Çocuğunu Uzak Tutman Gereken 18 Yiyecek

Okulda, internette, televizyonda veya sokakta… Sen her ne kadar uzak tutmaya çalışsan da o, bir şekilde gördüğü zararlı yiyecekleri tatmak isteyebiliyor. Bazen ana yüreği dayanmıyor ve “Bir kereden bir şey olmaz.” diyerek yediriyorsun. O da sürekli istemeye başlıyor.

Bilerek veya bilmeyerek çocuğunu kendi ellerinle zehirliyor olabilirsin. Onu özellikle uzak tutman gereken pek çok yiyecek var, bunları mutlaka öğren ve mutfağına sokma. Çocukların yememesi gereken gıdaların pek çoğu bizlerin sağlığı için de risk taşıyor.

1. Kahve

Kahve çok masum gibi görünebilir ama hiç de zannettiğin gibi değil. Dişlerde sararma, uyku problemi ve kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Çocuğuna kesinlikle kahve içirmemen gerekiyor.

Bunu kendine kılavuz edin: Bebeğine Hangi Besini Hangi Ayda Nasıl Yedirmelisin?

2. Cips

Çocukların bayılarak yedikleri bir şey varsa o da cipsin ta kendisi. Ama ufaklık çok seviyor diye öyle eline bir paket cips tutuşturmak yok. Cipsler obeziteden diyabete, alzaymırdan kansere kadar birçok hastalığa yol açıyor.

Uzmanlar cips yemenin, yemek yağı yemekten farksız olmadığını söylüyor. Evine bile sokma yani.

Yaz bebişlerine gelsin: Yaz Bebekleri İçin Lezzetli Yemek Tarifleri

3. Çikolata

Çocukların uzak durması gereken yiyeceklerin başında tabii ki çikolata da var. Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddelerini içeren çikolata, şeker hastalığına davetiye çıkarıyor. Ortalama bir süre vermek gerekirse bebeğin 24. ayını doldurduktan sonra azar azar çikolata verebilirsin.

Sen bile yersin: Bebeğin Bunlara Hayır Diyemeyecek: 7 Leziz Bebek Muhallebisi Tarifi

4. Patates kızartması

Kızarmış yiyecekler, kan dolaşımını sağlayan ana arterleri tıkıyor ve vücudun kan şekeri dengesini bozuyor. Obezite ve kanser tehlikesi de var. Bu yazdıklarımızı patates kızartması özelinde düşünme, kızarmış yiyeceklerin hiçbir türünü çocuğuna vermemen en iyisi.

Bak bunlar çok pratik: Sadece 15 Dakikada Hazırlayabileceğin Bebek Yemekleri

5. Asitli içecekler

Asitli içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına sebep olmasının yanı sıra şeker hastalığı, obezite gibi sorunlara da yol açıyor. Miniğini kola, fanta ve meyveli gazoz gibi içeceklerden kesinlikle uzat tut.

Marketten yoğurt almaya son: Bebek Yoğurdu Yapımı Hakkında Bilmen Gereken İpuçları!

6. Hazır çorba

Hazır çorbalar defalarca işleme tabi tutuluyor ve kanser yapma riski var. Hazır olan hiçbir gıdayı çocuğuna yedirmemen en iyisi. Ev yapımı çorbaların yerini hiçbir şey tutmuyor.

Sana şöyle mis gibi vitaminli çorba tarifleri verelim: Hüp Diye İçine Çeksin Onları: Birbirinden Lezzetli Bebek Çorbaları

7. Sosis, salam

Amerikan Pediatri Akademisi, 10 yaşından küçük çocukların %17’sinde boğulma olaylarının sosisten kaynaklandığını söylüyor. Ayrıca sosis ve salamın içerisinde bulunan nitrit, kansere yol açıyor.

Hayat kurtaran araç-gereçler: Annelerin İşini Kolaylaştıracak 9 Bebek Beslenme Ürünü!

8. Çiğ yumurta

Çiğ yumurtanın içinde pek çok hastalığa yol açan zararlı salmonella mikrobu var. Aman, diyelim. Sakın yedirme.

Güzel bir kahvaltıyla başlayan gün gibisi yok: Günün En Önemli Öğünü: Bebek Kahvaltısı İçin Pratik ve Besleyici Tarifler

9. Kabuklu deniz ürünleri

Midye, istiridye gibi deniz ürünleri iyi temizlenmediği için bağırsak hastalıklarına yol açabiliyor. Seçimin her zaman sağlıklı deniz mahsullerinden yana olsun.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Dicle İnanç, sağlıklı beslenme, ana ve ara öğünler hakkında bilgi veriyor.

10. Boyalı şekerler

Boyalı şekerlerin içinde bulunan kimyasallar diş çürümesi, obezite, diyabet, kanser, hipertansiyon, ülser, felç, astım, romatizma, kemik erimesi, kronik yorgunluk sendromu, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığa sebep oluyor.

Bebeğinin ağzına layık: Yesin de Büyüsün: Süper Besleyici Bebek Maması Tarifleri

11. Hamburger

Hamburgerler de Amerikan Pediatri Akademisi’nin çocuklar için tehlikeli bulduğu yiyecekler arasında. Hamburgerlerde en zararlı yağ türü olan trans yağlar kullanılıyor. Bu durum çocuklarda obeziteye zemin hazırlıyor ve kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalık riskini artırıyor.

Miniğinin gönlünü fethedecek tabaklar hazırlamaya var mısın: Çocuğun Yesin Diye: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu

12. Hazır meyve suyu

Hazır meyve suyunun içerisinde bulunan katkı maddeleri çok fazla ve şeker oranı da oldukça yüksek olduğu için minikler için çok zararlı. Çocukların içmemesi gereken gıdaların başında olduğunu söyleyebiliriz. Kendi sıkacağın tazecik meyve suyu gibisi yok.

Bak bunlar hem mis hem sağlıklı: Hem Renkli Hem Lezzetli Hem Faydalı Çocuğun İçin 8 Smoothie Tarifi

13. Dondurma

Eğer dondurmalarını kendin evde hazırlamıyorsan paket dondurmadan uzak durman gerektiğini söylememiz gerek. Kolaylıkla bozulabilen paket dondurmalar bağırsak hastalıklarına sebep oluyor, ona göre.

Yaza özel mis gibi sağlıklı: Çocuğun İçin 8 Ev Yapımı Dondurma Tarifi

14. Fıstık

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yaptığı açıklamaya göre ölümle sonuçlanan alerji vakalarının büyük bir bölümü fıstıktan kaynaklanıyor. Bu tarz alerji yaratabilecek besinlere aman dikkat. Alerjisinin olmadığından emin olduktan sonra yedirmende bir sakınca yok tabii ki.

Zamanında tespit önemli. En temel bilgileri yazdık: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

15. Nugget gibi dondurulmuş gıdalar

Çocukların uzak tutulması gereken yiyeceklerin bir diğeri kuşkusuz dondurulmuş gıdalar. Bu tür yiyecekler, dondurulma işlemleri sırasında zararlı organizmaların üremesine müsait olduğu için mide ve bağırsak hastalıklarına neden olabiliyorlar. Nugget, pizza, döner gibi dondurulmuş gıdaları çocuğundan uzak tut.

Taze taze yemek varken ne yapalım dondurulmuşu? Süper lezzetli tarifler: Bebeği Ek Gıdaya Geçen Annelerin Kurtarıcısı: Sebze Püreleri!

16. Hamur işi

Tansiyon, diyabet ve kalp hastalıklarına davetiye çıkaran hamur işleri, şişmanlığa da neden oluyor. Çocuğuna sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için hamur işinden uzak tut.

Anne yapımı ekmek gibisi var mı: 6 Ekmek Tarifi İle Bebek Ekmekleri Hakkında Merak Ettiklerin!

17. Makarna

“Yapımı kolay, kızım/oğlum bayılıyor.” diyerek çocuğunun öğünlerinde makarna çokça yer verme. Makarna hamurdan yapıldığı için mide hastalıklarına neden olabiliyor. Her şey kararında olmalı.

"Benimki yemiyor." derdine son: İştahsız Bebekler İçin 5 Beslenme Önerisi!

18. Pasta ve tatlılar

Çocuklar meyvelisinden çikolatalısına, pastalara bayılıyorlar. Genellikle tatlı olan pek çok şeyi de çok seviyorlar. Fakat özellikle pastaların içerisinde bol miktarda bulunan şeker, yağ, un gibi maddeler mide hastalıklarına sebep olabiliyor. Obeziteye de katkısı çok.

Eğer seninki tam bir pasta ve kurabiye canavarıysa kuzunu, evde yapacağın sağlıklı tariflerle için rahat bir şekilde besleyebilirsin.

Bunları at cebe, hep pastayla olmaz tabii: Yemek Seçen Çocukları Yola Getirecek 8 Çözüm

Bonus:

Lahana, ıspanak, kıvırcık, roka ve marul gibi yeşillikler iyi yıkanmadığında bağırsak bakterilerine yol açabiliyor. Bunlardan herhangi birini çocuğuna yedirmeden önce bol suda iyice yıkamayı unutma.

Neye göre, kime göre: Her Kafadan Bir Ses: Bebek Beslenmesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Listede yer alan tüm besinler, Amerikan Pediatri Akademisi'nin çocuklar için sakıncalı bulduğu yiyeceklerdir.