4 Yaş Etkinlikleri: Evde Sıkıntıdan Patlayanlar için Yazdık!

Çocuğun kıpır kıpır, enerji dolu ve öğrenmeye dibine kadar açık olduğu 4 yaşına bastı ve artık onu eğlendirecek çözümler bulamıyor musun? Öyleyse çözümün bizde! Çocuğunun sıkıntısını anında alacak atölye etkinlikleri ve evde yapılabileceklerle, birbirinden farklı 4 yaş etkinlikleri bu yazımızda bir araya geliyor. Yazımızı okuyup hemen çocuğunla eğlenmeye başlayabilirsin!

Çocuğunla ev dışında yapabileceğin 4 yaş etkinlikleri

1- 4 yaş sanat atölyeleri

4 yaş etkinlikleri

4 yaş sanat etkinlikleri için oldukça uygun bir yaş. Ayrıca çocuğunun herhangi bir sanat dalına ilgisi ve yeteneği olup olmadığını da bu sayede ortaya çıkarabilirsin. Dans atölyeleri, resim atölyeleri ve müzik atölyeleri gibi atölyeler sayesinde, çocuğun hem enerjisini atacak hem de keyifli vakit geçirecek!

İhtiyacın olan her şey burada: Çocuk Sanat Merkezi, Müzik ve Resim Kursları

2- 4 yaş spor atölyeleri

4 yaş çocuğu etkinlikleri

Çoğu spora başlamak için 4 yaş, oldukça ideal bir yaş aralığı. Çocuğunu bu spor atölyelerine götürerek, hem fiziksel gelişimine katkıda bulunabilir hem de kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilirsin. 4 yaş etkinlikleri yüzme, jimnastik, Uzak Doğu sporları gibi spor dalları, çocuk gelişimi ve boş zaman değerlendirmesi açısından oldukça faydalı sporlar!

Çocuk Spor Merkezleri içerisinden, sana ve çocuğuna en uygun olanı seçip iletişime geçebilirsin.

3- Oyun grupları

Çocuğunun hem sosyalleşmesini sağlayan hem de eğitici yönü bulunan oyun grupları, belli yaş aralığındaki çocukların bir araya geldiği gruplar kurarak, çocuklara çeşitli etkinlikler yaptıran ve grup halinde oyunlar oynatan bir atölye tipi. Bu gruplarda bir araya gelen aynı yaş aralığındaki çocuklar küçük yaşlardan arkadaşlık kurmayı ve sosyalleşerek paylaşım yapabilmeyi öğrenip, çeşitli oyun etkinlikleri ile keyifli zaman geçiriyorlar. Bu oyun grupları 4 yaş çocuğu etkinlikleri arayanlar için ideal!

Konu ilgini çektiyse, buradan seçimini yapabilirsin: Çocuk Oyun Grubu ve Atölyesi

4- Müze gezileri

4 yaş çocuğuna uygun etkinlikler

“Müze gezmek 4 yaş etkinlikleri arasında değerlendirilir mi?” deme, 4 yaşındaki çocuğuna da hitap edecek müzeler var. Oyuncak müzeleri, balmumu heykel müzeleri gibi müzeler, çocuğunu hem eğlendirecek hem de yeni bilgiler öğrenmesini sağlayacak. Kendi şehrindeki müzeleri gözden geçirip, çocuğuna uygun olanları seçebilirsin.

İstanbullu anneler için dev hizmet: Öğretici Bir Gezi Planlayan Ebeveynlere: İstanbul'da Çocuğunla Birlikte Gidebileceğin 11 Bilim-Sanat Müzesi!

5- Eğlence merkezleri

4 yaş çocuğu etkinlikleri içinde çocuğunun doyasıya koşturacağı, oyuncakları kullanacağı, farklı oyuncak makineleri görüp keyfini doyasıya çıkaracağı bir ortam arıyorsan, sana eğlence merkezlerini önerebiliriz. Çocuğunun eğlence merkezleri içerisindeki tren, top havuzu, atlıkarınca gibi oyuncaklarla keyifle oynamasını istersen, bu merkezlere bir göz atmalısın.

Böyle bir arayış içindeysen, Çocuk Eğlence Merkezleri'nin en güzel alternatifleri burada!

