Tüm Yönleri ve Çeşitleriyle Çocuk Oyuncakları

Çocuk oyuncakları, uçsuz bucaksız bir evren. Eğiticisi, zeka geliştireni, eğlencelisi derken seçmek o kadar zor ki seni çok iyi anlıyoruz. 3 ila 6 yaşındaki çocuğu için en iyisini isteyen anneler için miniklerin yaş gruplarına özel tavsiyelerimizle en eğitici ve eğlenceli, zeka geliştiren tüm oyuncakları burada topladık.

Tüm yönleriyle en çok tercih edilen 3 yaş oyuncakları

3 yaş çocuğu, artık başkalarıyla daha rahat iletişim kurabilir. Oyun, onun için hala bağımsız bir etkinliktir ancak başka çocuklarla oynarken fiziksel olarak arkadaşlarına daha yakın olmaya başlar.

3.5 yaşına gelinceye dek daha çok tek başına ya da tek bir çocukla oyunlar oynar. 3.5 yaşına geldiğinde ise 3-4 kişilik grup oyunlarına dahil olmaya başlar ve daha uyumlu davranışlar sergiler. Bu dönemdeki çocuklar için en çok tercih edilen 3 yaş oyuncaklarına göz atalım:

Kukla

3 yaşındaki çocukların, taklit ve canlandırma oyunlarına karşı ilgileri fazladır ve bu ilgi 5 yaşında zirveye ulaşır. Bu nedenle kuklalar, 3 yaşındaki çocuğun oyuncakları arasında mutlaka olmalı.

Bunları da beraber oynabilirsiniz: Çocukların Gönlünü Fethedecek 3 Yaş Etkinlikleri

Üç tekerlekli bisiklet

Çocukların beden koordinasyonu ve vücut dengelerini sağlayabilmeleri için üç tekerlekli bisikletler, oldukça faydalı bir eğitici oyuncak çeşidi. Örümcek Adam oyuncaklarına ilgi duyan 3 yaş çocuğu için bu Spider-Man’li bisikletten daha iyisini düşünemiyoruz.

Lego oyuncak

Lego'lar, 3 yaş oyuncak tavsiyelerimizden bir diğeri. Çocuklardaki ince motor becerileri geliştiren Lego'lar, hayal gücünün ve yaratıcılığın gelişmesi için de çok faydalı. Lego'ları, yalnızca 3 yaş eğitici oyunlar için değil; çocuğunun ileri yaşlarınında da kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Okul öncesi eğlenceli oyunlar arasında değerlendirebileceğin bu keyifli aktivitede çocuğuna eşlik ederek, birlikte yaratıcılığın sınırlarını zorlayabilirsiniz.

O Bir Klasik: Tüm Faydaları ve Çeşitleriyle Lego Oyuncaklar yazımıza mutlaka göz at!

Katamino

3 yaş zeka oyuncaklarından biri olan Katamino, yalnızca bir akıl oyunu değil; aynı zamanda çocuklar ve ebeveynler arasında düello yapılabilecek keyifli bir aile oyunu. Birçok farklı oynanış şekli ve zorluk seviyesi bulunan Katamino oyunu; uzamsal düşünme, mantık yürütme ve konsantrasyon becerilerinin gelişmesini sağlar.

Oyun hamuru

Oyun hamuru da yaratıcılık ve duyguların belirtilmesi açısından 3 yaş için oyuncak önerilerimizden. Çocukların el becerilerini geliştirirken kaslarını da güçlendirir. Yaratıcılıklarının gelişmesini sağlar. Çocuğu için ev oyunları arayan annelerimize 3 yaş ve üzerindeki tüm yaşlarda şiddetle oyun hamuru etkinliklerini öneriyoruz.

Her Çocuğun Elini Bulaması Gereken Oyuncak: Oyun Hamuru yazımızda oyun hamur setlerinden el yapımı oyun hamuru tarifine kadar her şeyi bulabilirsin.

Evcilik ve doktor oyun seti

3 yaş, çocuklarda oyunlarda cinsiyet ayırımının başladığı bir dönem. Kız çocukları oyuncak bebeklerle, Barbie oyuncaklarla; erkek çocuklarıysa sıklıkla oyuncak arabalar, oyuncak kamyonlar ve Transformers oyuncaklarıyla oynarlar. Çocuk gözlemdiği kişileri, taklit etme yoluna gittiği için evcilik ve doktorculuk gibi oyunlar bu dönemde çok ilgisini çeker.

