3 Yaş Uyku Düzenini Bozan 7 Durum

3 yaş uyku düzeni, çocukların artan zihin kapasitesi ve duyarlılıkları nedeniyle çevredeki değişimlerden daha çok etkileniyor. Haliyle de 3 yaş uyku bozukluğu yaygın görülen bir problem. Bu yazımızda Tracy Hogg'un "Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler" kitabından 3 yaş uyku sorunlarının altında yatan nedenleri derledik, uykusuzlukla mücadele zamanı!

2 yaş uyku sorunlarına da buradan göz atabilirsin: Yaşları Küçük, Dertleri Büyük: 2 Yaş Uyku Sorunlarına Neden Olan 9 Şey

1. Aile ve çevreden daha fazla etkilenme

Çocuklar ailelerinde ve çevrelerinde yaşanan değişimlerden çok daha fazla etkileniyorlar. Aile hayatında meydana gelen değişiklikler, yeni bir bebek sahibi olman, ailende bir kayıp olması, evliliğinde meydana gelen sorunlar/boşanma, yeni bir bakıcı tutman gibi pek çok zorlayıcı sosyal durum 3 yaş uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir.

Bu dönemde çocuğunun, küçük yaştakilerden daha meraklı bir yapıya sahip olduğunu gözlemleyebilirsin. Yanlarında kim olursa olsun herkes onun için birer oyun arkadaşı haline gelebilir. Daha önceleri seslerden rahatsız olmuyorken, bu yaşta duyduğu sesler miniğini uykusundan uyandırmaya yetebilir. Deliksiz bir uyku çekmesi de ne yazık ki pek mümkün olmaz.

Dertlerinin ne kadar ortak olduğuna bakmak ister misin: "Bebeğim Neden Uyumuyor" Diyen Annelerin En Çok Sorduğu 10 Soru ve Cevapları

2. Fiziksel becerilerin gelişmesi

Kimi afacanlar daha 18 aylıkken yataktan çıkıp annelerinin yanına gitmeyi başarabiliyorlar. Ama genel olarak iki yaşından önce çocukların başı bedenlerine göre orantısal olarak daha büyük olduğu için yatağın kenarından sarkmayı denediklerinde başları ağır gelip düşebiliyorlar.

2 yaş, çocukların nasıl ayakta durmaları ve tırmanmaları gerektiğini öğrenmiş oldukları bir dönem. Çocuklar bu dönemde fiziksel olarak fazla beceri sergiliyorlar. İşte bu dönemde miniğin gece yarısı uyanıp yanına geldiğinde onu yatağına alırsan, kendine büyük bir dert edinmiş ve 3 yaş uyku sorunlarına büyük bir davetiye çıkarmış olursun.

Özellikle, çocuğuna kendi kendine uyumayı ya da kendi kendine sakinleşmeyi öğretmediysen bu ihtimal çok daha yüksek.

Şöyle rahatlatıcı müzikleri hiç denedin mi: Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için 6 Bebek Uyutan Müzik

3. Sosyal aktiviteler

3 yaş uyku bozukluğu

3 yaş, çocuklarda sosyal etkinliğin arttığı bir dönem ve bu süreçte çocuğunun yapmış olduğu aktiviteler uyku düzenini etkileyebilir. Yeni bir oyun grubuna başlaması, ne tip aktiviteler yaptığı ve bu aktivitelerde yer alan diğer çocuklar gibi pek çok unsur, aşırı strese neden olarak 3 yaşındaki çocuğun uyku problemine yol açabilir.

Minik kuzun henüz küçük bir çocukken bir şeyler öğrenmek için ders almaya hazır olmadığından, bu dönemde onun bir “koç”u olması ya da oyun grubu içinde diğer çocuklar tarafından alay edilmesi gibi durumlar bocalamasına sebep olabilir. Bu ruhsal durum da ister istemez uyku düzenine etki edebilir.

Hem eğlendir hem eğit: Çocukların Gönlünü Fethedecek 3 Yaş Etkinlikleri

4. Öfke krizleri (tantrum)

Artık çocuğun, konuştuğu bir evrede olduğun için 3 yaş uyku sorunu her zamankinden daha yorucu bir hal alabilir. Eskiden bazı şeyleri, “Henüz bir şeyden anlamıyor.” veya “Elinde değil.” gibi cümlelerle geçiştirebilirken, çocuğun büyüdüğünde sinirden kendini kaybedebilirsin.

