Keçi Sütü Bebeklere Ne Zaman Verilir?

İçeriğinin inek sütüne nazaran daha faydalı, sindiriminin ise daha kolay olduğu iddia edilen keçi sütü bebeklere verilebilir mi? Bu, hakkında epey konuşulan bir konu olsa da keçi sütü annelerin güvenini kazanmış bir ürün. Peki bu güven boşa mı? Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir ve faydaları neler? Farklı uzmanlardan farklı görüşlerle senin için detaylı bir araştırma yaptık.

Keçi sütü bebeklere verilir mi?

Öncelikle o çok merak edilen “bebeklere keçi sütü verilir mi” sorusuyla başlayalım. Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, anne sütü nasıl bebek için özelse memeli canlılarda da benzer bir durum söz konusu olduğunu söylüyor. Yani inek sütü buzağı için özelken keçi sütü de onun yavrusuna özel. Bu sütlerin içerikleri ve bebek gelişimine olan etkisi anne sütünden çok farklı. Özellikle yaşamın ilk 2 yılında bebeğin asıl besin kaynağının anne sütü olması gerektiğini söyleyen Yağcı, anne sütünün hiçbir sütle karşılaştıralamayacağını da belirtiyor.

Yalnızca anne sütünün yokluğunda keçi sütü, anne sütü yerine bir alternatif olabilir. Ama bir mecburiyet yoksa özellikle ilk 1 yaş anne sütü dışında bir süt kullanmamak en iyisi. Çünkü bu sütlerin birtakım hastalıklar taşıma riski olduğu gibi bebeğin beyin ve diğer sistemlerinin gelişimine yeterli bir katkısı yok.

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal da bu konuda benzer şeyler söylüyor. İnek sütüne göre daha az alerjik ve daha kolay sindirilen keçi sütü 1 yaşın altındaki bebeklerin böbrekleri, sindirim sistemleri, bağışık sistemleri ve alerji açısından inek sütüne göre çok daha masum. Ancak 6 aylık bebeğe keçi sütü verilir mi, sorusunun yanıtı uzmandan uzmana değişiyor. Bu doğrultuda bebeğine direkt keçi sütü vermek yerine, 6. aydan itibaren keçi sütünden yapılmış ürünleri, devam sütlerini ya da mamaları bebeğine verebilirsin, aşağıda detaylara değindik.

Oku bakalım: Sütün Zararları Neler?

Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir?

bebeklere keçi sütü ne zaman verilir

Gelelim bebeklere keçi sütü ne zaman verilir, konusuna. İçeriği bakımından her ne kadar anne sütüne en yakın süt olduğu söylense de çocuğuna 1 yaşından önce saf keçi sütü vermemelisin. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi devam sütü, yoğurt, peynir gibi formlarda vermende bir sakınca yok.

Bunu da öğren: Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Bebeklere keçi sütünden yoğurt verilir mi?

Keçi sütünü direkt olarak vermek tavsiye edilmese de 6. ay itibarıyla bebeğine keçi sütünden yapılmış yoğurt verebilirsin.

Püf noktalarıyla anlattık: Bebek Yoğurdu Yapımı Hakkında Bilmen Gereken İpuçları!

Keçi sütlü mama kaçıncı ayda verilir?

Eğer bebeğine anne sütü veremiyorsan ve formül mama ile beslemen gerekiyorsa, yenidoğan döneminden itibaren keçi sütü içeren mamaları değerlendirebilirsin. Bu aşamada sana bir önerimiz olacak. Baby Goat Keçi Sütü Bazlı Bebek Sütü, minik yavrunun tüm ihtiyaçları ve hassasiyetleri göz önünde bulundurularak üretilmiş. Gel bakalım bu keçi sütlü forml mamanın özellikleri nelermiş?

 • Çiftliklerde özenle yetişen keçilerin taze ve tam yağlı sütleri kullanılarak üretilmiş.
 • Keçi sütünün yapısı gereği alerjiye neden olan proteinler oldukça düşük oranda.
 • Bebekler tarafından sindirilmesi diğer hayvansal sütlere göre daha kolay.
 • Karbonhidrat olarak yalnızca laktoz içeriyor.
 • Koruyucu maddeler ve ilave şeker içermiyor.
 • Bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından faydalı vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş.
 • Ayçiçek, hurma, Hindistan cevizi gibi bitkisel yağlar barındırıyor.
 • Çabuk çözünen formülü sayesinde kolayca hazırlanabiliyor.
 • Tüm bu özellikleri ile birlikte biyoyararlılığı yüksek bir ürün.

Baby Goat Keçi Sütü Bazlı Bebek Sütü'nün cezbedici özelliklerini gördün. Bebeğinin sağlıklı beslenmesi için bu bebek sütünü denemeni öneririz.

Baby Goat Bebek Sütü 4

Keçi sütünün çocuğa faydaları

Son yıllarda keçi sütünün bu kadar sevilme nedenlerinin başında içeriğiyle faydasının, sindirimiyle de bebeği rahatsız etmiyor oluşu geliyor. Peki bu kadar övülen keçi sütünün bebeklere faydaları neler, hadi birlikte inceleyelim.

 • Protein, kalsiyum ve potasyum oranı yüksek. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki A, B ve D vitaminleri sayesinde bebeğinin kemik gelişimini destekliyor.
 • Laktoz oranı inek sütüne göre daha düşük olduğu için sindirimi çok daha kolay ve inek sütüne göre çok daha az alerjen.
 • İçeriğindeki A vitamini, potasyum, selenyum ve B3 vitaminleri ile bebeğinin bağışıklık sistemini destekliyor.
 • Cilt hastalıkları, sindirim sorunları, egzama, iltihaplar ve alerjilere karşı etkili rol oynuyor.
 • Tekli ve çoklu doymamuş yağ asitleri ile bebeğinin kalp sağlığını destekliyor.
 • Kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin içeriğiyle kemik erimesi riskini azaltıyor.

Hadi öğren: Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

İnek sütü ve keçi sütünün değerlerini karşılaştıralım!

Değerler (100 gramda) İnek Sütü Keçi Sütü
Protein 3,30 3,60
Yağ 3,30 4,20
Karbonhidrat 4,70 4,50
Fosfor 93 111
Kalsiyum 119 134
Magnezyum 13 14
Demir 0.05 0.04
Çinko 0.38 0.30
Sodyum 49 50
Potasyum 152 204

Bu da ilgini çekebilir: Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Kaynakça ve İleri Okuma

Bu içerik hazırlanırken Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı ve Uzm. Dr. Anıl Yeşildal'ın görüşlerinden faydalanılmıştır.