Barbie’den İbaret Olmayan Kız Çocuk Oyuncakları

Kız çocuğu dendiğinde akla gelen ilk oyuncak çeşidi Barbie bebekler oluyor. Halbuki, bir kız çocuğunun hayal gücünü bebeklerle sınırlamak hiç de doğru bir davranış değil! Bu yazımızda kız çocukları için hem eğlendirici hem de eğitici oyuncak çeşitlerinden bahsettik.

Yazımızı okuyarak, kızın için hayal gücünü sınırlamadan eğlendirebileceğin hangi kız çocuk oyuncakları varmış görebilirsin. Barbie bebekler bir kenarda dursun, biz diğer faydalı oyuncaklardan bahsedelim!

1- Oyuncak mutfak seti

Çocuğunun boyuna göre tasarlanan bu oyuncak mutfak setleri, aslında Montessori eğitiminin oyuncak ürünlerinden birisi ve yalnızca kız çocukları için değil, erkek çocukları için de üretiliyor. Bu oyuncak mutfaklarda çocuklar temel mutfak gereçlerini kullanmayı önce güvenli bir ortamda öğreniyor.

Çocuğunun her şekilde erişebileceği ve kendini ortama ait hissedebileceği bir boyutta olması sayesinde de hem daha eğlenceli vakit geçiriyor hem de bu işlerin bir parçası olduğu fikrini edinebiliyor. Hayat içinde hem kadın hem de erkeklerin yaşamak için mecbur oldukları yemek yapma yetisini eğlenerek öğrenmek artık çok mümkün!

Neymiş bu eğitim stili, gel bakalım: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

2- Bay ve Bayan Patates Kafa

Farklı temalara sahip bu oyuncak türünde, patates kafalı ana kahramanlarımız; çeşitli aksesuarlarla süslenebiliyor, farklı yüz ifadeleri verilebiliyor. Playskool markasının çok tercih edilen oyuncaklarında Bay ve Bayan Patates Kafa, kız çocukları için de çok eğlenceli bir alternatif olacak. Ayrıca kız çocuklarının ilgisini çekebilecek deniz kızı, binbir surat gibi temaları da var!

3- Ahşap meyve sebze kesme seti

Son dönemin popüler oyuncaklarından birisi de ahşap meyve ve sebze kesme setleri. Görsel hafızayı, konsantrasyonu ve dikkatli olmayı aşılayan bu setler çocuk gelişimi uzmanları tarafından önerilen oyuncaklardan birisi oldu. Kız çocuklarının bu oyuncaklarla oynamaktan büyük zevk alacağına eminiz.

Daha fazla bilgi almak ister misin: Çocuğun İçin Eğlencenin En Doğal Hali Ahşap Oyuncaklar

4- Oyuncak müzik aletleri

Bırak içindeki küçük müzisyen ortaya çıksın! Belki de küçük kızın ileride harikalar yaratacak bir piyanist, melodileriyle herkesi mest edecek bir gitarist olacak! Kız çocuğuna hem müzik sevgisi aşılamak hem kaliteli vakit geçirmesini sağlamak hem de varsa yeteneklerini ortaya çıkarmak için oyuncak müzik aletleri harika bir seçenek!

Bu ilgiyi fark edip, daha da perçinlemek istersen bu önerilere bakmalısın: Çocuğun için İstanbul Avrupa Yakasında 10 Resim, Müzik ve Sanat Okulu Tavsiyesi!

5- Yapboz

Yapsın, bozsun, eğlensin, öğrensin. Yapbozun çocuk gelişimine büyük faydaları var. Sonuca varabilme, bir bütünü görebilme, konsantrasyon gibi yetileri geliştiren yapbozlar, kız çocukları için Barbie bebeklerden çok daha faydalı birer oyuncak!

6- Eğitici oyuncak bebekler

Bebekler hariç dedik ama hiç oynamasın da demedik! Zaten bu bebekler bir başka! İnsan vücudunu, sayı saymayı ve daha birçok şeyi eğlendirirken, oynarken öğreten eğitici oyuncak bebekler, kız çocuklarının pek seveceği cinsten. İlle de bir bebekle oynasın diyorsan, kız çocuğuna bu tarz oyuncak bebek modellerini sunabilirsin.

İçerisinde bu bebeklere benzer öneriler de var: Ne Zaman Ne Oynasın: Ay Ay 1 Yaş Oyuncakları

7- Eğitici oyuncaklar

Eğitici oyuncakların kızı erkeği yok! Her çocuğun bu oyuncaklarla oynaması gerek. Biz bu başlık altında hem eğlenceli hem de eğitici özelliği olan ve tüm dünya çocuklarının severek oynasığı Lego'yu örnek verebiliriz. Lego, hayal gücünü geliştiren ve mimari algının temellerini atan bir oyuncak türü. Bu sayede çocuğun gördüklerini Lego'lar aracılığı ile şekle dökebilir ve hayal gücünün sınırlarını zorlayabilir.

Bu konu ilgini çekebilir: A’dan Z’ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi

8- Oyun hamuru

Oyun hamuru, çocukların hayal gücünü dışarıya aktarabilecekleri, görsel algılarını, motor becerilerini arttırabilecekleri, oldukça faydalı bir oyuncak türü. Piyasada birçok oyuncak hamur seti var ve bunlar içerisinden kız çocuğuna en çok hitap eden temayı seçebilirsin. Ancak seçtiğin oyun hamurunun güvenli olmasına dikkat et. Play-Doh markası, bu konuda önde gelenlerden!

Bu konuda merak ettiklerin mi var? Öyleyse seni aydınlatalım: Her Çocuğun Elini Bulaması Gereken Oyuncak: Oyun Hamuru