Çocuğunu Götürebileceğin 10 Hayvanat Bahçesi!

Çocuğunu hayvanların doğal dünyasıyla tanıştırmanın zamanı geldi! Çocuğunla eğlenceli ve verimli zaman geçirebileceğin hayvanat bahçeleri Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde seni ve çocuğunu bekliyor. İşte, hafta sonunda çocuğunla ziyaret edebileceğin Türkiye'deki 10 hayvanat bahçesi!

1. Jungle İstanbul Hayvanat Bahçesi

Jungle Hayvanat Bahçesi, İstanbul Vialand alışveriş merkezi içerisinde yer alıyor. AVM'nin giriş katında bulunan hayvanat bahçesinde 100 farklı türde yaklaşık 400 hayvan bulunuyor. Soyları tükenmekte olan özel hayvanlara da sahip çıkan hayvanat bahçesi İstanbul Avrupa yakası sakinlerinin uğrak noktalarından biri, belirtelim.

Tam bilet fiyatı 20 TL; 4-14 yaş arası 15 TL olan hayvanat bahçesi İstanbul ilinin gözde etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

2. Polonezköy Hayvanat Bahçesi

Polonezköy Hayvan Parkı adıyla da anılan bahçe, diğer hayvanat bahçelerinin aksine hayvanların meydanda özgürce dolaşmalarıyla dikkat çekiyor. İstanbul'daki hayvanat bahçeleri arasında öne çıkan bahçe, çocukların kafes ve kümes yerine doğal ortamda izlediği hayvanların bulunduğu bahçede piknik alanı, havuz gibi bölümler de yer alıyor.

Geyik, lama, kanguru gibi birçok farklı hayvanın da bulunduğu hayvanat bahçesi İstanbul Anadolu yakasındaki yerinde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İstanbul'daki hayvanat bahçeleri arasında öne çıkan bahçe, çocukların kafes ve kümes yerine doğal ortamda izlediği hayvanların bulunduğu bahçede piknik alanı, havuz gibi bölümler de yer alıyor.

3. Boğaziçi-Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

Kocaeli ili sınırlarında bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi, Türkiye'deki ilk özel hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyor. İçerisindeki yeşil alanlar ve bitkilerle aynı zamanda bir botanik park olarak da anılan bahçe, çocuklar için keşfedilmeyi bekliyor. Hem Kocaeli hem de civarındaki illerden yoğun ziyaretçi ağırlayan hayvanat bahçesi, İstanbul'a yakınlığıyla da öne çıkıyor.

286 türden oluşan 3600'ü aşkın hayvan ve 600 farklı türde 8000'i aşan bitkiye sahip hayvanat bahçesi Darıca fiyatları ise yetişkinler için 32, öğrenciler için 25 TL olarak belirlenmiş.

4. Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, dünyanın 4. en büyük hayvanat bahçesi olarak biliniyor. "Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi" kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan bahçe, 100 dönüm araziyi kapsıyor.

Mevcut hayvanların tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan Gaziantep Hayvanat Bahçesi en büyük olma özelliğini, 25 farklı türden oluşan 257 hayvan; 50 farklı türden oluşan 500 kanatlı hayvan ile kanıtlıyor. Bahçeye 2015 yılında açılan Safari Parkı ise hayvanat bahçesine hareket katıyor.

Haftanın her günü kapıları saat 09.00'da açan bahçe öğrenciler için 3 TL; siviller içinse 5 TL fiyat taşıyor.

5. Antalya Hayvanat Bahçesi

Kepezaltı Piknik ve Rekreasyon Projesi içerisinde hayata geçirilen Antalya Hayvanat Bahçesi, çocuğunla görmeni tavsiye ettiğimiz bahçeler arasında yer alıyor.

Bir park içerisinde yerleştirildiğinden hayvanların yanı sıra piknik alanları, oyun alanları, küçük şelaleler de bulunuyor. Ayrıca, Antalya Hayvanat Bahçesi, hayvanlara sağlanan ortam itibariyle de en başarılı hayvanat bahçelerinden biri!

Keyifli bir hafta sonunun uğrak noktası olan Antalya Hayvanat Bahçesi bilet fiyatları yetişkinler için 5 TL, öğrenciler için 0,50 kuruş gibi uygun ücret ile ziyaretçilerini bekliyor.

6. Bursa Soğanlı Hayvanat Bahçesi

Türkiye'de öne çıkan hayvanat bahçelerinden biri olan Bursa Hayvanat Bahçesi, taşıdığı Avrupa standartları ile dikkat çekiyor. Doğal yaşama uygun olarak tasarlanan hayvanat bahçesi Bursa ilinin gözdesi olmayı başarıyor.

Sürüngen, kuş ve memeli türünde ayrı ayrı birçok hayvana sahip bahçe, doğal hayvan sevgisini aşılamayı hedef alıyor. Farklı etkinlik ve eğlencelerle konuklarını ağırlamaya devam eden bahçe yetişkinler için 3,50; öğrenciler için 2,5 TL tarifesini uyguluyor.

7. İzmir Doğal Yaşam Parkı Hayvanat Bahçesi

Sasalı ilçesinde yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı, doğal yaşamın güzelliklerini ziyaretçilerine sunmayı hedeflerken çocuklara da gezebilecekleri geniş bir hayvanat bahçesi imkanı sunuyor. 125 türü aşkın yaklaşık 1500 hayvanı ve 250'yi aşkın bitkiyi bir arada bulunduruyor.

Asya filleri, Afrika savanı gibi farklı ve özel türlerin de bulunduğu İzmir doğal hayvanat bahçesi, haftanın her günü saat 09.00'da kapılarını, yetişkinler için 5; öğrenciler için 2 TL giriş ücreti ile açıyor.

8. Tarsus Hayvan Parkı

Çukurova bölgesinin ilk hayvanat bahçesi olan Tarsus Hayvan Parkı, çocukların hayvanları keşfetmesi için ideal bir durak! Mersin'de bulunan Tarsus Hayvan Parkı; balıklar, memeliler, sürüngenler ve kuşlardan oluşan hayvan türleriyle dikkat çekiyor.

Kış dönemi 09.00-17.00, yaz dönemi 09.00-18.00'a kadar açık olan Tarsus Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, yetişkinler için 6, öğrenciler ve 18 yaş altı ziyaretçiler için 3 TL olarak uygulanıyor.

9. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

243 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 85 bin metre kare alan üzerinde yer alıyor. Farklı ve ender su altı canlılarının bulunduğu hayvanat bahçesi etkinlikleri ile de öne çıkıyor.

Çocukların hayvan sevgisini geliştirip beslemeyi hedef alan bahçe, Sezova parkı içerisinde haftanın her günü 10.00-17.00 arası ziyaretçilerini bekliyor.

10. Kayseri -Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi

Kayseri Kocasinan'da yer alan ve Türkiye'nin en büyük bahçeleri arasında yer alan Kayseri Hayvanat Bahçesi, Anadolu Harikalar Diyarı adıyla da anılıyor. Yaklaşık 2500 hayvanın bulunduğu bahçe, 180 dönüm arazi üzerinde yer alıyor. Mevcut hayvanların yanı sıra veterinerlik hizmetleri ve sahiplenecek hayvanlar bölümü ise bahçenin dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor. Kayseri Hayvanat Bahçesi giriş ücreti tam 2,5 TL, öğrenciler içinse 1 TL gibi uygun rakamlar taşıyor.