakiplerin birbirinin baş parmağını kendi parmağı altına alabilmesi. Bu oyun çocuğun ince motor becerilerini geliştirirken aynı zamanda reflekslerini de harekete geçirecek bir oyun.

Anneler ona bayılıyor: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 6 Eğitici Oyun

4. Kelime avı

evde çocukla oynanacak oyunlar

Kelime avı evde çocukla oynanacak oyunlar içerisinde en keyifli seçeneklerden biri. Kelime avı oyununda çocuğuna söylemek için bir hece seçmelisin. Örneğin bu hece "ba" olsun. Çocuğundan ba hecesi ile başlayan en az 5 tane kelime bulmasını iste (balık, balon gibi) Eğer yanlış söylediği şeyler olursa onu uyar ve doğrularını söyle. Bu oyun ile çocuğunun kelime haznesi genişleyecek ve kelimeleri telafuzu düzenlenecek.

Bu oyunlar tam çocuğuna göre: Dörtlük Dörtlük Çocuk Büyütmek için 4 Yaş Oyunları

5. Evet-hayır oyunu

5 yaş oyunları evde

Bir klasikle karşındayız! Herhalde bu oyunu oynamayan yetişkin yoktur. Evde çocuğunuzla oynayabileceğiniz oyunlara bir zamanlar televizyonun efsane programı olmuş evet-hayır seçeneğini de ekledik. Bu oyunda çocuğuna çeşitli sorular sorman ve çocuğunun bu sorulara evet ya da hayır cevabını vermemesi lazım. Örneğin sorduğun soru "okula gidiyor musun?" ise çocuğun "evet" ya da "hayır" yerine "gidiyorum" demesi lazım. Başlangıçta kolay başla ama zamanla çocuğunu zorlayacak ve neredeyse evet-hayırdan başka cevabı olmayan sorular sor!

Bu ve bunun gibi birçok farklı alternatif yazımızda: Hep Aynı Oyundan Sıkılan Çocuklar için 5 Yaş Oyunları

6. Kıyafet balosu

anne ile oynanabilecek oyunlar

Role play oyunları anne ile oynanabilecek oyunlar arasında en keyifli seçeneklerden bir diğeri. Evde bir balo var! Bütün aile bireyleri bu oyuna katılsın. Evdeki bu organizasyon için çocuğunun giymek istediği kıyafeti kendisinin seçmesine izin ver. Uzun uzun ve birlikte hazırlanın, ardından çocuğunun saçlarına şekil verebilirsin, kendi parfümlerinden sıkabilirsin. Çocuğun kızsa belki minicik bir ruj sürebilirsin, erkekse saçlarına bir parça jöle değdirebilirsin! Çocuklar ebeveynlerinin eşyalarına ve onların günlük rutinlerine çok düşkün ve meraklı olurlar. Bu sayede onun bu merakını da gidermiş olursun. Herkes hazırlandıktan sonra birlikte sofraya oturabilir hatta evcilik bile oynayabilirsiniz.

Küçük çocuğunla oynayabileceklerin burada: Yaratıcı, Eğitici, Eğlenceli 2 Yaş Oyunları

7. Hikaye oyunu

çocukla ev oyunları

Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar arasına yaratıcılığı ve hayal gücünü tetikleyecek seçenekler de dahil edebilirsin. Bu örnekte hikayeyi çocuklar yazıyor! Önce eline bir kitap alıp, "bir varmııış bir yokmuuuuş" diyerek başlayabilirsin. Sen hikayenin girişini yap, biraz oku. Ardından hikayenin devamını kendi fikirleriyle çocuğunun getirmesini söyle. Bu oyunla çocuğunun hayal gücü ortaya çıkacak ve gelişecek!

Uygulayabileceğin başka yönemler de var: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

8. Kulaktan kulağa oyunu

5 yaş oyunları evde

Listemizi oturduğumuz yerden oynanacak oyunlardan biriyle bitirelim. Kulaktan kulağa, kalabalık ailelerin keyifle oynayabileceği, evde oynanacak eğlenceli oyunlardan biri. Bu oyunda herkes yan yana oturur ve baştaki kişi yanındaki kişinin kulağına, diğerlerinin duymayacağı bir şekilde bir kelime söyler ama yalnızca bir kere söyler, sırası gelen kişi kelimeyi duyduğu gibi yanındaki kişinin kulağına fısıldar. Kelimeyi son duyan kişi ise, sırası geldiğinde bu kelimeyi yüksek sesle söyler. Böylece kelime ilk söylendiği gibi anlaşılıp sona kadar söylendi mi diye kontrol edilir. Bu oyunda genelde kelime söylendiği gibi son bulmaz.

Daha çok fikrimiz var, sakın kaçırma: Çocuk Gelişimi İçin En Az Mama Kadar Önemli Eğitici Oyunlar