Bebeklere Yumurta Ne Zaman Verilir?

Yumurta, içerdiği proteinler ve vitaminler sayesinde bebeğinin beslenme listesinde muhakkak bulundurman gereken bir gıda. Ama tabii ki bebeğinin yumurta yiyebilmesi için doğru zamanı bilmen gerekiyor.

Yumurta, ne kadar besleyici olsa da alerjiye neden olabilecek bir gıda. Bu nedenle bu yazıda sana bebeklere yumurta ne zaman verilir konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgi vereceğiz.

Yazıya başlamadan önce belirtelim. Yumurtanın sarısından beyazına, pişirme şekillerinden çeşitlerine kadar her noktasını sana ayrı ayrı anlatacağız.

Yumurta bebeklere ne zaman verilir?

Yumurta, beyazı ve sarısı birlikte yani tam haliyle bebeklere 1 yaşından sonra verilmesi gerekir. Çünkü yumurta, gıda alerjisine neden olan besinlerin en başında geliyor. Özellikle söz konusu, sindirim ve bağışıklık sistemi halihazırda gelişmekte olan bebeklerse yumurta çok daha alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar arasında;

  • Deri döküntüleri,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Sindirim ve solunum problemleri var. Bu yüzden yumurtanın tamamını bebeğine vermek için 1 yaşına kadar beklemeni öneririz.

Dahası var: Bebeğinin 1 Yaşına Kadar Yememesi Gerekenler

Bebeklere yumurta beyazı ne zaman verilir?

Yumurtanın alerjik olan kısmı beyazıdır. Bunun nedeni ise yumurtanın beyazında sarısına göre daha fazla alerjiye neden olabilecek protein içermesidir. Bu yüzden yumurtanın beyazı bebeklere ne zaman verilir sorusunun yanıtı da 1 yaşından sonradır.

Bebeklerde Besin Alerjisi: 6 Soruda Açıkladık!

Yumurta sarısı bebeklere ne zaman verilir?

Yumurta sarısı, beyazına göre alerji konusunda çok daha masumdur. Bu yüzden bebeğinin 6. ayı itibariyle bebeğine küçük miktarlarda yumurta sarısı vermeye başlayabilirsin. Ama ilk etapta miktarı az tutmaya dikkat et, eğer bir alerjik reaksiyon görürsen yumurta sarısı için de biraz beklemelisin.

Bıldırcın yumurtası bebeklere ne zaman verilir?

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına oranla daha fazla protein, yağ ve demir içeriyor. Bu yüzden oldukça faydalı bir besin. Ancak bıldırcın yumurtasının içerdiği protein miktarı, 2 yaş altındaki çocukların böbreklerinde yük yaratma ihtimali de barındırıyor. Bu nedenle bebeklere bıldırcın yumurtası ne zaman verilir sorusuna 2 yaşından sonra şeklinde yanıt verebiliriz.

İşte Karşında Süper Bebek Besinleri (Selam Protein, Merhaba Mineral)

Bebeklere rafadan yumurta ne zaman verilir?

Bebeğine vereceğin yumurta sarısını da 1 yaşından sonra vereceğin tümünü de rafadan şekilde verebilirsin. Ancak bakteri üremesi riskini azaltmak adına tam pişirmeye özen göstermelisin.

Bebeklere yağda yumurta ne zaman verilir?

Bebeğinin 8. ayından sonra tereyağında ya da zeytinyağında pişirilmiş yumurta sarısı, 1 yaşından sonra ise tümünü yağda kırarak verebilirsin.

Bebeklere her gün yumurta verilir mi?

Yumurta, bir bebeğin/çocuğun gün içerisinde tüketebileceği en kaliteli protein kaynağıdır. Bu yüzden alerjisi yoksa ve 1 yaşını aştıysa bebeğine her gün yumurta vermende herhangi bir sakınca yok. Zaten 1 yaşından sonra bebeğini emziriyor olsan bile anne sütündeki protein yeterli olmayacağı için hayvansal proteinlerin beslenme listesine eklenmesi faydalı olacaktır.

Annelerimiz konuşmuş: Çocuğu yumurta alerjisi olan var mı?

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.