Sorumluluk duygusunu güçlendirme, rol yapma ve taklit etme yeteneğini geliştirme özelliklerinden ötürü evcilik ve doktorculuk gibi oyunlar çocuklar için çok faydalı. Çocuğunun el becelerini de geliştirebilmesine imkan sunan küçük aletlerin yer aldığı evcilik ve doktor seti, ona bu dönemde alabileceğin en faydalı eğitici oyuncaklardan.

Çok daha fazla öneri için oku: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

Tüm yönleriyle en çok tercih edilen 4 yaş oyuncakları

4 yaş çocukları; bedensel hareketlerin gelişmesiyle birlikte top oynama, koşma, atlama, tırmanma, gibi oyunlardan hoşlanmaya başlarlar. Kesme ve yapıştırmalı aktiviteleri sever, boyama kitaplarına ilgi gösterirler.

Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştiğinden kendi başına resim yapmaktan zevk alırlar. Şimdi, içinde zeka geliştirici oyunların da yer aldığı 4 yaş oyuncaklarına göz atalım:

Ahşap oyuncaklar

4 yaş eğitici oyunlara ev sahipliği yapan ahşap oyuncaklar, doğal varlıkların estetiklerinin algılanmasını sağlarlar ve plastik oyuncaklardaki gibi zararlı maddeler içermezler.

Kutu içindeki parçaları kullanarak inşa etmeye yarayan Hunubag Maxi isimli bu ahşap oyuncak; yaratıcılık, hayal gücü, denge duygusu ve mantıksal düşünme gibi yeteneklerle birlikte ince motor becerileri de geliştirir.

Oyuncular kutudan çıkan delikli küpleri, kanalları ve diğer parçaları kullanarak köprü inşa ederler. Bu köprü giderek yükseltilir ve köprü kurulduktan sonra bilyeler köprünün en üstünden serbest bırakılır. Bilyeler, aşağı doğru inerken melodik sesler çıkarırlar.

Çok daha fazla ahşap oyuncak önerimizle şu yazıdayız: Çocuğun İçin Eğlencenin En Doğal Hali Ahşap Oyuncaklar

Bak Diz Boz

4 yaş eğitici oyuncaklardan biri olan Bak Diz Boz, 40 adet model kartı ve ikili boncuk dizme aparatından oluşuyor. Oyunda model kartları, boncuk dizme aparatının yanına koyulur. Çocuk, boncukları aparata dizdikten sonra model kartını aparattaki kanalın içine yerleştirip, doğru dizip dizmediğini kontrol eder. Bu oyun, miniklerin ince motor becerilerinin ve aritmetik yeteneklerinin gelişmesini sağlıyor.

Neyi neden seçmelisin: A’dan Z’ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi

Puzzle oyunları

Puzzle’lar okul öncesi eğitici oyuncaklardan bir tanesi. Anlamlı bir bütün oluşturmak için uygun parçayı doğru yere koyma, parça-bütün ilişkisi kurma gibi zihinsel aktiviteleri sayesinde zeka geliştirici oyuncaklar arasında da değerlendirebiliriz. 4 yaş oyuncakları arasında bahsettiğimiz bu ürünün, büyük parçalı olanlarını daha küçük yaşlarda da kullanmak mümkün.

Zekayı geliştiren başka neler var: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

Uzaktan kumandalı araba

4 yaş çocuklarında hayal gücü, refleks ve dikkat gelişimi açısından oldukça önemli olan uzaktan kumandalı arabalar, özellikle erkek çocuk oyuncaklarının vazgeçilmezi.

Çocukların kumandalı arabayı kullanırken çevreyi analiz etmesi, uygun zemini seçmesi gibi durumlar onların etrafına karşı olan ilgilerini uyandırır ve aracı park etmeye çalışmaları da geometrik hesaplamalar yaparak öğrenme becerilerinin gelişmesini sağlar.

Oyuncakların dışında 4 yaşındaki çocuğunla oynayabileceğin eğlenceli ve faydalı oyunların neler olduğunu bilmek ister misin? Bizce istersin: Dörtlük Dörtlük Çocuk Büyütmek için 4 Yaş Oyunları

Tüm yönleriyle en çok tercih edilen 5 yaş oyuncakları

5 yaş çocuğu; resim ve kart eşleştirme, harf ya da sayı oyunları ve gölge oyunları gibi aktivitelere ilgi duymaya başlar.

Okul öncesi dönemde keşfetmeye dair eğitici oyunlarla fazla vakit geçiren ve bu oyunlarda başarılı olan çocuklar, ileri dönemlerde çevreleriyle daha uyumlu olup, daha yaratıcı çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bu sebeple 5 yaş eğitici oyunlar, çocukların okul dönemlerinde başarı gösterebilmeleri için çok önemli. Şimdi sırada 5 yaş oyuncakları var:

Masa oyunları: Monopoly Junior

5 yaş çocukları, 4 yaş için belirttiğimiz tüm oyuncaklarla da oynayabilir. Ancak 5 yaş oyuncak seçiminde gözümüze çarpan ilk şey, masa oyunları. Monopoly Junior, 5 yaş eğitici çocuk oyunları arayan anneler için harika bir kutu oyunu, bizden söylemesi. Klasik Monopoly oyunundaki piyonların sevimli halleriyle, çocuklar arsa alanında dolaşabiliyor, arsa alıp satabiliyor ve eğlenceli bir şekilde para kazanmayı öğreniyor.

Teknolojiden de belli ölçüde faydalanmak gerek. Okul öncesi eğitim için iyi bir alternatif: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama

Quoridor (Koridor)

Quoridor, ahşaptan yapılmış farecikleri, peynir parçaları ve engelleri olan eğlenceli bir masa oyunu. Oyunda, fareleri olabildiğince hızlı bir şekilde karşı tarafa geçirmek gerekiyor. 5 yaş grubunun, zeka geliştiren oyuncakları arasında olan bu ürün, çocuklarda stratejik düşünme, mantık yürütme ve konsantrasyon gelişimini sağlıyor.

Dört tekerlekli bisiklet

5 yaş çocuğunun, 4 yaşındaki bir çocuğa göre denge ve koordinasyon becerisi artar. Dört tekerlekli bisiklet kullanabilir, bazı çocuklar yardımcı tekerlek olmadan da bisiklet kullanmayı öğrenebilir. Bisikletlerin, 5 yaş erkek çocuk oyuncakları arasında en sevilenlerden olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Çocuğunun evde oynadığı oyunları çeşitlendirmek istedik: Hep Aynı Oyundan Sıkılan Çocuklar için 5 Yaş Oyunları

Tüm yönleriyle en çok tercih edilen 6 yaş oyuncakları

Çocuk 6 yaşındayken faaliyetlerinde gelişme ve düzenlilik görülür. Nesneleri mekan içinde daha düzgün ve planlı yerleştirebilir. El becerileri son derece gelişmiştir.

Resimlerindeki ayrıntılar ve zihninde tasarladığı şeyleri somutlaştırabilme yeteneği artar. Tüm bunların ışığında 6 yaş oyuncaklarına göz atalım:

Satranç

6 yaş çocukları, satranç gibi strateji gerektiren masa oyunlarını oynamaya başlayabilirler. Çocuklar için eğitici oyunlardan biri olan satrancın; hafızayı güçlendirme, konsantrasyonu ve içsel motivasyonu artırma, mantıksal düşünme becerisi sağlama, hayal gücünü ve inovatif düşünceyi geliştirme ve kararların sorumluluklarını alma gibi pek çok faydası var. 6 yaş oyuncak tavsiyesi isteyen anneler için altın değerinde bir öneri.

Oyuncak dikiş makinesi

Kız oyuncaklarından olan oyuncak dikiş makinesi, miniklerin yeni gözdesi. Çocukların el becerilerini geliştiren ve pille çalışan dikiş makinesi oyuncakları, gerçek bir dikiş makinesi değil. Kutunun içinden çıkan ince kumaş parçalarını diken bu ürün, kızların Barbie bebeklerine minik elbiseler dikmesini sağlıyor.

Bunlar da ilgini çekebilir: Barbie’den İbaret Olmayan Kız Çocuk Oyuncakları

Jenga

6 yaş ve üzerindeki çocuklar için dünyanın en sevilen ahşap oyuncaklarından biri olan Jenga, harika bir denge oyunu. Amaç, tahta kulelerle en yüksek seviyeye kadar çıkabilmek.

Jenga’nın zeka oyunu olarak kabul edilmesinin sebebi ise oyunun ilk başta çok basit görünmesine rağmen, ilerledikçe doğru taşı doğru yerden almanın büyük bir dikkat ve hesaplama gerektirmesi. Eğlenceli bir ev oyunu arıyorsan kesinlikle kaçırma deriz.

Bak, burada ne var: Çocuğunun Okul Başarısını Destekleyecek 6 Yaş Oyunları