Çocuğunla evde yapabileceğin 4 yaş etkinlikleri

1-Patates baskı

4 yaş evde etkinlik

Bu etkinliği sen de gülümseyerek hatırlayacaksın! Bu etkinlik için ihtiyacın olan malzemeler; patates, bıçak, sulu boya ve bir kağıt! Önce patatesleri enine ortadan ikiye böl. Patates üzerine keçeli kalemle güneş, çiçek, ağaç gibi figürler çiz. Sonra bıçakla figürlerin çevresini 1 cm derinliğinde kazı. Yukarıda kalan şekli dilediğin renklerde çocuğunla birlikte boya ve ardından çocuğun bu patates baskıları kağıda bassın. 4 yaş çocuğuna uygun etkinlikleri olarak bu baskıları yapmak çocuğuna büyük keyif verecek!

Boyamaya ilgisi varsa bir göz at: Anneysen Öneriyor: Masaldan Boyamaya Birbirinden Faydalı Bebek Kitapları

2- Hafıza oyunu

4 yaş oyunları içinde yer alan ve çocuğunun oynamaktan çok keyif alacağı aktivitelerin içinde bulunan bu hafıza oyunu şu şekilde oynanıyor; Bir masanın üzerine birbirinden farklı nesneler koy. Çocuğundan bu nesnelere bir süre bakmasını iste. Daha sonra çocuğun arkasını dönsün ve sen de bu nesnelerden bir iki tanesini masadan kaldır. Çocuğun tekrar döndüğünde masada olmayan nesneleri söylemesini iste. 4 yaş evde etkinlik isteyenler için harika bir alternatif!

Minik kuşa bunları da izlet: Çocuğun Bu Animasyon Filmlerini İzlemeden Büyümesin!

3- Fasulye deneyi

4 yaş etkinlik örnekleri

Fasulye çimleme deneyini muhakkak hatırlarsın. 4 yaş okul öncesi etkinlik örnekleri içerisinden verdiğimiz bu örnekle çocuğun deney ve gözlem kavramını algılayabilecek. Fasulye deneyi için ihtiyacınız olan malzemeler kuru fasulye taneleri, bir kap, su ve pamuk. Önce çocuğunla birlikte kabın altını pamukla kaplayın. Sonra çocuğun fasulye tanelerini pamuğun üzerine aralıklarla yerleştirsin. Ardından fasulyelerin üzerini tekrar pamuk ile kaplayın ve pamuğu ıslatacak kadar suyu bir bardağın içerisine koyarak çocuğuna ver ve pamuğu ıslatmasını söyle.

Deney artık başladı! Çocuğuna her gün fasulye çimlerini kontrol etmesini ve gözlemlemesini söylemeli ve pamukların kurumasına izin vermemelisin. Birkaç gün içerisinde pamuk altındaki fasulye çimlenmeye ve kök salmaya başlayacak. Kısa bir süre sonra ise pamuk altındaki fasulye filizlenecek ve bitkisini ortaya çıkaracak! İşte kaliteli zaman geçirmek için harika bir etkinlik!

Bu "kaliteli zaman" konusunu iyice öğrenelim: 3 Soruda Çocuğunla Kaliteli Zaman Geçirmek ve Kaliteli Zaman Etkinlikleri!

4- Yumurta deneyi

4 yaş çocuğu etkinlikleri evde

Hazır 4 yaş etkinlik örnekleri üzerinde deneylerden gidiyorken, bir deney örneği daha verelim. Tuzlu su ve yumurta deneyi çocuğunu şaşırtan bir deney olacak. Bu deney için ihtiyacın olan malzemeler bir yumurta, bir bardak, tuz ve su.

Önce bardağı su ile doldur ve çocuğundan yumurtayı su içerisine bırakmasını söyle. Çocuğun yumurtanın su içerisinde battığını görsün. Ardından yumurtayı sudan çıkar ve suya bir çorba kaşığı tuz ekle. Çocuğundan suyu bir kaşık yardımı ile karıştırmasını ve sonrasında yumurtayı bu tuzlu suya bırakmasını söyle. Tuzun su içerisindeki yoğunluğu nedeniyle yumurtanın bu sefer batmadığını deneyimlesin.

5- Çizgide kal oyunu

Bu 4 yaş oyunu için ihtiyacın olan malzemeler renkli bir bant, küçük bir ponpon ve pipet. Renkli bantları bir şerit halinde ya da zikzak gibi çeşitli şekillerde yere ya da yapışabileceği düz bir zemine yapıştır. Sonra bir başlangıç ve bitiş çizgisi belirle ve başlangıca ponponu koy. Çocuğun pipet aracılığı ile ponponu üfleyerek, çizgiden çıkarmadan bitiş çizgisine doğru götürmeye çalışsın.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: