Doğumda Nefes Egzersizleri ve Ikınma Teknikleri

Doğumda nefes egzersizleri ve ıkınma teknikleriyle sayesinde hem kolay bir doğum deneyimi yaşayabilir hem de önden vücudunu normal doğuma hazırlayabilirsin. Doğum nefes egzersizleri nasıl yapılır, işin püf noktaları ve faydaları neler? Hadi başlayalım!

Doğumda nefes egzersizleri

Doğum için nefes egzersizleri doğal bir ağrı kesici ve kas gevşetici görevi görür. Doğal ağrı dindirme yöntemleri arasında en çok kullanılan ve işe yarayan tekniktir. Nefes almaya odaklanmak dikkatini ağrıdan başka yöne çeker ve kaslarını gevşetir. Böylece ağrıyı daha da arttıran gerilim azaltılmış olur.

Fakat doğumdan birkaç hafta önce bir nefes tekniği öğrenip, bunu doğum sırasında uygulayarak faydasını görmek diye bir şey yoktur. Nefes egzersizlerini her gün kendi kendine uygulayarak, zihnine değil bedenine öğretmen ve doğumda bunu artık düşünmeden yapabiliyor olman gerekir.

Yani bedeninin nefesle rahatlamayı ve gevşemeyi doğal bir süreç haline getirmesi gerekir. Nefesinin farkında olman, teknikleri çalışman ve süreç boyunca uygulayarak bedenine benimsetmen önemlidir. Böylece doğum sırasında en çok ihtiyacın olacak gevşeme refleksi bedenin doğal bir işlevi gibi kendiliğinden gelecektir.

Normal doğum nefes egzersizleri birçok doğuma hazırlık kursunda öğretilir. Nefes egzersizlerini en iyi öğrenebileceğiniz bir başka yer de hamile yogası sınıflarıdır.

Hamilelikte bu tür derslere ve kurslara katılmak doğum sancıları sırasında bu teknikleri kullanmana yardımcı olur. Ne kadar çok pratik yaparsan kasılmalar başladığında bu teknikleri o kadar doğal ve düşünmeden kullanırsın.

Ruha ve bedene şifa: Tüm Yönleriyle 6 Maddede Hamile Yogası

Doğuma hazırlık nefes egzersizleri önerileri

Nefes egzersizleri hakkında daha fazla bilgi almak için hamile yogası sınıfına gittik. Hamile yogası eğitmeni Pınar Sitemkar ve 29 haftalık hamile anne adayımız Deniz ile nefes egzersizi çalıştık. Her gün bu seriyi kendini iyi hissettiğin süre boyunca tekrarlayabilirsin. Böylece doğumda gevşeme tekniklerini iyice özümseyip vakti gelince doğru bir şekilde uygulayabilirsin.

İyice öğren: Doğum Sancısı Nasıldır, Belirtileri Nelerdir?

Doğumda nefes ve ıkınma teknikleri

Doğumda yanlış ıkınman yalnızca fazladan yorulmana yol açar. Bu nedenle doğru ıkınmak tekniklerini öğrenmelisin. Doğum sancısı geldiğinde nasıl nefes alınır, şimdi sana yapman gerekenlerden bahsedelim.

  • Öncelikle burnundan nefes alarak derin bir karın solunumu yapmalısın. Ikınmanın kuvvetli ve uzun olması gerekiyor.
  • Bebeği aşağı doğru itmeli ve bu ıkınma süresince nefesini tutmamalısın. Bu, en önemli normal doğum ıkınma tekniklerinden biri, aklının bir köşesine yaz.
  • Nefesini ağzından yavaşça "ııııııı" şeklinde ses çıkartarak vermek doğumda ıkınma tekniklerinin olmazsa olmazlarından. Bu esnada nefesini çok yavaş şekilde vermelisin, bu sayede ıkınma uzun sürecektir.
  • Nefesini tamamen verdiğinde sancın hala geçmediyse tekrar aynı şekilde burnundan karnını şişirecek şekilde nefes almalı ve ıkınmalısın. Doğumda nefes tekniklerini döngüsel bir şekilde uygulaman gerekiyor.
  • Normal doğumda nasıl nefes alınmalı, dersen bu ıkınmalar sonrasında normal nefes alarak dinlenmen ve ağrı gelince tekrar aynı şekilde ıkınman gerektiğini söyleyelim.

Doğum sancıları ortalama 2-3 dakika arayla geliyor. Bu esnada eğer gerekli görülürse epizyotomi yapılır ve bundan sonra genellikle bir ıkınma daha doğumun gerçekleşmesi için yeterli olacaktır.

Hypnobirthing nefes egzersizleri için oku: Hypnobirthing İle Doğal Doğum Hakkında Her Şey!