Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri: Yaratıcı ve Eğlenceli!

Okul öncesi etkinlikleri ile çocuğunla eğlenceli saatler geçirirken onun el becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunabilirsin. Okul öncesi sanat etkinliklerinden matematik etkinliklerine, miniğini her dalda besleyecek aktivitelerle hem siz eğlenin hem de ufaklık yavaş yavaş okula hazırlansın, dedik ve sizin için süper eğlenceli fikirler hazırladık!

1. Anasınıfı etkinlikleri

anasınıfı için etkinlikler

Anasınıfı etkinliklerinin en büyük faydalarından biri, çocuğun sosyalleşmesini sağlamak ve bunu hem eğitici hem de eğlenceli yöntemlerle yapmak. Siz de bunu okul öncesi aile katılım etkinlikleriyle erkenden yapabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte sokak hayvanlarını beslemeye ne dersiniz?

Bir hafta sonu sabah erkenden evden çıkın, sırtınıza sırt çantalarınızı alın ve içerisine yiyecekleri doldurun. Sokak sokak gezerek kedi ve köpekleri beslemeye başlayabilirsiniz. Evinizde artan bayat ekmekleri de birlikte ufalayarak kuşları besleyebilirsiniz. Bu esnada çocuğuna hayvanları beslerken neler hissettiğini, evdeki yiyecekleri bu şekilde değerlendirmek konusunda neler düşündüğünü sorabilirsin.

2. Okul öncesi sanat etkinlikleri

sanat etkinliği okul öncesi

El becerilerini geliştiren keyifli aktivitelerden olması nedeniyle okul öncesi sanat etkinlikleri epey seviliyor. Bu yelpazeli kız da yapımı oldukça keyif veren sanat etkinliklerinden biri.

  • Dikdörtgen şeklinde kestiğiniz renkli kartonu ters düz olacak şekilde kağıt bitene kadar katlayın.
  • Başlangıca yakın bir noktadan lastik geçirerek farklı bir kartondan yuvarlak şekilde karton kesip bu noktaya yapıştırın.
  • Oynar gözleri bu kartona yerleştirdikten sonra yüzün geri kalan kısmını çizin.
  • Şönil ile kızın kollarını yaparak içe doğru kıvırın ve çubuğu yelpazeye sabitleyin. Yelpaze kızınız hazır!

Dahası burada: Çocuğunun El Becerilerini Geliştirmek İçin Yapabileceğin 8 Şey

3. Okul öncesi çizgi çalışmaları

çizgi çalışması okul öncesi

Çizgi çalışmaları okul öncesi dönemde çok faydalı olan çalışmalardan biri. 2.5 yaş sonrası başlayabileceğin bu çalışmalar sayesinde çocuğunun dikkat ve konsantrasyon seviyesini artırabilirsin. Çizgi çalışmaları aynı zamanda çocuğunun el ve kol kaslarını kontrol etmesini sağlayarak bu kasların güçlenmesine yardımcı olur. Bu da çocuğunun kalem tutmasını ve kalemi düzgün kullanmasına zemin hazırlar.

Boş bir kağıt üzerine çeşitli çizgiler çizerek çocuğunun önüne boncuk, düğme veya makarna gibi objeler koyabilirsin. Bu objeleri bu çizgileri takip edecek şekilde kağıdın üzerine dizmesini isteyebilirsin. Çizgileri daha karmaşık hale getirerek etkinliğin zorluk derecesini ilerleyen zamanlarda artırabilirsin.

Yaratıcı, eğitici ve eğlenceli: 2 Yaş Oyunları

4. Okul öncesi matematik etkinlikleri

matematik etkinlikleri okul öncesi

Biraz da matematik vakti! Her ne kadar matematiğe biraz korkuyla bakılsa da okul öncesi sayı çalışmaları çocuklara matematiği öğretmek için iyi bir antrenman oluyor. Üstelik eğlenceli fikirlerle matematiği sevdirmek mümkün. Nasıl mı?

