6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 Aylık Hoş Geldin

Ek gıdaya geçiş, erken çocukluk döneminin en önemli dönemlerinden biri. Bebeğine bu aya kadar anne sütü dışında herhangi bir gıda verilmesi önerilmiyordu. Ancak artık bebeğinin farklı lezzetleri ve tadları tanıyacağı, farklı kıvamlarda besinlere alışmaya başlayacağı, yeme işlevi ile ilgili becerilerinin de gelişeceği günler geldi. Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gereken her şeyi 6 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda okuyabilirsin.

Bir çocuğun hayatı için en kritik dönemlerden birine hoşgeldin! Sağlıklı beslenmenin, doğru beslenme alışkanlıklarının temeli 6. aydan başlayarak erken çocukluk döneminde atılır. Sağlıklı beslenme, sağlıklı büyüme ve gelişmenin de temelini oluşturur. Ek gıdaya geçiş de işte bu dönemin başlangıcıdır.

Emzirmeye devam ettiğin bebeğinin, anne sütünden başka besinlerle tanışması ile başlayan, tek başına anne sütü ile beslenmenin sona erdiği döneme ek gıdaya geçiş denir. Farklı kaynaklarda ek beslenme ya da tamamlayıcı beslenme olarak da adlandırılabilir.

Ek gıdaya geçme dönemi bebeğinin gelişiminde önemli bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin, farklı lezzetleri ve tadları tanıyacak, farklı kıvamlarda besinlere alışmaya başlayacak. Bebeğinin aynı zamanda yeme işlevi ile ilgili yetenekleri de gelişecek.

Ek gıdaya geçmeden önce muhtemelen kafanda pek çok soru işareti bulunuyor. Özellikle de ilk çocuğun ilk defa ek gıdaya geçecekse… Bu aşamada kafanın karışması, okuduğun birbirinden farklı öneriler nereden başlayacağını bilememene sebep olabilir. Bebeğimin beslenmesi nasıl olacak? diye düşünüyor olabilirsin. Paniğe gerek yok, şimdi senin için madde madde yazdıklarımızı güzelce okuyup en temel bilgilere sahip olabilirsin.

6. Aydan İtibaren Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğin, ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenerek yeterli kilo aldı ise 6 aydan sonra ek gıda vermeye yavaş yavaş başlayabilirsin. Bebeğin formül mama ile besleniyorsa doktorun tarafından 4-6 ay arasında ek gıdaya geçmen önerilmiş olabilir. Bu durumda 0-6 Ay Bebek Beslenmesi bölümünden önerilerimizi okuyabilirsin.

Artık biraz büyümüş ve hareket kabiliyeti belirgin bir şekilde artmış olan altı aylık bebeğinin enerji ve besin öğeleri gereksinimini artık sadece anne sütü karşılayamaz. Bu süreçte bebeğin yine anne sütü almaya devam edecek ancak ihtiyacı olan ve anne sütünün yeterli olmadığı besin öğelerini de ek besinlerden almaya başlayacak.

Bebeğin bu ay desteksiz oturma çalışmalarına başlamış olabilir. Bunu, henüz tam olarak yapamasa da çabalar ve destek sağladığında oturma süresini uzatabilir. Ek gıdaya geçişte yavaş yavaş oturmaya başlayan 6 aylık bebeğini mama sandalyesine oturtarak hem güvenle yemek yemesine hem de yeni becerilerinin gelişmesine destek olabilirsin.

Ek gıdaya başlamasını teşvik etmek için;

  • Bebeğinin aç olmasına dikkat etmeni,
  • Bebeğin verdiğin ek gıdayı beğenmezse ve yemeye devam etmek istemez ise ısrar etmemeni ve bir hafta on gün sonra tekrar denemeni tavsiye ederiz.

Ek besinlere başlarken önemli olan;

  • Bebeğine her yeni ek besini azar azar denetmen,
  • Bebeğin denediği ek besinden rahatsızlık duymuyorsa yavaş yavaş artırman,
  • Her yeni ek besini bebeğine önce 1 çay kaşığı ölçüsünde vermen,
  • Bebeğine yeni bir besin denerken 3 gün aralıklarla denemendir. Alerjik bir durum ortaya çıkarsa da neden olan besini kesip doktoruna danışmanı öneririz.

