Bebek beslenmesi

Afiyet Olsun: Ayşe Öner’den 12 Ek Gıda Önerisi

Afiyet Olsun: Ayşe Öner’den 12 Ek Gıda Önerisi

Bebeğin her geçen gün büyürken, sabırsızlıkla beklediğin konulardan birinin ek gıdaya geçiş olduğunu biliyoruz. Ama bu süreci doğru yönetmen çok önemli. Bebeğine hangi besini, nasıl sunacağını bilmelisin.

Sana yardımcı olmak için, ünlü doğum koçu ve hamile eğitmeni Ayşe Öner'in "Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı" içinden 12 ek gıda önerisini bu yazıda derledik. Oku ve ek gıda besinleri hakkında her şeyi öğren!

Başlamadan önce daha fazla bilgi edinmek ister misin: Başlangıçta Her Şey Püreydi: Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

Yaz Bebekleri İçin Lezzetli Yemek Tarifleri

Yaz Bebekleri İçin Lezzetli Yemek Tarifleri

Yaz gelince sebze ve meyve tezgahları şenleniyor, yemekler boyut atlayıp daha da lezzetli hale geliyor! Haliyle bebeğinin besinleri de bu değişime ayak uyduracak!

Gel bakalım, bu sıcaklarda minik kuzunun hem ağzını tatlandıracak hem de serinletecek sağlıklı yemek tarifleri nelermiş?

Bu arada bebeğin kaçını aydayken hangi besinleri yemeli, biliyor musun?

Doya Doya Yesin: Bebeğin İçin 10 Parmak Gıda Önerisi

Doya Doya Yesin: Bebeğin İçin 10 Parmak Gıda Önerisi

Bebeğin ek gıdaya geçtiğinde onu püre ve yumuşak besinlerle beslemen, adaptasyonu açısından tabii ki faydalı. Ama karnı doyarken motor becerileri gelişsin, kendine olan güveni artsın, sıvıyla beslenmeye alışmasın istersen, BLW yönteminde sıklıkla tercih edilen parmak gıdalarla bunu sağlayabilirsin.

Bebeğinin kendi kendine, elleriyle kavrayıp yiyebileceği, yumuşacık hem de çok faydalı 10 parmak gıda önerisi bu yazımızda! Bu gıdalarla bebeğinin üstü başı biraz kirlenebilir ama olsun.

BLW hakkında her şey burada: Bırak Kendi Kendine Yesin: Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi

10 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Ettiklerin

10 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Ettiklerin

Elbette bebeğinin en az ilk 6 ayı boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekli. Ancak sütün bebeğin için yeterli olmayabilir, süt salgın az olabilir ve bebeğin için takviye bazı ek gıdalara başvurman gerekebilir. İşte bu takviye ürünlerin başında devam sütü geliyor. Devam sütü hakkında bilmen gerekenleri senin için 10 soruda cevapladık.

Bebeğine Hangi Besini Hangi Ayda Nasıl Yedirmelisin?

Bebeğine Hangi Besini Hangi Ayda Nasıl Yedirmelisin?

Ek gıdaya geçiş, bebeğinin hayatının en önemli dönemlerinden birisidir. Bu dönemde bebeğin, alışkın olduğu anne sütünün dışında yeni gıdalarla tanışacak. Bu gıdalardan bir kısmını çok severken belki bir kısmından köşe bucak kaçacak, bazısı damak tadına hitap ederken bazısı alerji riski oluşturacak.

Peki, doğru bir bebek beslenmesi için bebeğine hangi besini, hangi ayda, nasıl yedirmelisin?

Bebek Maması Markalarından Hangisi Senin Ufaklığa Göre?

Bebek Maması Markalarından Hangisi Senin Ufaklığa Göre?

Uzmanlar, bebeklerde emzirme döneminin devam edebildiği kadar etmesini öneriyorlar. Ancak bazı annelerin yaşadıkları rahatsızlıklar veya sütün yetersiz olması sebebiyle anne sütüne denk, mineral ve vitamin içerikli devam sütleri tavsiye ediliyor.

Piyasadaki devam sütü markalarını bu yazıda ayrıca inceledik: Markaları Karşılaştırdık: 10 Devam Sütünden Hangisi İyi?

Bebek mamaları ise daha çok ek gıda niteliğinde ve bebek gelişimi açısından zengin içeriklere sahipler. Peki, hangi bebek maması markası bebeğin için daha uygun? Mama alırken neye dikkat etmelisin?