  • 1’den 10’a kadar rakamların ayrı ayrı yazılı olduğu kağıtlar hazırla.
  • Çocuğunun önüne boş bir kağıt koy ve söylediğin her bir rakam için elini parmak boyasına batırıp, o rakamın yazılı olduğu kağıda o kadar parmak baskısı yapmasını iste. Yani 3 yazan kağıda 3 kere parmak baskısı yapmalı. “Şimdi baskıyı sarı renkle yap” ya da “şimdi yeşil renk kullan” diyip işin içine renkleri de katabilirsin.
  • Oyunumuz işte bu kadar basit! Bu okul öncesi etkinliği, çocuğuna sayıları ve renkleri öğretmek için oldukça keyifli.

5. Okul öncesi oyun etkinlikleri

oyun etkinliği okul öncesi

Eğlencesi bol okul öncesi etkinliklerinden bir örnekle devam edelim. Çocuğuna renkleri öğretebileceğin bu aktiviteyi çok seveceksin. Yere bir bantla bir çizgi çiz ve bu çizginin 1 metre uzağına bir sepet yerleştir. Çocuğundan etrafa saçtığın renkli topları bu çizgiye gelip sepete atmasını iste. “3 mavi topu sepete at.” gibi.

Eğer elinde top yoksa evdeki farklı nesnelerle de bu oyunu çeşitlendirebilir, sepeti daha da uzağa koyarak oyunun zorluk aşamasını artırabilirsin. Aynı konsepti, “B ile başlayan nesneleri sepete at.” diyerek harfleri öğretmek için de değerlendirebilirsin.

Bunlara da bak: Okul Öncesi Oyunlar İçin 10 Eğitici Öneri

6. Okul öncesi fen etkinlikleri

fen etkinlikleri okul öncesi

Okul öncesi fen etkinliklerini çocuğunun sorular sorarak düşüncelerini açığa kavuşturmasına olanak sağlayan çalışmalar olarak tanımlayabiliriz. Sen de okul öncesi fen ve doğa etkinlikleriyle çocuğunun merak duygusunu perçinleyerek dış dünyayı ve doğayı gözlem yaparak öğrenmesine yardımcı olabilirsin. Gelelim limon suyu ile görünmez mürekkep deneyimize, okul öncesi deney etkinlikleri arasında yer alan bu aktivite oldukça basit.

  • Bir kaseye biraz limon sık ve üzerine birkaç damla su ekledikten sonra birbirine karıştır.
  • Pamuklu çubuğu karışıma batır ve boş bir beyaz kağıda gülen surat çiz ve kurumasını bekle. Böylece şekil kağıt üzerinde görünmez olacak.
  • Çocuğuna bu gizli şekli göstermek için kağıdı bir ampule doğru ya da mum üzerine tut. Limon suyu ısıtıldığında oksitlendiği ve kahverengiye döndüğü için ısıyla karşılaştığında kağıt üzerinde çizdiğin şekil belirecek.

Çocuğunu Doğa ile Tanıştırmak İçin İstanbul’da Gidebileceğin Parklar, Korular ve Ormanlar!

7. Okul öncesi müzik etkinliği

Okul öncesi müzik etkinliği

Dans zamanı geldi! Çocuğunun en sevdiği şarkıları aç ve birlikte keyifle dans edin. Onun beklemediği bir anda müziği durdur ve “poz ver” diyerek komut ver. Bir süre kımıldamadan böyle beklemesini sağladıktan sonra müziği tekrar oynat ve dans etmeye devam edin. Komutları bu şekilde tekrarlayarak oyunu devam ettirebilirsin.

Böylelikle çocuğunun dikkat ve konsantrasyon gücü gelişirken bedenini kontrol etme becerisi de artacak. Zorluk derecesini artırmak için poz ver, demek yerine ona bir hayvan ismi söyleyerek o hayvanın şeklini almasını da isteyebilirsin.

Anlattık: Çocuklar İçin Müzik Eğitimi Neden Önemli?

8. Okul öncesi drama etkinlikleri

drama etkinlikleri okul öncesi

Listemizi çok eğlenceli bir okul öncesi drama etkinliği ile bitirelim. Okul öncesi ayna etkinliği olarak da bilinen bu aktivitede karşı karşıya geçen 2 kişi, birbirinin aynası oluyor. Yani, sen ne yaparsan çocuğunun da karşında o hareketi yapması gerekiyor. Yer-yön duygusu, taklit beceresi kazandırma ve beden koordinasyonu sağlama gibi faydaları olan bu etkinliği her yerde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu da ilgini çekebilir: Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 10 Öneri!