Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamile olduğunu öğrendiğin andan beri bebeğinin cinsiyetini merak ediyor olabilirsin, tabii en çok da kendisini! “Bebeğim kız mı erkek mi?”, "Erkek bebeğin cinsiyetini yapmak kıza göre daha mı kolay?" gibi soruların aklında dönüp durduğu yeter.

Bebek cinsiyetine dair merak edilen ne varsa anlattık! Her şey gönlünce olsun.

Bebeğin cinsiyeti kaçıncı hafta belli olur?

Bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır?: Bebeklerde cinsiyet, dış üreme organlarının görülmesiyle anlaşılır. Ancak bebeğinin cinsiyeti belli olsa bile ultrason operatörü tespitinde yanılabilir.

Bebeğin dış üreme organları hamileliğin 12. haftasıyla birlikte belirgin özellikler göstermeye başlar. Bu hafta itibarıyla ultrason ile bebeğinin cinsiyet tahmini yapılabilir ancak yanılma payı yüksektir.

Gebeliğin 16. haftasıyla birlikte erkek bebeklerin testisleri normalde olması gereken torbaların içerisine inmeye başlar. İyi bir karın ultrasonu ve tecrübeli bir doktorla yüksek oranda saptama yapılabilir. Fakat bebek kızsa yine de yanılma payı var, erkek bebeğin cinsiyetini belirlemek daha kolay.

Bebeğin pozisyonu ve cihazın modeli nedeniyle ultrasonda cinsiyet belirlemek her zaman mümkün olmayabilir. Bebeğin kendini bu zamana dek göstermemiş olabilir. Ancak hamileliğin 20. haftasıyla birlikte artık bebeğinin cinsiyetini öğrenebilirsin.

Ultrason Nedir, Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir?

Bunun dışında cinsiyet belirlemede amniyosentez ve CVS gibi yöntemleri de tercih edebilirsin. CVS yaklaşık olarak hamileliğin 10. ve 12. haftaları, amniyosentez ise 18. ve 20. haftaları arasında yapılır.

Prof. Dr. İsmail Çepni gebelikte cinsiyetin ne zaman belli olduğunu anlattı!

Bebeğin cinsiyet tahminleri neye göre yapılır?

Birçok anne adayı için bebeğinin cinsiyetini öğrenmek hamilelik sürecinin en heyecanlı kısmı. Bu meraktan ötürü de bebek cinsiyeti belirlemede etkili olduğu düşünülen birtakım batıl inançlar ortaya çıkmış. Öyle ki bazı kadınlarda bu tahminler doğru tutsa da hiçbirinin bilimsel bir gerçekliği yok.

Eğer miniğinin cinsiyeti hala belli olmadıysa ve biraz eğlenmek istiyorsan, bebek cinsiyet tahmininde pek iddialı bu anneanne söylemlerini kaçırma: Bebek Cinsiyet Tahmininde Çok İddialı 11 Hurafe!

Evde cinsiyet belirlemek için kullanılan yöntemler neler?

Böyle bir şey de mi var, diye şaşırabilirsin. Eskiler, birtakım evde cinsiyet öğrenme yöntemleri denemişler. Bunların kimisi tutunca da uygulamalar günümüze kadar gelmiş. Biz bahsedelim de deneyip denememek sana kalmış.

Şuradan görebilirsin: Cinsiyet Belirleme Testi: Eskilerin Tecrübelerinden Gelen 10 Yöntem!

Kaynakça ve İleri Okuma

Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glade B. Curtis, Judith Schuler

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları