7 Aylık Bebek Beslenmesi

6 Aylık Hoş Geldin

Çiğnemek, yutmak, yiyecekleri ağzına götürmek ve kendi kendini beslemek bebeğinin beslenme ile ilgili kazandığı becerilerdendir. 7 aylık bebeğinin beslenme listesini ve şeklini oluştururken beslenme becerilerini de dikkate almanı öneririz.7 aylık bebek beslenmesi ile ilgili tüm detaylar 7 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda.

7 aylık bebeğin, ek gıda desteği ile beslenmede artık birinci ayını doldurmuş durumda. Bu dönem senin için kolay geçmiyor olabilir. Eğer ek gıda dönemi bebeğinin beslenmesinde zorlu bir dönem ise bil ki aynı durumda olan milyonlarca anne var.

Bebeğinin yemekle ilişkisinin iyi olmasını, keyifle yemesini her anne ister. Bunun için de öncelikle besinlerin bebeğini fiziksel olarak rahatsız etmemesi gerekir. Alerji ya da sindirim sistemi gibi sorunların varlığı durumunda hızlıca önlem alınmalıdır. Bir de bebeğin psikolojik olarak iyi hissetmesi önemlidir. İyi uyumuş, huzurlu olması, hasta olmaması yemek saatlerinin onun için keyifli olmasının şartlarındandır.

Ayrıca, 7 aylık bebeğinin kendi kendine beslenmesi, besinlerle sağlıklı ilişki kurabilmesinin temelini oluşturur. İşte bu amaçla son yıllarda annelerin kullanmaya başladıkları bir metod var, Baby Led Weaning!

BLW temelde;

  • Bebeğin ne yiyeceğine annesinin,
  • Ne kadar yiyeceğine de kendisinin karar vermesi gerekliliğine inanan,
  • Bebeğin yiyebileceği şekilde hazırlanmış aile yemeklerini sofrada ailesi ile birlikte yemesi prensibine dayanan bir metoddur.

Baby Led Weaning metodu ile ilgili detay bilgileri Bebek Beslenmesinde BLW Metodu Nedir? Avantajları Nelerdir? yazımızda bulabilirsin.

Doğumdan itibaren gelişmeye başlayan bebeğin birbirinden farklı beceriler kazanır ve yavaş yavaş pek çok şeyi yapabilir duruma gelir. Oturmak, çiğnemek, yutmak, yiyecekleri ağzına götürmek ve kendi kendini beslemek bebeğinin beslenme ile ilgili kazandığı becerilerdendir. Bebeğinin beslenme listesini ve şeklini oluştururken beslenme becerilerini de dikkate almanı öneririz. Peki, 7 aylık bebek nasıl beslenmeli?

Bebeğin bu ay 6. ayda başladığı ek gıdalara devam eder. Bunun yanında da beslenme listesine artık yeni besinler de dahil edilir.

Bebek Beslenme Listesine 7. Ayda Dahil Edilen Besinler Neler?

Yoğurt: 7 aylık bebek beslenme listesine dahil edilmesi gereken ilk besinlerdendir. Yoğurdu evde mayalamanı öneririz. Yoğurdu keçi sütünden mayalamayı tercih edebilirsin. Çünkü;

  • Keçi sütünün kazein oranı inek sütüne göre daha düşüktür.
  • Daha az alerjendir.
  • Bebeğin keçi sütünü daha kolay tolare edebilir.

Yoğurt mayalarken yoğurt yapma makinelerinden de faydalanabilirsin.

Yoğurt mayalama ile ilgili detaylı bilgilere Bebek Yoğurdu Yapımı Hakkında Bilmen Gereken İpuçları! yazımızdan okuyabilirsin.

Peynir: 7 aylık bebek kahvaltısına dahil edilmesi gereken besinlerden biri de tuzsuz olması ve pastorize sütten yapılması koşulu ile, peynirdir.

Peyniri, pastörize keçi sütünü çökerterek evde yapmanı tavsiye ederiz. Peynirin tuzsuz olması için de bir kibrit kutusu kadar peynir parçasını suyun içerisinde ıslatıp akşamdan sabaha 2-3 defa suyunu değiştirmen gerekir. Böylelikle istenen özellikte tuzsuz peynir elde edilmiş olur.

