Çocuğunla Birlikte İstanbul'da Gidebileceğin 10 Çocuk Tiyatrosu!

Çocuğunla birlikte geçireceğin eğlenceli bir hafta sonunu eğitici bir hale de dönüştürebilirsin. Bunun yollarından biri; çocuk tiyatroları! Birbirinden farklı içerik, kostüm ve mekanlarla çocuğuna keyifli anlar yaşatacak çocuk tiyatroları İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasındaki seçenekleriyle izleyicilerini bekliyor. Biz çoktan senin için 10 farklı öneri hazırladık bile!

1. İstanbul Şehir Tiyatroları

Şehir Tiyatroları belediye bünyesinde bulunuyor. Oyuncularından ve oyunlarından tek tek bahsetmenin mümkün olmadığı kadar geniş bir repertuvar ve oyuncu kadrosu bulunuyor. Bu nedenle Çocuk tiyatroları oyunları dendiği zaman akla gelmesi de kaçınılmaz oluyor.

Bugüne kadar birçok oyun, müzikli oyun ya da müzikale imza atmış Şehir Tiyatroları'nda her hafta sonu çocuğunla eğlenceli vakit geçirebileceğin, 3 yaş ve üzeri çocuklara uygun bir oyun bulabilirsin. Biletler ise 5 TL'den satılıyor.

2. İstanbul Devlet Tiyatroları

Madem Şehir Tiyatroları'ndan bahsettik, Devlet Tiyatroları'nı es geçmek olmaz! Birbirinden farklı oyunları geniş kadrosunda yer alan oyuncularla sahneleyen Devlet Tiyatroları müziğin de bol bol bulunduğu oyunları çocuklar için sahneliyor.

3 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden oyunları sergileyen devlet tiyatroları sayesinde gidebileceğin çocuktiyatroları Cevahir sahnelerinde de seni ve çocuğunu bekliyor. Biletler ise, 4 TL'den satılıyor.

3. Zorlu Çocuk Tiyatrosu

Her oyunuyla görsel bir şölen sunabilecek kadar kaliteli prodüksiyonlara imza atan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, çocuk tiyatroları Şişli semti için iyi bir seçenek! Dansın ve müziğin de bol miktarda yer aldığı oyunlardan Karlar Ülkesi ve Lunapark Gezegeni çocuğunun harika bir hafta sonu geçirmesine yardımcı olacak.

İkisini de Gaye Cankaya'nın yönetmiş olduğu oyunları izlemek için oyun tarihinden 1 hafta önce Zorlu PSM ana bilet gişesinden biletleri temin edebileceğini belirtelim.

4. Pınar Çocuk Tiyatrosu

Yaşasın Büyüyorum, Sütle Gelen Sevgi, Oyun Treni VE Küçük Kara Balık Pınar Çocuk Tiyatrosu'nun başarılı oyunları arasında yer alıyor. 30 yıldır her sene perde açan, birçok oyun sahnelemiş olan Pınar Çocuk Tiyatrosu bünyesindeki çocuk tiyatroları Profilo Alışveriş Merkezi'nde her hafta sonu çocuklarla buluşuyor.

Şakir Demirpehlivan'ın sanat yönetmenliğini yaptığı ekibin oyuncu kadrosu ise Dündar Taşal, Mustafa Ergüven, Yağmur Şimşek, Cansın Bezircilioğlu, Eylül Demirpehlivan'dan oluşuyor.

Çocuğunun dansla, müzikle eğlenirken bir yandan da zihinsel ve bedensel gelişimine katkıda bulunacak bir etkinlikle hafta sonunu geçirmesini istiyorsan Pınar Çocuk Tiyatrosu'nun oyun programını takip edebilirsin.

5. Tiyatro Alkış

1997'den beri perdelerini açık tutan Tiyatro Alkış bugüne kadar 24 farklı oyun sahneledi. Oyuncaklar, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Aslan Kraliçe Barki Misler Ülkesinde 3 yaş ve üzerine hitap eden oyunlardan sadece birkaç tanesi oluyor.

Yetenekli oyuncu kadrosuyla hafta sonunda çocuklar için eğlenceli bir alternatif sunan Tiyatro Alkış'ı çocuk tiyatroları İstanbul Anadolu yakası Maltepe seçeneklerin arasına ekleyebilirsin. Oyunun biletleri ise 24 TL'den satışa sunuluyor.

6. Tiyatro Yeniden

Çocuğunun tiyatro oyunu izlemek için küçük bir yaşta olduğunu düşünebilirsin. Hemen söyleyelim, 3 yaş çocuk tiyatroları İstanbul'da hiç de az değil. 1987'de kurulmuş olan Tiyatro Yeniden grubu da bunun bir örneği!