Ek Gıdaya Hangi Besinlerden Başlanmalı?: 6 Aylık Bebek Ne Yemeli?

Hayvansal ve bitkisel kaynaklı çok sayıda gıda, ek gıdaya geçişte yer almalıdır. 6. aydan itibaren bebeğinin beslenmesinde yer vermen gereken besinler şunlardır:

Meyve püreleri/suları: Mevsiminde ve taze meyvelerden yapılmış meyve püreleri iyi birer C vitamini kaynağıdır. C vitamini bebeğinin demir emilimini artırdığından, bebeğinin beslenme listesinde yeterli miktarda bulundurman önemli.

Kış mevsiminde elma, yaz mevisiminde nektarin, şeftali ilk tercih edebileceğin meyveler. Armut, kayısı, mor erik, muz da tercih edebileceğin meyvelerden. Önemli olan meyvenin olgun, yumuşak olması ve çok iyi yıkanması. Hazırlandıktan hemen sonra bebeğe sunulması, bekletilmemesi.

Turunçgiller bebeğinde reflü ve gaz şikayetine neden olabilir. Bu yüzden turunçgilleri 8. ya da 9. ayda bebeğinin diyetine dahil etmen daha doğru olur.

Sebze püreleri/çorbaları:

Bebeğinin vitamin, mineral, lif ve antioksidan ihtiyacını karşılamak üzere ek besin menüsünde mutlaka sebze çorbaları ve püreleri olmalı. Sebzelerin içerdiği vitamin ve mineralleri mümkün olduğunca fazla koruyarak bebeğine sunabilmen için mevsimine uygun sebzeyi buharda ya da az suyla pişirebilirsin. Buharlı pişiriciler bu dönemde en iyi yardımcıların olacak. Havuç, patates, bal kabağı ve yeşil kabak ile başlayabilir, mevsimine göre farklı sebzeleri de dahil edebilirsin.

Yumurta:

En gerekli aminoasitleri, B1, B2, B6, B12, A, D ve biyotin gibi çok sayıda vitamini, temel yağ asitlerini, bol çinko, magnezyum gibi mineralleri içeren, demirden zengin, en kolay sindirilen ve en besleyici gıdalardan biri olduğundan yumurta 6 aydan sonra bebek beslenme listesinde yer alması gereken gıdalardan.

Et:

Protein, demir ve çinko gibi mineralleri, B6 ve B12 gibi vitaminleri içermesi nedeniyle önemli bir gıda olan eti, özellikle yağsız kuzu etini püre ya da kıyma şeklinde, 6 aylık bebeğinin çorbalarına ya da yemeğine ekleyebilirsin.

Tahıllar:

Kompleks karbonhidrat, posa ve B vitaminlerinden zengin tahılları da bebeğinin ek gıdaya geçiş planına dahil etmen önemli.

Pekmez:

Zengin demir içeriği ile pekmez, özellikle dut pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi 6. aydan itibaren bebeğine verebileceğin gıdalardan. Pekmezin içindeki demirin iyi emilebilmesi için süt ve süt ürünleri ile birlikte vermemeni, C vitaminli gıdalarla örneğin C vitamininden zengin bir meyve suyuyla birlikte vermeni öneririz.

6 Aylık Bebek Ne Yememeli?

“Hangi gıdaları henüz bebeğime vermemeliyim?” diyorsun değil mi? Bazı gıdaları ek gıdaya hemen geçişte vermemek, 7. 8. ya da 9. ayda vermeyi beklemek gerekir. Bazı gıdalar 1 yaşından önce önerilmez. Bazı gıdaları ise ancak ve ancak 1 yaşından sonra vermeye başlayabilirsin. Bazı gıdaların da 2 yaşından sonra verilmesi uygundur.

