8 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık Hoş Geldin

Sekizinci ay; bebeğinin kendi kendine yeme çalışmalarının ve katı gıdaya geçişin başlayacağı bir aydır. Parmak ya da lokma boyutunda olan parmak yiyecekleri eline vermeye başlayabilirsin. Beslenme listesine bu ay hangi gıdaları ekleyebilirsin? 8 aylık bebeğini kaç saatte bir ve nasıl besleyebilirsin? Bu aydan başlayarak sunabileceğin yemek tarifleri neler? Tüm cevaplar 8 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda.

Sekinci ay bebeğinin artık yavaş yavaş çocuk beslenmesine geçiş dönemidir. Şimdiye kadar pütürlü yiyeceklerle beslenen bebeğinin çiğneme becerileri artık gittikçe gelişiyor. Artık katı gıdalara geçiş yapabilirsin. Bebeğin sana kendi kendine beslenebileceğinin sinyallerini veriyor olabilir. 8 aylık bebek neler yapar? Artık kendi kendine oturmaya başlayan bebeğin yiyecekleri kavrar, eline alıp tutar. Ağzına götürmeye çalışır. Tüm bu beceriler motor kabiliyetlerinin artması ve el göz koordinasyonunun gelişmesi açısından önemlidir.

Bebeğinin kendi kendine yeme çalışmalarına izin vermelisin. Ona kolaylıkla ağzına götürebileceği parmak uzunluğunda pişmiş havuç ve kabak gibi parmak yiyecekler sunabilirsin. 8 aylık gelişimini tamamlayan bebeğine , baş parmağı ve işaret parmağı ile kıskaç yapıp alabileceği lokma boyutunda yumuşak ekmek, brokoli ve karnıbahar da verebilirsin. Bebeğinin boğazına kaçabilecek fındık, üzüm, leblebi için ise henüz çok erken.

Bebek Beslenme Listesine 8. Ayda Dahil Edilen Besinler Neler?

Mercimek: Mercimek, 8. aydan itibaren bebek beslenmesine dahil edilmesi gereken kurubaklagillerdendir. Proteinden, demirden, B vitamininden, folik asitten ve minerallerden zengindir. Protein içeriği ile kırmızı ete, karbonhidrat içeriği ile de buğday ekmeğine yakın besin değeri taşır. Bağışıklık sistemi için güçlü bir antioksidandır. Lif oranı yüksek olduğundan kabızlığa engel olur.

Gaz yapması endişesi ile bebeğine vermek konusunda soru işaretlerin varsa yeşil mercimeği bir gece boyunca suda bekletmeni öneririz. 1-2 defa suyunu değiştirirsen iyi olur. Daha çabuk pişen ve daha yumuşak olan kırmızı ya da sarı mercimeği de kullanabilirsin. Mercimeği önce çorba olarak vermeni öneririz. Dilersen sebze püresi ile karıştırarak da verebilirsin.

Bebek beslenmesinde önemli bir rolü olan mercimeği bebeğine mercimek köftesi olarak da verebilirsin. Bebeğine uygun tüm mercimekli tarifler için Bebekler için Mercimekli 6 Leziz Tarif! yazımızdan okuyabilirsin.

Bu ay bebeğin ezogelin çorbası da yemeğe başlayabilir. Peki, 8 aylık bebek çorbaları nasıl yapılır?

Bebek çorbalarında ana mantık;

  • Malzemeleri suda pişirmek,
  • Yoğunluğunu tercihe göre ayarlamak,
  • Pişirme tamamlanınca da ocağın altını kapatıp zeytinyağı ilave etmektir.
  • Bu aylarda çorbalar henüz un kavrularak yapılmaz.

Izgara köfte de 8 aylık bebeğinin beslenme listesine dahil edebileceğin gıdalardandır. Şimdilik çatalla ezip verebilirsin. Izgara köftenin yanında vereceğin birkaç yemek kaşığı karışık sebze püresi ile bebeğine iyi bir akşam öğünü oluşturabilirsin. Bebeğine farklı sebze püreleri yapmak istiyorsan, Bebeği Ek Gıdaya Geçen Annelerin Kurtarıcısı: Sebze Püreleri! yazımızdan faydalanabilirsin.

Ayrıca, bu ay bebeğine bebek bisküvisi de vermeye başlayabilirsin. Bebek bisküvisi içerdiği protein ve enerji ile bebeğinin diyetini bir miktar daha zenginleştirebilir. 8 aylık bebek kahvaltısında günde 2-3 bebek bisküvisinin yer alması yeterlidir.

8 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

8 aylık bebeğin 3 ana öğün ve 1-3 ara öğün olmak üzere günde günde yaklaşık 4-6 kez, yaklaşık 3 -3.5 saatte bir beslenebilir.

8 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi Nasıl Olmalı?

Bebeğinin öğünlerini düzenlerken bir günde alması gereken besin öğelerini bilirsen günlük beslenme düzenini oluşturman o kadar kolay olur. 8 aylık bebek beslenme tablosunda aşağıdaki tüm besinler yer almalıdır.

8 Aylık Bebek Günlük Beslenme Tablosu
½ yumurta sarısı
2-3 çay bardağı anne sütü ve devam maması
1 kibrit kutusu peynir
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı muhallebi
1 çay bardağı meyve püresi
1 dilim bebek ekmeği ya da 2-3 bebek bisküvisi
1 orta boy köfte/ balık/tavuk ya da 2 çorba kaşığı yeşil mercimek

Buna göre önerdiğimiz 8 aylık bebek beslenme programı örnekleri aşağıda bulunmaktadır.

