Bebek Gelişimi Makaleleri

Bebeklerde diş çıkarma, büyüme atakları, bebeklerde boy kilo, emekleme, yürüme ve bebek gelişimiyle ilgili merak ettiğin ne varsa yazılarımızda bulacaksın!

Mutlu ve Sağlıklı Bir Gelişim İçin Yenidoğan Bebeğin İhtiyaçları Neler?

Mutlu ve Sağlıklı Bir Gelişim İçin Yenidoğan Bebeğin İhtiyaçları Neler?

Yenidoğan bebeğinin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir gelişim süreci yaşaması için nelere ihtiyacı olduğunu biliyor musun? Bahsettiğimiz şey sadece kıyafetler, bakım ürünleri ve diğer eşyalar değil; onun fiziksel rahatlığı ve huzuru için de gerekli olan şeyler! Hadi bakalım neymiş bu yenidoğan bebek ihtiyaçları?

0-1 Yaş Bebek Aktiviteleri

0-1 Yaş Bebek Aktiviteleri

Çocukların en iyi öğrenme yeri her zaman oyun alanlarıdır. Bebekler de yetişkin çocuklar gibi öğrenme becerilerini oyun oynarken kazanıyorlar. Bu nedenle evde yapılan bebek aktiviteleri bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük bir önem taşıyor. Her ay bebeğinin gelişim özelliklerine uygun aktivitelerle onun büyüme ve gelişimine katkıda bulunabilirsin.

Uzman Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan 1 aylık bebek aktivitelerinden, 1 yaş bebek aktivitelerine kadar evde miniğinle birlikte yapabileceğin her aya özel etkinliklerden bahsetti!

Bebek Egzersizlerinin Faydaları ve Ay Ay Uygulamaları

Bebek Egzersizlerinin Faydaları ve Ay Ay Uygulamaları

Bebek egzersizleri ve masaj uygulamaları, bebeklerin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Zamanla başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlayan bebeklerin bu kritik süreçlerde egzersizlerle desteklenmesi gerekiyor.

Bebek egzersizlerinin faydaları neler? Evde bebeğe yaptırılabilecek uygulamalı egzersizler hangileri? Uzman Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan anlattı!

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

Bebeklerde konuşma ve dilin temelleri ilk 12 ayda atılıyor, doğdukları andan itibaren çevrelerindeki uyaranlara karşı öğrenmeye açık oluyorlar. Duydukları sesler, dinledikleri müzikler ve işittikleri konuşmaların her biri bebeklerde dil gelişimini destekleyen unsurlar.

Bu yazımızda bebeklerde ay ay dil gelişiminden bahsettik. Bebeğinin konuşma ve dil gelişimiyle ilgili tüm kilometre taşlarını öğrenme vakti!

En Faydalı Bebek Gelişim Kitapları

En Faydalı Bebek Gelişim Kitapları

Bebeğini kucakladığın andan itibaren karşılaşacağın pek çok durum söz konusu olacak. Deneyimin olmadığı bu konularda nasıl davranman, nelere dikkat etmen gerektiği ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyabileceğini tahmin ediyoruz.

Bu bilgilere ulaşmanın en iyi yollarından biri bebek gelişim kitaplarından faydalanmak olabilir. Bu yazımızda bebeklerle alakalı her konuda faydalanabileceğin 7 bebek gelişim kitapları tavsiyesi yaptık. Bebek gelişimi için okunması gereken kitaplara mutlaka göz at.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin göz rengi hep merak konusu olmuştur. Mavi gözlü bebeklerin göz rengi, zamanla kahverengiye dönebildiği için de yanıltıcı durumlar olabiliyor. Bu yazımızda bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur, detaylıca anlattık. Tüm şüpheleri ortadan kaldırmak için bebeklerin göz rengi ne zaman değişir ya da değişir mi, yanıtladık. Hazırsan başlayalım!

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

Aklında bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır, hangi diş ne zaman çıkar gibi soruların olduğunu biliyoruz. Bu yazıda bebeklerde diş çıkarma sıralaması hakkında bilmen gereken her şeyi anlattık.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri: Bebeğinin Büyüdüğünün İlk İşaretleri!

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri: Bebeğinin Büyüdüğünün İlk İşaretleri!

Bebeğin büyürken, seni ve onu en çok zorlayacak anlardan biri diş çıkarma dönemi olacak. Ancak bu olayın hangi ipuçlarıyla ortaya çıktığını bilirsen, diş çıkarma dönemini kabusa dönmeden engelleyebilirsin.

Bu yazıda bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelermiş, tek tek bahsettik. Hadi okumaya başla!

Bunu da okumadan geçme: Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Boy Kilo Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Boy Kilo Nasıl Olmalı?

Bebeklerde boy kilo hesaplaması, yavrusunun doğru şekilde büyüyüp büyümediğini öğrenmeye çalışan annelerin en çok merak ettiği konulardan biri. Sana yardımcı olmak için aylara göre bebek boy kilo gelişimi nasıl olmalı, bu oranların eksikliğinde neler yapmalı, hepsini anlattık. Cinsiyete göre bebek boy kilo tablosu örneklerine de yer verdik, hadi başlayalım!