  • Turunçgillere 8. ya da 9. ayda, balığa 7. ayda, kuru baklagillerden mercimeğe 8. ayda, nohut ve fasulyeye 9. ayda, karaciğere 8. ya da 9. ayda başlayabilirsin.
  • İnek sütü, keçi sütü, bal, çilek, domates, kivi, yumurta akı gibi alerji potansiyeli yüksek gıdalar, şarküteri ürünleri, konserve ürünler, katkılı ürünler, salça, tuz, şeker, bitki çayları, baharatlar (sadece özel durumlarda rezene, anason ve frenk kimyonu verilebilir) 1 yaşından önce verilmez. Sakız, kuruyemiş, patlamış mısır gibi yapışkan ya da sert taneli yiyecekler de güvenlik nedeni ile 1 yaş öncesinde verilmez.
  • Gaz yapma ihtimali olan karnabahar, pırasa gibi sebzeler, bamya, taze fasulye, taze börülce, ıspanak gibi lifli sebzeler ve beyin, böbrek, dalak gibi hastalık taşıma ihtimali olan sakatatlar da 1 yaşından önce önerilmez.
  • Bakla, nikotin içeren patlıcan ve kilo almayı yavaşlatabileceğinden tam buğday ekmeği 2 yaş öncesinde önerilmez.

6 Aylık Bebeklerde Beslenme Sıklığı Ne Olmalı?

6 aylık bebeğinin mide kapasitesi artık yaklaşık 180-210 ml'dir. 6 aylık bebeğin anne sütü ile besleniyorsa 3 öğün anne sütü ve 3 öğün ek gıda almasını, anne sütü ile beslenemiyorsa 2-3 öğün formül mama ve 3 öğün ek gıda yani toplamda 5-6 öğün almasını öneririz. Yani, 6 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli? diyorsan bu yaklaşık 2.5-3 saatte bire karşılık gelir.

6. Ayda Bebek Beslenme Listesi Nasıl Olmalı?

Ek gıdaya geçiş, 2 haftalık ve 4 aşamalı bir süreçtir. Bu süreçte amacın bebeğini farklı tadlardaki ve kıvamlardaki yiyeceklere yavaş yavaş alıştırmandır. 6 aylık bebek ne kadar yemeli? diye düşünüyorsan aşağıda sorunun cevabını bulabilirsin.

Ek gıdaya geçiş: 1. ve 2. haftalar

Birinci aşama:

1. Gün 2. Gün 3. Gün
1 çay kaşığı unlu sütlü mama 1 tatlı kaşığı unlu sütlü mama ½ çay bardağı unlu sütlü mama
Diğer 5 öğün anne sütü ya da formül mama Diğer 5 öğün anne sütü ya da formül mama Diğer 5 öğün anne sütü ya da formül mama

Bebeğine 1 yaşından önce inek sütü, keçi sütü vb. veremeyeceğinden unlu sütlü mamayı biberon maması ve buğday unu dışında alerjik özellikleri az diğer tahıl unları örneğin pirinç unu kullanarak hazırlaman gerekir. Eğer doktorun sütlü pirinçli mama öneriyorsa hazır formül şeklinde olanı tercih etmelisin.

İkinci aşama:

4. Gün 5. Gün 6. Gün
½ çay bardağı unlu sütlü mama ½ çay bardağı unlu sütlü mama ½ çay bardağı unlu sütlü mama
1 çay kaşığı meyve (elma ya da şeftali) püresi/ suyu 1 çay kaşığı meyve (elma ya da şeftali) püresi/ suyu 1 tatlı kaşığı meyve (elma ya da şeftali) püresi/ suyu
Diğer 4 öğün anne sütü ya da formül mama Diğer 4 öğün anne sütü ya da formül mama Diğer 4 öğün anne sütü ya da formül mama

Üçüncü aşama:

7. Gün 8. Gün 9. Gün
½ çay bardağı unlu sütlü mama ½ çay bardağı unlu sütlü mama ½ çay bardağı unlu sütlü mama
½ çay bardağı tatlı kaşığı meyve (elma ya da şeftali) püresi/ suyu ½ çay bardağı tatlı kaşığı meyve (elma ya da şeftali) püresi/ suyu ½ çay bardağı tatlı kaşığı meyve (elma ya da şeftali) püresi/ suyu
1 çay kaşığı bal kabağı ve patatesten yapılmış sebze püresi 1 çay kaşığı bal kabağı ve patatesten yapılmış sebze püresi 1 çay kaşığı bal kabağı ve patatesten yapılmış sebze püresi
Diğer 3 öğün anne sütü ya da formül mama Diğer 3 öğün anne sütü ya da formül mama Diğer 3 öğün anne sütü ya da formül mama

Dördüncü aşama:

10.-14.Gün
İlk 9 günkü gıdaların miktarını yavaş yavaş yavaş artırarak 14. günün sonunda;
1. çay bardağı unlu sütlü mama
1. çay bardağı meyve püresi
Diğer 3 öğün anne sütü ya da formül mama

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra bebeğin ek gıdaya geçişi tamamlamıştır ve artık ek gıdalara hazırdır. Bebeğini, aşağıdaki 6 aylık bebek ek gıda listesi doğrultusunda beslemeye başlayabilirsin.

Ek gıda: 3. hafta

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
Anne sütü ya da formül mama 1 çay bardağı meyve püresi ½ kase kıyma ilaveli sebze çorbası Anne sütü ya da formül mama 1 çay bardağı unlu sütlü mama Anne sütü ya da formül mama
1 çay kaşığı pekmez

Bebeğinin artan demir ihtiyacını karşılamak üzere yaptığın sebze çorbalarının içerisine yağsız kuzu kıyması ilave ederek çorbayı demirden zenginleştirmiş olursun. Çorbaya zeytinyağı da ilave etmeni öneririz. 6 aylık bebek için sebze çorbası yapılırken sebzeler ve kıyma birlikte haşlanır, önce tel süzgeçten ve sonra çatalla ezilir.

Ek gıda: 4. hafta

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
Anne sütü ya da formül mama 1 çay bardağı meyve püresi ½ kase kıyma ilaveli sebze çorbası Anne sütü ya da formül mama 1 çay bardağı unlu sütlü mama Anne sütü ya da formül mama
1/8 yumurta sarısı 1 çay kaşığı pekmez
¼ ev yapımı tuzsuz bebek ekmeği

Yumurta beyazı alerjen bir besin olduğundan bebeğine 1 yaşına kadar sadece yumurtanın sarısını vermelisin. 6 aylık bebeğinin kahvaltısında ilk hafta boyunca 1/8 ölçüde yumurta sarısı yeterlidir. 2. hafta ¼ ölçüde vermeye başlayabilirsin. Sonraki haftalarda da yavaş yavaş artırarak tam yumurta sarısı vermeye başlayabilirsin. Bebeğinin yemek programını bir hafta içerisinde toplam 2-3 tam yumurta sarısı olacak şekilde düzenleyebilirsin.

6 aylık bebek sabah kahvaltısında bebek ekmekleri yemeye başlayabilir. 6 Ekmek Tarifi ile Bebek Ekmekleri Hakkında Merak Ettiklerin! yazımızından farklı bebek ekmekleri tariflerine ulaşabilirsin.

Ek gıdaya geçişin yıldızlarından olan muhallebinin farklı tarifleri için, Bebeğin Bunlara Hayır Diyemeyecek: 7 Leziz Bebek Muhallebisi Tarifi yazımızı okuyabilirsin.

Doktorun, 6 aylık bebek beslenme listesinde yukarıda önerdiğimiz bazı besinlerin yerine farklı besinler önerebilir. Bu durumda öğünlerde küçük değişiklikler yaparak genel plana uyabilirsin.

Bebeğin ek gıdaya geçiş ile birlikte su içmeye de başlamalıdır. Ancak suyu öğünlerin arasında ya da öncesinde değil de öğünden biraz sonra vermen iyi olur. Bu sayede su, bebeğinin öğünlerinin miktarını etkilemeyecektir.

Ek Gıdaların Kıvamı Nasıl Olmalı?

Ek gıdaya geçiş dönemi öğürme refleksinin zayıflatılması için en uygun dönem. Bu yüzden 6 aydan sonra bebek yemekleri anne sütünden daha yoğun ve pütürlü olmalı. Aksi halde bebeğinin kıvamı yoğun ve pütürlü yiyeceklere alışması ve yutması zorlaşır. Bu dönemde cam rende ve tel süzgeç kullanmanı önerir ama pütürlü kıvamı engellediğinden blender kullanmanı önermeyiz.

Bebeğin öğürdüğünde pütürleri küçültebilir ya da bebeğinin ağzına dah az miktarlar verebilirsin. Bebeğine kızmamalı, telaşlansan da bunu belli etmemelisin.

Bebeğinin öğürme tepkisi bir süre daha devam etse de çoğunlukla dokuzunca aydan sonra azalmaya başlar.

6 Aylık Bebeklerde Gece Beslenmesi Gerekli mi?

Bebeğin artık gelişimi için gerekli olan tüm besin öğelerini ek gıdayla birlikte almaya başladığından 6 aylık bebek gece beslenmesine ihtiyaç duymaz. Gece iyi bir uyku artık bebeğin için gece beslenmesinden daha önemlidir. Yine de bebeğin gece uyanıyor ve emmek istiyor olabilir. Gerçekten acıktığı için de alışkanlık ve keyif nedeni ile de emmek isteyebilir. Bebeğin çok acıkıyorsa, emzirmediğinde direnç gösteriyorsa gece emzirmeye bir süre daha ve yavaş yavaş azaltarak devam edebilirsin. Ancak emzirmek için bebeğini uyandırmana artık gerek yok.

Ek Gıdaya Geçtikten Sonra Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olur?

Ek gıdaya geçişte muhtemelen en korktuğun şeylerin başında bebeğinin yeterince kilo alamaması gelir. Bebeklerde ilk altı ay büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. 6. ay itibarı ile büyüme hızı yavaşlamaya başlar. 6 aylık bebek kilosu, doğum kilosunun 2 katına eşitken bebek 1 yaşındayken doğum kilosunun 3 katı kiloya sahiptir. Boy uzaması da benzer şekilde yavaşlar. 50-51 cm boyunda doğmuş bebeğinin 1 yaşında 74-75 cm olması beklenir. Bebeğin beklendiği şekilde kilo alamıyorsa ya da büyüme hızı yavaşsa nedenlerinin uzman tarafından kontrol edilmesini öneririz.

Ek Gıdaya Geç Başlamanın Zararları Neler?

Bazı bebekler ek gıdaya kolay geçmezler. Bebeğin iştahsız olabilir ya da ek gıdayı reddedebilir. Ancak, 6 aydan sonra bebek beslenmesinde ek gıdaların muhakkak olması gerekir. Anne sütü ya da formül mama ile doyan ve bunu tercih eden bir bebeğin varsa ek gıdaya henüz geçmeyi düşünmüyorsan bilmelisin ki, ek gıdaya geç geçmenin bazı zararları vardır.

Bebeğinin çiğneme ve yutma işlevlerinde aksaklıklar görülebileceği gibi gelişimi ve büyümesinde de yavaşlama söz konusu olabilir. Bu yüzden önerilen şekilde ek gıdaya başlaman önemlidir.

Özel Durumu Olan Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi Nasıl Olmalı?

Bebeğinin tolare edebilmesi yüksek ihtimal olan gıdalarla ek gıdaya başlasan da bazı gıdalar bebeğine pek iyi gelmeyebilir. Bu halde, alerji ihtimalini değerlendirmeni öneririz. Alerjiler dışında bazı mide-bağırsak problemleri ya da hastalıkları da ek gıdaya geçişte bebeğini rahatsız edebilir. Bu durumlarda uzman desteği alman, bebeğinin hem sağlıklı hem de huzurlu bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için gereklidir.

Bebeğin prematüre ya da büyüme gelişim geriliği olan bir bebekse ek gıdaya geçiş planı çok daha farklı olabileceğinden doktorunun yönlendirmesi çok önemlidir.

Hoş Geldin
Yorumlar (2)


Bülten E-Posta Kaydı

Sonunda bebeğin 6 aylık! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Çocuk Adı
Doğum Tarihi