Örnek beslenme listesi-1:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
1 çay bardağı anne sütü ya da devam maması 1 çay bardağı meyve suyu 1 kase etli sebze yemeği 1 çay bardağı unlu sütlü mama (muhallebi) 2 adet ızgara köfte Anne sütü ya da formül mama
½ yumurta sarısı 1 çay bardağı yoğurt 2-3 yemek kaşığı sebze püresi
1 kibrit kutusu tuzsuz peynir
2-3 bebek bisküvisi ile karışım kahvaltı

Örnek beslenme listesi-2:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
1 çay bardağı anne sütü ya da devam maması 1 çay bardağı meyve püresi 1 çay bardağı mercimek çorbası 1 çay bardağı unlu sütlü mama (muhallebi) 1 kase sebzeli balık çorbası Anne sütü ya da formül mama
½ yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı pekmez 1 çay bardağı yoğurt
1 kaşık lor peyniri
1 çay kaşığı pastorize tereyağı ile karışım kahvaltı
1 ince dilim ekmek

Örnek beslenme listesi-3:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
1 çay bardağı anne sütü ya da devam maması 1 çay bardağı meyve püresi 1 çay bardağı etli sebze yemeği 1 çay bardağı unlu sütlü mama (muhallebi) 1 kase tarhana çorbası Anne sütü ya da formül mama
½ yumurta sarısı 1 çay bardağı yoğurt 1 köfte büyüklüğünde haşlanmış tavuk but
2-3 bebek bisküvisi
1 çay kaşığı pastorize tereyağı ile karışım kahvaltı |

8 Aylık Bebek için Yemek Tarifleri

Mercimek, bebeğine yeni yeni vermeye başladığın besinlerden. Mercimekli pek çok lezzetli tarif var ama öncelikle mercimek ve sebzelerin bir araya geldiği mercimekli sebze püresi ve mercimek çorbasını denemeni öneririz.

Mercimekli Sebze Püresi Tarifi:

Malzemeler
1 çorba kaşığı mercimek
1 adet küçük boy kabak
1 yaprak pazı
1 çorba kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

Mercimek haşlanır. Kabuğu kazınan kabak ufak parçalara bölünür ve yıkanmış pazı ile birlikte buharda pişirilir. Haşlanmış mercimek ve yoğurt katılır. Püre haline getirilir.

Mercimek Çorbası Tarifi:

Malzemeler
1 silme yemek kaşığı mercimek
1 küçük boy patates
1 küçük boy havuç
1 adet arpacık soğan
1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 çay bardağı su

Hazırlanışı:

Tencereye su, mercimek, rendelenmiş havuç, patates ve soğan koyulur. Pişirilir. Tercihe göre pişme aşamasında diğer malzemelerle birlikte 1 yemek kaşığı kadar kıyma ilave edilir. Ocaktan alınınca da zeytinyağı eklenir.

Ezogelin çorba; mercimeğin, soğanın ve pirincin bir arada bulunduğu çok besleyici ve çok lezzetli çorbalardan biridir.

Ezogelin Çorba Tarifi:

Malzemeler
1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
1 adet arpacık soğan
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı pirinç
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Bir gece önceden suda bekletilen mercimek ve iyice yıkanmış pirinç kaynatılır. Tercihe göre rendelenmiş havuç ve patates eklenir. Malzemeler yumuşayınca sarımsak ve soğan eklenerek yaklaşık 10 dakika daha kaynatılır. Ateşten indirilir ve zeytinyağı eklenir.

Bilirsin, her çocuk köfteyi sever! Bebeğine ister ızgara köfte istersen de sulu köfte yapabilirsin. Beğenerek yiyeceğinden şüphemiz yok!

Izgara Köfte Tarifi:

Malzemeler
1 köfte kadar yani yaklaşık 30 gr iki kere çekilmiş yağsız dana kıyma
Biraz bebek ekmeği ekmek içi
Biraz maydanoz

Hazırlanışı:

Biraz su ile ıslatılan bebek ekmeği içine maydanoz ve kıyma katılır. Yoğrulur. Isıtılmış fırında pişirilir. Tercihe bağlı olarak ekmek yerine bulgur ya da pirinç kullanılarak sulu köfte de yapılabilir.

Karışık sebze yemekleri, bebeğin 1.5-2 yaşına gelene kadar en çok başvuracağın yemeklerden olacak. Bebeğinin ayına göre yiyebileceği farklı sebzeleri bir araya getirip bol vitaminli alternatifler hazırlayabilirsin.

Karışık Sebze Püresi Tarifi:

Malzemeler
1 küçük boy patates
1 küçük kabak
3 adet taze fasulye
1 dal semizotu

Hazırlanışı:

Patates buharda yaklaşık 10 dakika kadar pişirilir. Kabuğu kazınmış kabak, kılçıklarından temizlenmiş taze fasulye ve yıkanmış semizotunu ilave edip bir 10 dakika daha pişirilir. Tercihe göre yoğurt da eklenebilir.

Hoş Geldin
Yorumlar (0)


Bülten E-Posta Kaydı

Sonunda bebeğin 8 aylık! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Çocuk Adı
Doğum Tarihi