Eğer çocuğunda kökleşmiş bir davranış varsa ve anne olarak ona beklediği şekilde bir cevap vermediysen, yattığı yatağı sarsacak kadar sinirli hareketlerine maruz kalabilirsin. Gün içinde de sıklıkla tutulabileceği bu öfke nöbetleri (tantrum), onun geceleri yapacağı birkaç hareketle seni koşarak yanına getirebileceğini düşünmesine sebep olur.

Çocuklar için kritik dönemlerden: 3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Atlatılır?

5. Ebeveynlerini yönetmeyi öğrenmek

3 yaşındaki çocuğun uyku problemi

Anne ve babaların yaptıkları en büyük hatalardan biri, çocuklarının manipülatif hareketlerini ayrılık kaygısıyla karıştırmak.

Eğer çocuğunun korkularına çözüm olarak birtakım hatalı ebeveynlik davranışları göstermediysen, ona şefkatli ve güven verici bir şekilde yaklaştıysan, ayrılık kaygısının 7. ve 19. aylarda başlayıp 15. ve 18. aylarda bitmiş olması gerektiğini söylüyor Tracy Hogg.

Bundan dolayı 2-3 yaşlarındaki çocuğun gece yanına geldiğinde, “Yanıma geliyor ama ayrılık kaygısı yaşıyor.” diye düşünmen, çocuğunun artık seni yönetmeyi öğrenmiş olduğunu gösteriyor. Bu noktada da dikkat etmen gereken şey, ebeveyn olarak hata yapmamaya çalışmak.

Doğru zamanda doğru kurallarla hatalı ebeveynlik yapmaktan uzak dur: Akademisyenanne'den Çocuklara Sınır Koymak İçin 4 Şok Yöntemi

6. Kolaylıkla etki altında kalma

Bu yaşta çocuklar üst düzey bir kavrayış yeteneğine sahip oluyorlar. Kendilerine okunan veya izletilen şeylerden dolayı yaşadıkları bazı korkular olabiliyor. Bu da 3 yaş çocuğun uyku düzenini etkileyebiliyor. Çevresinde ne olup bittiğine hakim olduğu için onun kolaylıkla etki altında kalabileceğini aklından çıkarmaman gerek.

Eşinle birbirinize kızgınsanız, oyun grubunda bir çocuk sürekli onun oyuncaklarını alıyorsa, miniğin bu dönemde bunların hepsinin farkına varıyor ve yaşamış olduğu kaygı uyku problemleri yaşamasına yol açabiliyor.

Çocuğunu Kişiliğine Zarar Vermeden Büyütmek İçin Adem Güneş'in Bu Sözlerine Kulak Ver!

7. Uzun süre TV ve bilgisayarın kabuslara sebep olması

3 yaş çocuğun uyku düzeni

3 yaş uyku düzenini etkileyen en büyük unsurlardan biri de televizyon ve bilgisayar oyunları başında uzun saatler geçirmek. Özellikle de bunlar kabuslara sebep olabilecek türden içeriklere sahipse.

Tracy Hogg, çocuğunun izlemesine izin verdiğin her şeyi senin de izlemen ve bunu bir çocuk gözüyle yapman gerektiğini söylüyor. Mesela Bambi, Kayıp Balık Nemo gibi animasyonları çocuğun izlemekten sandığın gibi zevk almayabilir. İki filmdeki ana karakterlerin annelerinin öldürüldüğünü bilmek onun için rahatsız edici olabilir. Zira bunun çocuklarda kabuslara yol açan pek çok örneği de var.

Bu nedenle çocuğuna ne tip masallar anlattığına, ne konuda kitaplar okuduğuna, neler izlettiğine çok dikkat etmelisin. Korkunç masallar ve karanlık imgeler aklında yer edebilir. Bu da 3 yaş çocuğun gece uyanmalarına neden olabiliyor.

En önemlisi de televizyon ve bilgisayar artık çocuğunun hayatının bir parçasıysa, yatma vaktinden önce ona zaman ayırmayı unutmamalısın. Hatta Tracy Hogg, günün sonunda “televizyon izlemek yok” kuralını getirmeni öneriyor.

Miniğine bunları izletebilirsin: Son Yılların En Sevilen Çocuk Filmleri