0-3 Yaş İçin 10 Eğitici Çocuk Kitabı

Kitapların çocuk gelişimi konusundaki rolü çok büyük. Bunun farkında olan bir anneysen ve 0-3 yaş arasındaki yavrun için eğitici kitaplar arıyorsan doğru yerdesin!

Bu yazımızda hem eğlenceli hem de eğitici çocuk kitaplarından 10 tanesini bir araya getirdik. Her biri bebeğinin gelişimi için benzersiz öğelerle bezenmiş. Bebeğin için eğitici kitap seçmeden önce muhakkak oku!

1- Haylaz Timsah Dişlerini Nasıl Fırçalar?

Yayınevi:1001 Çiçek

Yazar: Jane Clarke

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak zor bir süreç. Ama “Haylaz Timsah Dişlerini Nasıl Fırçalar?” kitabıyla bebeğinin bu alışkanlığı kazanması eğlenceli bir hale gelecek.

Kitapta Haylaz Timsah’ın yemek sonrası dişlerini neden ve ne şekilde fırçalaması gerektiği eğlenceli resimlerle birlikte anlatılmış. Bu eser, eğitici bebek kitapları arasında en sevilenlerden biri!

2- Çizgi Çalışmaları

Yayınevi: Uysal Yayınevi

Yazar: Mürşide Uysal

Mürşide Uysal’ın tasarladığı ve çizdiği bu kitap, bebeğinin motor becerilerini geliştirmek üzere yaratılmış. Bebeğin kitapta nokta nokta halde bulunan çizgi, rakam ve harfleri birleştirerek figürleri ortaya çıkaracak ve hem bu kavramları öğrenecek hem de el becerilerini geliştirecek.

Bu eser 0-3 yaş eğitici kitaplar arasında pratik yaparak öğretenlerden biri.

3- Dünyayı Öğreniyorum: Arkadaşım Aşçı

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yazar: Ralf Butschkow

Çocuklara meslekleri öğretmek amacıyla yazılan Dünyayı Öğreniyorum serisindeki bu eğitici bebek kitabını, yavruna yemek yapılışı hakkında bilgi vermek istiyorsan tercih edebilirsin. Kitapta evde, okulda ya da restoranlarda yediğimiz yemeklerin nasıl ve kimler tarafından yapıldığı, aşçıların nasıl yetiştirildiği ve bir aşçıyla yemek pişirmenin nasıl olduğu anlatılıyor.

4- Matematik 2 Yaş

Yayınevi: Vişne Çocuk

Yazar: Ercan Portakal

Matematik çoğu çocuk için sıkıcıdır, değil mi? Ama bu eğitici kitapla bebeğin henüz küçükken algıyı yıkabilir ve matematiğe sıcak bakmasını sağlayabilirsin.

Bu kitapta, 2 yaşındaki çocuklara uygun yöntemlerle ve öğretici metotlarla matematik konusu anlatılıyor. Kitabın içeriğinde sayıları öğrenme, rakamları tanıma, sayı sayma gibi konular, boşluk doldurma ve boyama gibi yöntemlerle anlatılmış. Bu yönüyle Matematik 2 Yaş kitabı, faydalı 0-3 yaş eğitici kitaplar arasında!

5- Büyük Kedi Küçük Fare-Zıtlıklar

Yayınevi: Kumdan Kale Yayınları

Yazar: Duygu Yardımcı

Büyük-küçük, kısa-uzun, ince-kalın gibi daha birçok zıt terimleri eğlenceli çizimlerle öğreten bu eser, eğlenceli 2-3 yaş eğitici kitaplar arasında! Bu kitabın bir diğer özelliği de çizimlerini 12 yaşındaki Nehir Şen’in yapmış olması! Yani bir çocuğun elinden çıkan karakterler, yine bir başka çocuğun eğitimi için görev yapıyor!

6- Sürpriz Kapaklı İlk 100 Hayvan

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Yazar: Kolektif

Sorular, yapbozlar, çıkartmalarla dolu bu kitap; bebeğinin hayvanları ve onlarla ilgili tüm özellikleri eğlenceli bir şekilde öğrenebilecekleri harika bir kaynak! 1 yaş üzeri eğitici kitaplardan olan bu eser, en ünlü 100 hayvanı gerçek fotoğraflarla ve çizimlerle bebeğine tanıtacak!

7- Kırmızı Çizgi

Yayınevi: Erden Çocuk

Yazar: Samar Mahfouz Barrraj

Bu kitap, son zamanlarda tüm annelerin korkulu rüyası olan cinsel istismar ile ilgili çocukları bilgilendirme amacı taşıyor. Çocukların anlayacağı bir dil ve üslupla yazılan Kırmızı Çizgi kitabı, minik yavruların içine korku salmadan kendilerini nasıl korumaları gerektiğini anlatıyor. Kitabın baş kahramanı Emir’in üzerinden ilerleyen bu çocuk eğitici kitap, vücudumuzdaki kırmızı çizgilerin ne olduğunu ve bunun aşılmaması için ne yapması gerektiğini öğreniyor.

8- Uyumak İstemeyen Klara-Doğruları Öğreniyorum

Yayınevi: 1001 Çocuk

Yazar: Nadine Brun Cosme

Zaman zaman tüm çocuklar uykularının gelmesine rağmen hala yaşantının ve faaliyetin sürdüğü dünyayı bırakıp uykuya geçmek istemezler. Bu kitabın kahramanı Klara da uykusuna rağmen, uyumamak için bahaneler üretiyor. Ama anne ve babasının geliştirdiği eğlenceli oyunlar sayesinde artık uyumak için sabırsızlanıyor!

9- Eğlenceli Çıkartmalı Mozaik Kitabı-2

Yayınevi: Yumurcak Yayınları

Yazar: Kolektif

Çocuğunun el becerisini geliştirecek ve pek çok kavramı öğretecek bir eğitici kitap arıyor musun? Bu kitap içerisindeki mozaik çıkartmalar sayesinde bebeğin ince motor becerilerini geliştirirken hayvan, bitki ve eşyaları da öğrenecek!

10- Yemek Yemek İstemeyen Anna

Yayınevi: 1001 Çiçek

Yazar: Nadine Brun Cosme

Çocuğuna yemek yedirmek çok mu zor? Bu kitapla artık yemek saati eğlenceye dönüşecek. Kitabın baş kahramanı Anna da yemek saatlerini sevmiyor, tabak karşısındayken bile aklında hep oyun oynamak var! Ama anne ve babasının bulduğu yöntemle beslenmek artık onun için çok keyifli anlara dönüşecek!