Bebek Gelişimi Makaleleri

Bebeklerde diş çıkarma, büyüme atakları, bebeklerde boy kilo, emekleme, yürüme ve bebek gelişimiyle ilgili merak ettiğin ne varsa yazılarımızda bulacaksın!

Bebeklerin Ani Sesten Korkması Normal mi?

Bebeklerin Ani Sesten Korkması Normal mi?

Bebeklerin ani sesten korkması aslında insanın doğasına özgü bir davranış. Çünkü korkmak, irkilmek gibi davranışlar genlerimizde var. Ancak bebeklerin yüksek sesten korkması, uykuda irkilmeleri gibi ani davranışlar bazen ebeveynleri endişelendirebiliyor, hele de bu durum uzun sürüyorsa.

Peki bebeklerin ani sesten korkması normal mi, neden böyle davranıyorlar? Hadi birlikte öğrenelim!

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Minik mucizeni kucaklamaya başladığın andan itibaren bebekler ne zaman gülmeye başlar, merak eder oldun değil mi? Mutluluğuna mutluluk katacak o dört gözle beklediğin an ne kadar yakın? Hadi gel birlikte bebekler ne zaman güler, öğrenelim.

Bebek Ayakkabı Numarası Nasıl Hesaplanır?

Bebek Ayakkabı Numarası Nasıl Hesaplanır?

Ayakkabı üreticileri farklı kalıplar kullandıkları için bebek ayakkabı numaraları birbirinden farklılık gösterebiliyor. Miniğinin konforu ve de ayak sağlığı için bebek ayakkabı numarasını doğru bilerek ürün satın alman çok önemli. Peki bebek ayakkabı numarası nasıl hesaplanır? Bilmen gerekenleri senin için anlattık!

Bebek Beden Tablosu

Bebek Beden Tablosu

Bebeğine giysi alırken doğru bedeni nasıl seçmen gerektiği konusunda zorluklar yaşayabilirsin. Senin için hazırladığımız bebek beden tablo ile bebeğinin boyuna ve kilosuna uygun bedeni kolaylıkla belirleyebilirsin. O halde bebek bedenleri nasıl ölçülür ve

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl ve Ne Zaman Verilir?

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl ve Ne Zaman Verilir?

Bebeklere uyku eğitimi vermek, düzenli uyku alışkanlığı oluşturmak hem ebeveynler hem de bebeğin rutin oluşturması için oldukça önemli. Peki bebeklerde uyku eğitimi nasıl olmalı ve ne zaman verilmeli? Uyku eğitimi veren anneler nelere dikkat etmeli? Gel, işin ayrıntılarına bakalım!

0-1 Yaş Bebek Aktiviteleri

0-1 Yaş Bebek Aktiviteleri

Çocukların en iyi öğrenme yeri her zaman oyun alanlarıdır. Bebekler de yetişkin çocuklar gibi öğrenme becerilerini oyun oynarken kazanıyorlar. Bu nedenle evde yapılan bebek aktiviteleri bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük bir önem taşıyor. Her ay bebeğinin gelişim özelliklerine uygun aktivitelerle onun büyüme ve gelişimine katkıda bulunabilirsin.

Uzman Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan 1 aylık bebek aktivitelerinden, 1 yaş bebek aktivitelerine kadar evde miniğinle birlikte yapabileceğin her aya özel etkinliklerden bahsetti!

Bebek Egzersizlerinin Faydaları ve Ay Ay Uygulamaları

Bebek Egzersizlerinin Faydaları ve Ay Ay Uygulamaları

Bebek egzersizleri ve masaj uygulamaları, bebeklerin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Zamanla başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlayan bebeklerin bu kritik süreçlerde egzersizlerle desteklenmesi gerekiyor.

Bebek egzersizlerinin faydaları neler? Evde bebeğe yaptırılabilecek uygulamalı egzersizler hangileri? Uzman Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan anlattı!

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

Bebeklerde konuşma ve dilin temelleri ilk 12 ayda atılıyor, doğdukları andan itibaren çevrelerindeki uyaranlara karşı öğrenmeye açık oluyorlar. Duydukları sesler, dinledikleri müzikler ve işittikleri konuşmaların her biri bebeklerde dil gelişimini destekleyen unsurlar.

Bu yazımızda bebeklerde ay ay dil gelişiminden bahsettik. Bebeğinin konuşma ve dil gelişimiyle ilgili tüm kilometre taşlarını öğrenme vakti!

En Faydalı Bebek Gelişim Kitapları

En Faydalı Bebek Gelişim Kitapları

Bebeğini kucakladığın andan itibaren karşılaşacağın pek çok durum söz konusu olacak. Deneyimin olmadığı bu konularda nasıl davranman, nelere dikkat etmen gerektiği ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyabileceğini tahmin ediyoruz.

Bu bilgilere ulaşmanın en iyi yollarından biri bebek gelişim kitaplarından faydalanmak olabilir. Bu yazımızda bebeklerle alakalı her konuda faydalanabileceğin 7 bebek gelişim kitapları tavsiyesi yaptık. Bebek gelişimi için okunması gereken kitaplara mutlaka göz at.