Balık: Omega-3, biyolojik değeri yüksek protein ve esansiyel aminoasit kaynağı olması nedeniyle balık, 7 aylık bebek beslenme menüsüne dahil edilmelidir.

Sezonunda ve taze olarak satın aldığın balığı, haftada 1 olmak üzere bebeğine verebilirsin. Balık etini püre şeklinde, iyice ezerek sebze pürelerine ya da çorbalarına dahil edebilirsin.

Balık seçiminde dikkat etmen gereken bazı hususlar bulunur. Bazı balıklar, ki bunlar büyük balıklar ve dip balıklarıdır, fazla miktarda ağır metal içerebilirler. Kiremit balığı, kılıç balığı ve uskumru bu balıklardandır.

Ağır metal riski olan balıkları bebeğine vermemelisin. Kış ve bahar aylarında olta balığı veya avlanmış balık, yazın ise hijyenik şartlarda yetişmiş, GDO'suz yemlerle beslenmiş, tazeliği korunmuş, taze pişirilmiş çiftlik balığı vermeni öneririz.

Alerji riskine karşı, anne baba ya da kardeşlerinin bebekliğinde aşırı konak, atopik dermatit (egzama) olan bebeklerin balık tüketebilmesi için 1 yaşa kadar beklemesini öneririz.

Ayrıca,

  • Protein, demir ve çinko gibi minerallerden zengin olan tavuk ve dana etini,
  • Yayla çorbası ve tarhana çorbasını,
  • Pilav, makarna ve ekmeği de bu ay itibariyle bebeğine yedirebilirsin.

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

7 aylık bebeğin, 6. ayda olduğu gibi günde yaklaşık 5-6 öğün yani yaklaşık 3 saatte bir beslenmelidir. Ancak 7 aylık bebek beslenmesinde sadece anne sütünden oluşan öğünlerin yoğunluğu artık azalmaya başlamıştır. Anne sütünü gece öğününde verebilir, sabahları kahvaltısına ekleyebilirsin.

7 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi Nasıl Olmalı?

Altıncı ayın sonuna doğru bebeğine kahvaltı vermeye başlamıştın. Bu ay itibariyle bebeğinin kahvaltılarını çeşitlendirebilirsin. 7 aylık bebek için kahvaltı örneğini aşağıda görebilirsin.

30 cc devam maması ya da anne sütü içerisine ½ dilim bebek ekmeği ve 1 çay kaşığı pastörize tereyağı koyulur. 2 günde 1 tam yumurta sarısı 2 günde 1 de ½ ceviz ya da 1 adet tuzsuz badem dönüşümlü olarak eklenir. Son olarak 1 kibrit kutusu tuzsuz peynir de ilave edilir ve ezilerek karıştırılır.

Peyniri kahvaltıya öncelikle çeyrek kibrit kutusu kadar dahil etmek, yavaş yavaş artırarak 4. günde 1 kibrit kutusu kadar vermeye başlamak gerekir.

7 aylık bebeğin için önerdiğimiz örnek beslenme listelerini aşağıda görebilirsin.

Örnek beslenme listesi-1:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
Yumurta sarısı ile kahvaltı 1 çay bardağı meyve püresi 1 kase balıklı sebze çorbası 1 çay bardağı yoğurt 1 çay bardağı unlu sütlü mama (muhallebi) Anne sütü ya da formül mama
1 çay kaşığı pekmez

Örnek beslenme listesi-2:

Sabah Kuşluk Öğlen İkindi Akşam Gece
Ceviz ya da badem ile kahvaltı 1 çay bardağı meyve püresi 1 kase kıymalı tarhana çorbası 1 çay bardağı yoğurt 1 çay bardağı unlu sütlü mama (muhallebi) Anne sütü ya da formül mama
1 çay kaşığı pekmez
Hoş Geldin
Yorumlar (0)


Bülten E-Posta Kaydı

Sonunda bebeğin 7 aylık! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Çocuk Adı
Doğum Tarihi