Doğum Çantası Hazırlama Rehberi

Bebeğine kavuşmadan önce yapman gereken bir şey var. Doğum çantası hazırlamak! Vaktinde ve özenle hazırlanan bir doğum çantasıyla hastanede çok rahat edecek ve hiçbir telaşa kapılmayacaksın. Doğum çantası hazırlama hakkında tüm bilgileri verdik.

Öncelikle sana bir doğum çantası listesi lazım, merak etme listen burada hazır. Hastane çantasında olması gerekenler neler ve ne zaman hazırlanmalı, senin için her şeyi anlattık. Hadi bakalım şimdi hazırlık vakti.

Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı?

Uzmanlar, doğum çantası hazırlığı için en ideal zamanın hamileliğin 32. haftasından itibaren olduğunu söylerler, bu da gebeliğin 8. ayına denk düşüyor. Bu zaman aralığında her an doğuma gidebilme ihtimalin olduğu için doğum çantan da hazır bulunmalı. Eğer ki ikiz gebelik ya da erken doğum ihtimalin söz konusuysa bu hazırlığı daha erkenden yapmalısın.

Doğum çantası nasıl hazırlanır?

Doğum çantası hazırlarken dikkat etmen gereken ilk şey, doğum yapacağın hastanenin sana sunduğu imkanlar. Bazı hastaneler anne ve bebeğe gerekli olan birtakım eşyaları karşılıyorlar. Bunların hangileri olduğunu öğrenerek çantanda eşya kalabalığı yaratmamış olursun.

İşini kolaylaştırmak için anne ve yenidoğan bebek için iki ayrı doğum çantası listemiz var. İlk olarak minik bebeğin için gerekli olan malzemelerle başlayalım.

Doğum sonrasında rahat etmek için bunları da atlama: Doğum Öncesi Hazırlıklarını Tamamlaman için 11 Öneri!

 

Bebek doğum çantasında neler olmalı?

Hastane valizini hazırlarken bebeğin için çok fazla giysi koyman gerekmiyor. Genelde hastanede kalış süresi, doğum şekline göre değişir. Normal doğumda 2 gün içinde eve dönmek mümkün. Sezaryen doğumda ise 3 veya 4 gün hastanede kalmak gerekebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir bebek doğum çantası nasıl hazırlanır, birlikte bakalım.

Bebek doğum çantası malzemeleri  
3 takım hastane çıkışı kıyafeti Tulum, body, çorap, şapka, eldiven
2 adet battaniye
Bebek bezi
Islak mendil veya pamuk
Banyo havlusu
Bebek losyonu ve pişik kremi
Araba koltuğu

Hastane çıkış kıyafeti olarak, havaya göre üstüne giydireceğin bir giysi, bebek için yeterli. Doğum yaz ayında ise bebeğe sadece ince bir üst ve şapka, ellerine eldiven ve alt bezi yeterli olacaktır. Soğuk ve karlı bir kış günü içinse bebeğin üzerine bir de battaniye gerek.

Biz senin için minik bir araştırma yaptık: Anneysen Sunar: Fiyat ve Model Karşılaştırmalı Hastane Çıkışı Bebek Kıyafetleri Önerileri

Anne hastane çantasında olması gerekenler neler?

"Anne doğum çantasına neler konur?" sorunu cevaplayalım. Senin eşyaların doğum valizinde daha çok yer tutacak. Hastanede 3 gün kalacağını düşünerek, çantana üç gecelik koymanı öneriyoruz. Pijama yerine gecelik tercih etmeni tavsiye etmemizin sebebi; kanaman olacağı için pijamanın alt kısmı çabucak lekenmesi. Gecelik kullandığında yukarı doğru çekebilirsin.

Doğum sonrası çok terleyeceğin için geceliğini sık sık değiştirmek isteyebilirsin. Önden açık veya askılı, ince veya kolay yıkanabilir, çabuk kuruyan gecelikler emzirirken rahatlık sağlıyor. Bunu da söyledikten sonra şimdi diğer malzemelerimize geçebiliriz.

Anne doğum çantası malzemeleri  
Hastane evrakı
Emzirme rahatlığı için önden açılan 3 gecelik
Şal ya da sabahlık
Bir çift soket çorap ve terlik
Birkaç çift iç çamaşırı Lohusa külodu veya bolca büyük külot olmalı.
1-2 paket hijyenik kadın bağı
Kapaklı ve üstten açılan 2 adet emzirme sütyeni, göğüs ucu kremi ve göğüs pedi
Süt sağma pompası ve süt toplama torbaları
Nemlendirici vücut losyonu, kokusuz doğal deodorant ve dudak kremi Lavanta yağıyla karıştırılmış masaj yağı gevşemeye ve rahatlamaya yardımcı olur.
Perineye kesik yapılmışsa oturma zorluğunu engelleyen simit yastık Emzirme yastığı da ekleyebilirsin.
Diş fırçası ve diş macunu
Şampuan, saç kremi ve tarak
Hastane çıkışı için rahat bir giysi

anne doğum çantası hazırlama

Hastaneye götürülecekler, alışveriş yaptıkça doğum çantasına eklenmeli. Aklına gelen diğer şeyleri, sanki seyahate gidiyormuş gibi düşünerek valizine ekle. Temel malzemeleri sıraladıktan sonra, sana bir de doğum çantasına konulacaklar arasında ekstra malzemeler önerdik.

Doğum çantası ihtiyaç listesinde ekstra malzemeler  
Bozuk para Hastanede bozuk paraya çok ihtiyaç olur, bu nedenle çantana mutlaka bozuk para koy.
Kitap ve dergiler, not defteri Bebeğine karşı olan duygularını ve hastane anılarını yazabilirsin.
Fotoğraf makinesi Bebeğinin ilk saatlerini görüntülemek için mutlaka yanına al.
Yanında kalacak kişiler için su ve atıştırmalık bisküvi
Adres ve telefon defteri
Son yapılan kan ve idrar tetkikleri
Doğum odası süsü ve kapı süslemeleri

Doğum çantası hazırlığımız tamam. Son anda koyabileceklerinden bir diğeri de makyaj malzemeleri olabilir. Doğum mutluluğunu kutlamak için gelen sevdiklerine va yakınlarına, seni hastanede ziyaret ederlerken bakımlı ve güzel görünmek istemek en doğal hakkın.

Bu mucizevi anı ölümsüzleştirmek istersen doğum fotoğrafçıları ile şimdiden iletişime geç!

Doğum çantası listesi telefonunda olsun!

Her an elinin altında bulunsun, alışveriş yaparken kafan karışmasın diye bir de doğum çantası infografiği hazırladık. En ihtiyacın olacak şeyleri, bu infografikte bir arada bulabilirsin.

Kaynakça ve İleri Okuma

  • Öner, Ayşe. Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı. İstanbul: Klan Yayıncılık, 2017.
  • Sims, Nikki. Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum. Demet Uysal (Çev.). İstanbul: Kaknüs Yayınları, 2013.