Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

Keçi sütüne olan ilgi gün geçtikçe artıyor ve inek sütünün pabucu dama atılıyor. Evet, besleyici ve faydalı fakat bu kadar popüler bir hale gelen keçi sütü anne sütüne yakın mı? Bu yazımızda keçi sütünün içeriğini ve anne sütüyle olan benzerlikleri ele aldık!

Keçi sütü anne sütüne yakın mıdır?

Anne sütü bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, mineralleri ve proteinleri içeren “mucize” bir besin. Vücutta ürettiği antikorlar nedeniyle anne sütüyle beslenen bebekler hastalıklara karşı daha dirençli oluyorlar. Bu yüzden anne sütünün yerini tutan bir besin bulmak zor, ta ki keçi sütüyle tanışana kadar!

Detaylar burada: Keçi Sütü Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Keçi sütü neden anne sütüne en yakın süttür?

 Keçi sütü neden anne sütüne en yakın süttür

İnek sütüyle kıyaslandığında bebekler için keçi sütünün daha zengin bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Protein, fosfor, kalsiyum, yağ, potasyum, magnezyum ve sodyum bakımından çok daha yüksek değerlere sahip. Bu zengin içeriği dolayısıyla uzmanlar keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu belirtiyorlar.

Bebeğin gelişim döneminde alması gereken folik asit ve demir değerini inek sütü yerine keçi sütü bazlı mamalarla karşılamak mümkün.

Peki keçi sütü gaz yapar mı? İnek sütüne oranla keçi sütünün sindiriminin daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden inek sütünden oluşan gaz problemleri keçi sütünde o kadar yüksek oranda görülmez. Keçi sütü kabız yapar mı, bunu da söyleyelim. Bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkilediği ve hazım problemlerini ortadan kaldırdığı için keçi sütü kabızlık yapmaz. Çok tüketildiği takdirde ishal yapabilir.

Keçi sütünün pozitif yanlarından bu kadar söz etmişken seni keçi sütü bazlı Baby Goat bebek mamasıyla tanıştıralım!

Baby Goat Bebek Sütü 3

Son teknoloji ile üretilmiş olan Baby Goat mama %100 yerli bir ürün. Bebeğinin doğumu itibarıyla kullanabileceğin bu mama bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilmesi için ihtiyacı olan tüm besin değerlerine sahip. Yeni doğan döneminden itibaren 3 yaşına kadar bebeğinin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineral desteğini Baby Goat keçi sütü bazlı mamanın içeriğinde bulabilirsin. Baby Goat mamanın özelliklerine daha yakından bakacak olursak:

  • Kendi çiftliklerinde özenle yetiştirilen keçilerin taptaze ve tam yağlı sütleri ile özenle hazırlanıyor.
  • İçeriğinde bebeklerin bağışıklık sistemini ve hücre gelişimini destekleyen nükleotitler var.
  • Sahip olduğu yüksek orandaki keçi sütü yağı sayesinde oldukça besleyici.
  • Keçi sütündeki yağ globüllerinin çapları daha küçük olduğu için bebekler tarafından çok daha rahat bir şekilde sindirilebiliyor.
  • Karbonhidrat olarak yalnızca laktoz içeriyor.
  • Koruyucu madde ve ilave şeker içermiyor.
  • Alerjik reaksiyon riski çok düşük olduğu için bebeğine güvenle verebilirsin.
  • Kolay çözünebilir formülü ile rahatça hazırlayabilirsin.

Hem bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için sahip olduğu içerik dengesi hem de yüksek besleyiciliği ile Baby Goat keçi sütü bazlı mama tercih edebileceğin en ideal seçeneklerden biri.

Keçi sütü ve anne sütü değerleri

Aşağıdaki tablodan keçi sütünün değerleriyle anne sütünün değerlerinin karşılaştırmasını görebilirsin.

Her 100 ml'de Anne sütü Keçi sütü
Karbonhidrat 6,9 gr 4,1 gr
A vitamini 4 gr 4 gr
C vitamini 5 gr 1 gr
Protein 1,63 gr 3,52 gr
Yağ 3,75 gr 4,25 gr
Alerji riski Yok İnek sütüne alerjisi olan bebeklerin %92'sinin keçi sütüne de alerjisi olma riski var.

Anne sütüne en yakın devam sütü için oku: Piyasadaki En İyi Devam Sütü Hangisi?

Kaynakça ve İleri Okuma