Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeğinin hassas cildi, birçok probleme karşı çok açıktır. Bu nedenle ona gereken özeni göstermelisin. Peki bebek cilt bakımı nasıl yapılır, biliyor musun?

Bu yazımızda “Bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalı?” soruna tüm yönleriyle cevaplar verdik. Hadi okumaya başla!

Bebeğinin cilt sağlığını koru!

Minik yavrunu kucaklar kucaklamaz “Bebeğimin cildi çok kuru!” diye isyan edebilirsin. Meraklanma, yenidoğan bebeklerde kuru cilt çok sık rastlanan ama özel ilgi gerektiren bir durum. Bunun sebebi ise anne karnında bebeğin sürekli sıvı bir ortamda olması ve dünyanın kuru havasına hemen alışamaması! Ayrıca çok ince bir cilde sahip oldukları için nem tutma becerileri gelişkin değildir. Bu yüzden de ciltlerinde kuruluk, pullanma, soyulma gibi durumlar görülebilir.

Bebek cildindeki kuruluğu engellemek için doktorunun önerisiyle su bazlı bebek yağı veya losyon gibi ürünleri kullanabilirsin. Bu işlemi her gün tekrarlamanda fayda var. “Nemlendirmek için bebek cildine zeytinyağı sürülür mü?” diye merak ediyorsan da cevabımız hayır! Çünkü zeytinyağı, asidik bir ürün.

Sıcak su, bebeğinin cildinin iyice kurumasına neden olur. Bu nedenle bebeğini yıkarken kullanacağın su ılık olmalı.

Daha fazla bilgi için: Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur, Ne İyi Gelir?

En önemli soru: Doğru bebek bezi seçimi

Bebek bezi seçimi bebeğinin cildini korumak, gece boyu iyi bir uyku çekmesini sağlamak ve konforlu hareketi için çok önemli. Bebek bezi her ne kadar daha basit bir tercih gibi gözükse de gerçekte bebeğinin cildine en çok değen ürün. İdrar ve dışkı, cildin Ph seviyesini etkileyerek pişiğe sebep olabilir. Bu sebeple bebeğinin cildinin nem dengesinin korunması ve altının kuru kalması çok önemli.

Bu yüzden minik yavrunun sağlıklı ve mutlu gelişimini desteklemek için bebek bezi seçerken;

 • Sadece emiciliği yüksek, sıvıyı emdikten sonra içinde hapsederek bebeğin cildinin kuru kalmasına yardımcı olan,
 • Hava kanalları ve materyalleri ile cilde nefes aldıran, bebeğinizin cilt konforunu destekleyen,
 • Yumuşak ve ince olan,
 • Pediatristlerin de önerdiği,
 • Uzmanlar ile geliştirilen bir markayı tercih ederek bebeğinin güvenle büyümesine destek olabilirsin.

Bu arada pişikle alakalı bir diğer konu ise alt temizleme konusu. Bebeğinin altını temizlemek için içerisinde alkol barındıran ıslak mendiller kullanman cildindeki tahrişi arttırabilir. Bu yüzden;

 • İçeriğinde alkol ve paraben bulunmayan,
 • Dermatolojik olarak test edilmiş,
 • Cildinin doğal yapısının korunması için pH'ı ile uyumlu,
 • Yumuşacık bir dokunuş ve etkili temizleme için bitki bazlı lifler içeren temizleme mendili kullanabilirsin.
 

Güneş yanıklarına dikkat!

Güneş elbette insan için çok faydalı. Ancak güneşin saçtığı UV ışınları cilt için tehlikeli olabiliyor. Söz konusu bebekler olunca ise bu tehlike ve güneş yanığı riski artıyor. Bu nedenle bebeklerde güneş yanığı konusu için önlem almanda fayda var.

 • Bebeğini 12:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkarma.
 • Muhakkak cildi ile uyumlu bir bebek güneş kremi kullan ve her dışarı çıktığında bunu bebeğinin cildine uygula. Güneş kreminin bebek cilt bakım ürünleri arasında önemli bir yeri var.
 • Eğer deniz ya da havuza sokacaksan UV korumalı mayoları tercih edebilirsin. Bu sayede cildinin güneş ışınlarından etkilenmesini engelleyebilirsin.

Bebeklerde Güneş Yanığı: Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Konak temizliği önemli!

