Doğuma Giderken Kişisel Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Bugüne kadar doğuma hazırlıksız yakalananların hikayelerini mutlaka duymuşsundur. Ancak doğuma hazırlıksız yakalanma korkusu senin gözünü korkutmasın. Doğuma giderken kişisel temizlik nasıl yapılmalı, hadi seni bilgilendirelim!

Doğuma giderken kişisel temizlik

Tüyler uzamış bir şekilde doğuma gitme ya da doğuma hazırlıksız yakalanma düşüncesi pek çok kadın için rahatsız edici olabiliyor. Hatta bazı kadınlar tüylerimden utanıyorum ama doğuma girerken tüylerim olursa doktorlar kızar mı ya da bunun doğum sırasında bebeğe bir zararı olur mu, gibi düşüncelere kapılabiliyorlar.

Malum son aylarda genital bölge temizliği karın büyüdüğü için daha da zor bir hal alıyor. Bu yüzden doğuma giderken alt temizlik nasıl olmalı, konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsin. Biraz araştırma yaparsan çeşitli forumlarda “doğuma kıllı gittim” diyen kadın bir hayli fazla. Ancak doğuma kıllı gidenlerin bir bildiği var! Çünkü uzmanların önerisi bu yönde.

Daha doğrusu eğer doğumdan önce epilasyon yaptırmadıysan ve hala genital bölgende kıllanmalar varsa, doktorlar için doğum sırasında genital bölgenin tüylü olup olmaması pek de önemli değil. Doktorların tavsiyesi gebelik süresince ağda ve jilet kullanımından kaçınman gerektiği yönünde. Bunun yerine, bölgede bulunan tüylerin makasla kısaltılmasını öneriyorlar.

Araya girelim: Makyajdan Epilasyona Gebelikte Ne Zararlı Ne Değil?

Doğuma hazırlıksız yakalananlar

Özetle, genital bölgenin tüylü olup olmamasının doğuma hiçbir etkisi yok. Kendini bu konuda strese sokma. Ağda yapmak son aylarda canını ekstra yakacaktır, uzak durmanda fayda var. Tüylerini jiletle de alabilirsin ama kısa sürede yeniden uzayacaktır. Bu yüzden doğum öncesinde makasla kısaltman en iyisi.

Doğuma hazırlıksız yakalananlardan da dinleyecek olursan bu durumun doğum açısından hiçbir etkisi olmadığını, yalnızca kadınların psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmediklerini ya da utandıklarını duyabilirsin. Bu da biraz tabusal bir konu.

Hazırlıklar başladı mı: Doğum Çantası Hazırlama Rehberi

Sezaryen doğum öncesi kişisel temizlik

Yalnızca göbek tüyleri konusunda minik bir detay var. Göbek tüylerinin olması sezaryen doğum sırasında önem taşıyor. Eğer göbeğinde fazla tüylenme söz konusu ise bunu da hemşire doğum öncesinde hızlıca tıraş ederek halledecektir.

Senin için anlattık: Her Yönüyle Sezaryen Doğum

Doğum öncesi vajinal temizlik ne zaman yapılır?

Ben makasla kısaltmakla rahat edemem, ne olursa olsun tüylerimi almam lazım diyebilirsin. Bu durumda seni doğuma bir hafta zaman kala genital bölge tüylerini almaman konusunda uyaralım. Bu işlem enfeksiyon riskini artırabilir. Doğumdan ne kadar zaman önce tüylerini alabileceğin konusunda mutlaka doktoruna danış. Fazla tüylenme söz konusu olduğu takdirde zaten doğumdan önce ameliyathanede ya da serviste bu tüyler tıraş edilecektir.

Tecrübelerini aktaran annelerden okuduğumuz yorumlara göre kadınların büyük bir çoğunluğunun tercihi 38 haftalık gebelikte ağda yaptırmayı tercih etmişler. Burada, ağdayla alınan tüyler daha geç uzadığı için doğuma kadar idare edeceği düşüncesi hakim olmuş.

Daha fazla detay için: Hamilelikte Vajina Tüy Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: