Son Yılların En Sevilen Çocuk Filmleri

Çocuğunla keyifli bir akşamüstü geçireceğin, izlerken hem eğlenmesini hem de yeni bilgiler öğrenmesini sağlayacağın bir çocuk filmi mi arıyorsun? Öyleyse dev hizmet ayağına geldi!

Bu yazımızda son zamanların en sevilen çocuk filmlerinden bahsettik. Çocuğun her birine bayılacak, haydi ekran başına!

1- Oyuncak Hikayesi/Toy Story (1995-1999-2010)

Bu film serisinde Andy isimli bir çocuğun oyuncakları, geceleri o yattıktan sonra bir kovboy oyuncak liderliğinde canlanıyor!

Bu seride arkadaşlık, birlik olma, eşitlik gibi unsurlara dikkat çekiliyor. Renkli karakterler ve içine alan hikayeleri de cabası!

Bunlar henüz canlanmıyor: Hangisini Alsam Diyenler İçin Tüm Yönleriyle Çocuk Oyuncakları

2- Kayıp Balık Nemo/Finding Nemo (2003)

Ebeveynlerin sözlerini dinlemenin önemini en güzel ve eğlenceli şekilde anlatan Kayıp Balık Nemo, her çocuğun izlemesi gereken filmlerden biri.

Bu animasyon filmde babasının sözünü dinlemeyen ve merakına yenik düşen küçük balık Nemo, akvaryumcular tarafından yakalanıyor ve babası, onu bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Kayıp Balık Nemo, en iyi çocuk filmleri arasında gösteriliyor. 

 

3- İnanılmaz Aile/The Incredibles (2004)

Mr. Incredible isimliyle tanınan süper kahraman Bob, artık emekli olmaya karar verir. Ailesiyle birlikte sessiz sedasız yaşayan Bob, 15 yıl sonra çok özel bir görev alarak işine geri döner. Ama bu sefer farklı bazı sebeplerden dolayı, ailesi de bu işe dahil olmuştur.

Bu filmde aile olmanın ve birlikteliğin önemi çok eğlenceli bir şekilde sunuluyor.

Maceracı bir ailen varsa, bu alanlar tam sana göre: İstanbul'da 10 Anadolu Yakası Çocuk Eğlence Merkezi!

 

4- Peter Pan (2004)

Kült bir eser olan Peter Pan'ın beyaz perdeye uyarlanan bu versiyonu, en sevilen çocuk sinema filmlerinden biri. Peter Pan'ın konusu ise şöyle;

Wendy, her gece küçük erkek kardeşlerine hikayeler okur. Ancak bir gün babası Wendy'e, kardeşleriyle aynı odada uyuyamayacak kadar büyüdüğünü ve odasını değiştirmesi gerektiğini söyler. Bu, aynı zamanda gece hikayelerinin de bitmesi anlamına gelir. Bu durum kardeşleri olduğu kadar her gece pencerede hikayeleri dinleyen Peter Pan'ı da çok üzer. Peter Pan, bu durumu engellemek için kardeşleri büyülü bir dünyaya sokar. 

 

5- Arkadaşım Tilki/Le Renard et L'enfant (2007)

En güzel çocuk filmleri arasına alabileceğimiz Arkadaşım Tilki, doğa ve hayvan sevgisini çocuğuna en güzel şekilde aşılayacak, sıcacık bir film! Bir tilki ve küçük bir kızın, yaban hayatındaki arkadaşlığını anlatan bu film, hayvanların evcilleştirilmeden de sevileceğini ve doğa içinde yaşamanın ne denli keyifli olduğunu çocuğuna gösterecek.

Sabır, arkadaşlık, sahiplenmeden sevme gibi mesajlar veren bu belgesel tadındaki bu çocuk sinema filmine sen de bayılacaksın!

Filmin sonunda, bu yazıya ihtiyaç duyabilirsin: Çocuğunu Hayvanlarla Tanıştırmak için Türkiye'de Gidebileceğin 10 Hayvanat Bahçesi!

6- Neşeli Ayaklar/Happy Feet (2007)

Çocuk animasyon filmlerinden bir diğeri olan Neşeli Ayaklar, farklılıkların birini aslında ne kadar özel kıldığını ve farklı şeyleri kabullenmenin önemini anlatan çok keyifli bir çocuk filmi!

Bu filmde kötü sesi yüzünden şarkı söyleyemediği ve bu yüzden hayatının aşkına kavuşamayacağı için üzülen ama harika tap dansı yapan penguen Mumble'nin hikayesi anlatılıyor. Mumble, bu tavırları yüzünden penguen topluluğundan dışlanıyor ve kendine benzer, çok neşeli penguenlerle tanışıyor.

Çocuğunu hayvanlarla tanıştıracağın uygulamalar da var: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama

7- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?/How To Train Your Dragon? (2010)

Vikingler ve ejderhalar arasında uzun zamandır süre gelen bir savaş vardır. Hick isimli Viking çocuğu, kendini kabilesine ispat edeceği gün, yaralı bir ejderha ile karşılaşır ve onu iyileştirmeye çalışır. Dişsiz ejderha türünden olan bu ejderhayı evcilleştirmek kolay olmayacaktır.

8- Cesur/Brave (2012)

İşte bambaşka bir prenses hikayesi! Çocuğuna toz pembe prenses hikayeleri yerine, maceracı, güçlü ve asi bir karakter sunmak istersen, bu film tam sana göre!

Bir prenses olan Merida, çok iyi bir okçu ve kaderinin kendi elinde olduğuna inanan bir kızdır. Onun bu fikirleri kraliyet içerisindeki düzeni bozar, bazı lordları kızdırır ve bu lordlar Merida'ya bir lanet musallat eder. Merida, bu laneti kaldırmak için savaşmaya başlar ve içindeki cesareti ortaya çıkarır.

Bu filmi sevdiysen, bu temaları da seveceksin: Kız Bebek Odasında Prenses Temasından Sıkılanlar İçin 15 Yaratıcı Öneri

 

9- Gizemli Adaya Yolculuk/Journey:The Mysterious Island (2012)

Miniğinin bayılacağı çocuk macera filmleri arasındaki bu hikayede Sean Anderson, denizin ortasında bir adadan gizemli bir sinyal alır ve bu sinyali takip etmeye karar verir. Onu bu fikirden vazgeçiremeyen babası, helikopter pilotu ve pilotun kızı ile birlikte bu gizemli adaya doğru yolculuğa çıkarlar. Oraya vardıklarında harika bir ada ve büyük bir sürpriz onları beklemektedir. 

 

10- Karlar Ülkesi/Frozen(2014)

Bir krallık, Karlar Kraliçesi tarafından lanetlenerek sonsuza kadar sürecek bir kışa mahkum ediliyor. Bu krallıkta yaşayan iyi kalpli ve maceracı kız Anna, Karlar Kraliçesi'ni bulup, onu bu laneti bozmaya ikna etmeye karar veriyor ve dağcı arkadaşı ile yola çıkıyor.

Yolda onu çeşitli tehlikeler bekliyor ancak o, tüm zorlukları iyilik ile çözmenin yollarını çok iyi biliyor!

11- Küçük Prens/The Little Prince (2015)

Çocuğunun aynı isimli kitaptan animasyona uyarlanan, büyük ve küçük herkesin sevdiği Küçük Prens hikayesini ilgi ile izleyeceğine eminiz. Dostluk, güven, sınırlarını aşma gibi mesajlar içeren Küçük Prens, çocuğunun izlemesi gereken filmlerin en başında yer almalı!

Film ayrıca, hayal gücünün ve hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu da vurguluyor.

Bu yazıyı muhakkak oku:Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

12- Zootopia: Hayvanlar Şehri (2016)

Çocuğunun birçok hayvanla tanışacağı, doğruluğu, eşitliği ve mücadeleyi öğreneceği bir film olan Zootropolis'te; kendilerine ait bir şehir kuran ve bu şehirde teknolojiyi bile kullanan, medeni hayvanların hikayesi anlatılıyor.

Bu şehirde bir fil ya da bir arı olmak farksız, herkes istediği gibi yaşayabilir; birbirine zarar vermemek şartıyla!

13- Orman Çetesi/Les As de la Jungle (2017)

Kaplanlar tarafından yetiştirilen penguen Mauris, bir Kung Fu sutası haline gelmiştir. Ormanda çok sevilen Mauris, annesi gibi ormana hükmetmek için gün sayarken, Koala İgor'un ormanı yok etmeye karar verdiğini öğrenir ve macera başlar.

İyilik, dürüstlük ve birlik olma mesajları taşıyan bu filmi çocuğun çok sevecek!

 

14- Güzel ve Çirkin/Beauty and the Beast (2017)

Çocuk filmleri 2017 yılının vizyonlarını süsledi. Bunlardan biri de Güzel ve Çirkin filmi oldu. Eski bir çocuk masalının uyarlaması olan bu film, güzel ve iyi kalpli bir kız olan Belle'nin, herkesin korktuğu bir canavara aşık oluşunu anlatıyor.

Güzellik ve estetik olgularının yalnızca bir toplum dayatması olduğunu, iyi bir kalbe sahip olmanın her şeyden önce geldiğini anlatan bu filme hem sen hem de çocuğun hayran olacaksınız! 

 

15- Mary Poppins: Sihirli Dadı (2018)

Çocuk filmleri 2018 yılında kitaplardan uyarlanan hikayelerle doldu taştı. Bunlardan biri de Mary Poppins. Bir İngiliz hikayesi olan bu filmde, Michael ve Jane'in eski bakıcıları olan Mary, Michael'in bir kayıp yaşamasının ve buhranlı bir döneme girmelerinin ardından tekrar yanlarına geliyor. Sihirli güçlere sahip olan dadı Mary, ailenin mutluluğunu yerine getirmek için elinden geleni yapmaya başlıyor.