Sanat yönetmeni Dersu Yavuz Altun olan tiyatronun, oyuncu kadrosu ise; Çağlar Tüfekçi, Öze Solak Altun, Özlem Durmaz, Emre Işındağ, Refiye Genç, Kürşat Karaman, Emre Çoldur, Emre Erilmez'den oluşuyor. 3 yaş ve üzeri çocuklar için Alaaddin'in Sihirli Lambası, Her Şey Elimizde, Uçmak İstiyorum, Küçük Prens ve Çiçek uygun olan oyunları arasında yer alıyor.

Oyunlar Trump Gösteri ve Kültür Merkezi'nde sahneleniyor. Mecidiyeköy'de bulunan sahne, çocuk tiyatroları İstanbul Avrupa yakası için sunulacak seçenekler arasında merkezi bir lokasyonda bulunuyor. Oyunların internet bilet satış fiyatı ise 23 TL.

7. Tiyatro 34

Zaman içinde değişen bir sanat anlayışı ve günümüz çocuklarını yakalayabilecek bir üslupta oyun sahneleyen Tiyatro 34 Anadolu yakası içinde en merkezi konum olan Kadıköy'de oyunlarını sahneliyor. 7-20 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere sanatı sevdirmeyi amaçlayan ekibin oyun repertuvarını Zaman Makinesi (Alexander Graham Bell), Gorillerle Dans, Leonardo Da Vinci ile Müzede Bir Gün, Zaman Makinesi 2 (Albert Einstein) oluşturuyor.

Oyuncu kadrosu ise; Özlem Tezel, Altan Tezel, Serkan Günüşen, Deniz Tanfener, Mertcan Bilal, Emre Gedik, Batuhan Köse, Batuhan Kurt, Engin Tezel, İncilay Şengüllüer'den oluşuyor. Oyunlarını Dora Sahne'de sergileyen ekibin internet bilet fiyatı 23 TL olarak görünüyor. Çocuk tiyatroları Kadıköy semti için bu güzel alternatifi değerlendirmeni öneririz.

8. Eti Çocuk Tiyatrosu

Tüm çocukları tiyatroyla buluşturmayı hedefleyen Eti, çocuk tiyatroları İstanbul ücretsiz etkinlikleri ile bu amacını gerçekleştirmeye çalışıyor. Eti Çocuk Tiyatrosu, bugüne kadar, Bisküvi Adam, Alaaddin’in Sihirli Lambası, Pinokyo, Alice Harikalar Diyarında, Kakaolu Olsun, Çizmeli Kedi ve Kral Çıplak olmak üzere 7 farklı oyun sergiledi.

Son oyunu olan Kırmızı Başlıklı Kız da yine başarılı ve eğlenceli bir proje olarak kabul görüyor. 3 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden oyunun oyuncu kadrosu ise Dilara Akan, Didem Alesoy, Mehmet Onur, Alper Yaman, Hüseyin Yıldırım'dan oluşuyor. Keyifli bir hafta sonu için Eti Çocuk Tiyatrosu oyunlarını da aklında tutmanda fayda var.

9. Oyuncak Müzesi Kukla Tiyatrosu

Sıra dışı bir seçenek olarak kukla tiyatrosunu da çocuğun için düşünebilirsin. Artık pek fazla kalmamış olan bu tiyatronun türünün bir örneğini çocuğunun da görmesi için Oyuncak Müzesi'nde İbiş'in Düşü ve İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları kukla tiyatroları 3 yaş ve üzeri çocuklar için sergileniyor.

Ayrıca 25 TL olan bilet fiyatına müze giriş ücreti de dahil olduğu için bu güzel gösteriden önce çocuğunla müzeyi gezme fırsatı da bulabilirsin. Sunay Akın tarafından kurulmuş olan Oyuncak Müzesi, çocuk tiyatroları Anadolu seçenekleri arasında dikkat çekiyor.

10. İstanbul Çocuk Sanat

1999 yılında Tevfik Tunga tarafından kurulan İstanbul Çocuk Sanat bugüne kadar 22 tane oyun sergiledi. İçlerinde Küçük Pandalar, Hansel ve Gratel, Kurbağa Prens, Şirin At Titi, Ağustos Böceği ile Karınca gibi birçok oyunun bulunduğu repertuvarın son sahnelenen oyunlarını ise Çirkin Ördek Yavrusu ve Kamplumbağa ile Tavşan oluşturmuş.

Oyuncu kadrosunu Metin Kurt, Işıl Vatansever, Gülşah Kağan, Fulya Arıbakışlılar, Özlem Vardar Cebesoy, Özge Gizem Topçu'dan oluşan oyunların internet bilet satış fiyatı 28 TL olarak görünüyor. Keyifli bir hafta sonu için çocuğunu da alıp canlı bir anlatımın eşliğindeki masallar için çocuk tiyatroları Kozzy Alışveriş Merkezi seçeneğini değerlendirebilirsin.