Konak; 1-3 aylık bebeklerin kafasında, kaşlarında ve yüzünde çıkan sarımsı, kabuklu yapılara deniyor. Bebeklerde konak oluşumunun tek sebebi vücutlarının çok fazla yağ salgılaması ve bu yağın cilt yüzeyinde birikip kabuk halini alması.

Bebeklerde konak temizliğini yapmak önemli. Çünkü kabuklar kaldıkça cilt üstünde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilirler. Bu nedenle:

 • Kabukların üzerine bebek yağı veya vazelin sürerek yumuşat ve nazik hareketlerle masaj yaparak kabukları düşür.
 • Bir konak tarağı ile bebeğinin saçlı derisini minik hareketlerle tarayıp kabukların düşmesini sağlayabilirsin.
 • Konak şampuanları da kabukların dökülmesinde etkili. Bebeğinin başında konak gördükçe şampuanlayabilirsin.

Daha fazlası burada: Bebeklerde Konak: Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Göbek bağı bakımını ihmal etme!

Yenidoğan bebek bakımı konusunda en önemli hususlardan biri göbek bağı! Bebeğinin göbek bağı doğumundan sonraki 2 hafta içinde düşecektir. Ancak bu aşamadan sonra iltihap, enfeksiyon gibi sorunlarla karşılaşmamak için bakımının yapılması lazım. Göbek bakımı için şu önerileri uygulayabilirsin:

 • Bezin göbek deliğini kapatmasını engelle.
 • Ara sıra kıyafetini kaldırarak hava almasını sağla.
 • Kuru kalmasına özen göster.
 • Doktorun onayladıysa alkollü pamuk ile arada bir temizle.

Ayrıntılı bilgi için: Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebek tırnağı nasıl kesilir?

Bebeğinin tırnağı hızlı uzar ve çok keskin hale gelir. Bu tırnaklarla bebeğinin cildine zarar vermesi de çok mümkün. Bu nedenle tırnak kesimi işlemini düzenli aralıklarla yapman gerekiyor. Zor olduğunu biliyoruz, gel bakalım bebek tırnağı kesmenin püf noktaları neler?

 • Banyo sonrası en ideal zaman. Çünkü banyoda bebeğinin tırnakları yumuşayacak ve daha kolay kesilir hale gelecek.
 • Bebeğinin tırnağını kesmeden önce huysuz olmamasına dikkat et. Karnı tok, uykusunu almış bir şekilde tırnağını kesersen işler daha kolaylaşabilir.
 • Doğru tırnak makasını kullanmalısın. Tutuşu kolay, küt kenarlı bir bebek tırnak makası işini görür.
 • Çok derine inmemeli ve kesimden sonra ellerini, ayaklarını yıkamalısın.

Korkma yapabilirsin: Bebek Tırnağı Kesmenin Püf Noktaları

Bebek kıyafetlerini özenle seç!

Bebeklerin cildine en çok zarar veren öğelerin başında kıyafetler geliyor. Sürekli içinde bulundukları kıyafetler cildinin tahriş olmasına ve isilik gibi sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle;

 • Hava alan,
 • Pamuklu,
 • Terletmeyen kıyafetler seçmen gerekir. Çünkü isilik, terleme yüzünden gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur.

Egzama için ne yapmalı?

Bebeğin yaklaşık 3 aylık olduğunda ya da ek gıdaya geçtiğinde yüzünde bazı kızarık ve pullu bir yapı görmeye başlayabilirsin. Bu, bebeklerde yüzde kızarıklıkla kendini gösteren atopik dermatit yani egzamaya işaret eden bir belirti.

Eğer bebeğinde egzama varsa doktorunun önerisiyle bir bebek bakım kremi kullanabilir ve kuruluk ile hassasiyeti engelleyebilirsin. Ayrıca bebeğini yünlü ve deterjanlarla yıkanmış kıyafetlerden uzak tutarak egzamanın artmasını engelleyebilirsin.

Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bebek pudrasına elveda!

Pudralar yıllarca bebek cilt bakımının en önemli ürünlerinden biri oldu. Özellikle pişik önlemek için kullanılan bebek bakım ürünlerinden biri olan pudralar, aslında oldukça tehlikeli sonuçlar yaratabiliyor.

Bebeğinin pişik ve sürtünme gibi durumlara maruz kalmaması için yapabileceklerini yukarıda söyledik. Bebek pudrası son yıllarda akciğerlere yapışıp kanser yaptığı gerekçesiyle iyice gözden düştü. Aman dikkat!

Kaynakça ve İleri Okuma

Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı-Steven P. Shelov/Tanya Remer

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum