Çocuğunu Doğa ile Tanıştırmak İçin İstanbul’da Gidebileceğin Parklar, Korular ve Ormanlar!

Çocuğunla hafta sonu doyasıya gezip, doğal alanların birlikte keyfini çıkarabileceğin İstanbul’da gezilecek mekanları ve parkları senin için bu yazıda bir araya getirdik.

1. Atatürk Arboretumu

Sarıyer’de yer alan Atatürk Arboretumu çocuğunu birden çok ağaç türü ile aynı anda tanıştırabileceğin lokasyonların başında geliyor. Farklı ağaç türlerinin bir koleksiyon gibi bir arada bulunduğu Atatürk Arbetorum’unda sadece İstanbul ormanları değil, dünyanın birçok yerinden gelen ağaçları bir arada görebilir, yapay göllere yansıyan büyüleyici güzelliğine hayran kalabilirsin. Bu adres öylesine güzel ki; Atatürk Arboretumu gelin damat ve fotoğrafçıların da sıkça tercih ettiği noktalardan biri!

2. Japon Bahçesi

Ziyaretçilerini Japonya’ya uzanan bir yolculuğa çıkaran Japon Bahçesi Sarıyer Baltalimanı’nda bulunuyor. Japon motifleri ve bitkilerini barındıran bahçe, İstanbul parkları arasında farklı özellikleri ile öne çıkıyor. Bu küçük ama zengin bahçede seni ve çocuğunu büyüleyecek harika manzaralar yaratan şelale, gölet, ada ve köprülerin yanı sıra 4800 adet ağaç ve bitki yer alıyor.

3. Yıldız Parkı

Bugünlerde çocuklu ailelerin vazgeçilmez duraklarından biri haline gelen Yıldız Parkı İstanbul park alanları arasında özel bir yere sahip! Yıldız Parkı Beşiktaş ilçesinde yer almasıyla kolayca ulaşabileceğin bir yerde bulunuyor. Sen de Yıldız parkına uğrayabilir, yeniden düzenlenen tesis ve peyzajının keyfine varabilirsin. Çocuğunla tertemiz havanın tadını çıkarıp, onu parkın sevimli sakinleri sincaplarla tanıştırmanı da öneririz.

4. Bebek Parkı

İstanbul’da yaşayıp da sahile uzak kalmak olmaz. İsmini bulunduğu Bebek semtinden alan Bebek parkı şenliği ile de gündeme gelen, sahilin en güzel parklarından biri olarak dikkat çekiyor. Uzun yıllardır çocuklu ailelerin sıkça ziyaret ettiği Bebek parkında çocuğunun park oyunları ve aktivitelerine doymasını, deniz havasının enerjisini almasını sağlayabilirsin.

5. Alemdağ Ormanı

Alemdağ Ormanı piknik ve gezintiler için oldukça ideal bir yer olarak öne çıkıyor. İstanbul çevresindeki ormanlar söz konusu olduğunda son dönemlerde ziyaretçilerinin giderek arttığı lokasyonlardan oluyor. Çekmeköy civarında bulunan Alemdağ Ormanı’nda çocuğunu yeşilin farklı tonlarıyla buluştururken, orman atmosferini yaşamasını sağlamış olacaksın.

6. Gülhane Parkı

Bir döneme damga vuran Gülhane Parkı, son yıllarda yeniden canlanmaya başladı. Gülhane Parkı şiir ve şarkılara konu olmuş, meşhur bir nokta olmanın yanı sıra şehrin merkezinde adeta bir İstanbul orman alanı yaratıyor. Park, Fatih ilçesinin Eminönü semtinde yer alıyor. Bu güzel ve tarihi parkta çocuğunun güven içinde oynayıp vakit geçirebileceği doğal bir ortam seni bekliyor.

7. Mihrabad Korusu

Çocuğunu boğazın muhteşem manzarası ile tanıştırmak istiyorsan Mihribad Korusu’nu mutlaka ziyaret etmelisin. Kanlıca’da bulunan ve 25 hektar alan üzerine kurulan Mihrabad Korusu düğün ve davetler için sıkça tercih edilse de gün içerisinde tüm ziyaretçilere sakin bir gezi vadediyor. Bu koruda hem ağaçların hem de İstanbul’u İstanbul yapan boğazın keyfine varabilirsin.

8. Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları İstanbul’da ormanlık alanlar denince yıllardır ilk akla gelen mekan oluyor. Çatalca yarımadasının en doğusunda yer alan orman, neredeyse Karadeniz’e kadar uzanan bir alana sahip! Hafta sonları birçok İstanbulluyu ağırlayan Belgrad Ormanları piknik için harika bir tercih olabilir. Burada hem unutulmaz bir piknik yapabilir hem de çocuğunla yeşilin doğanın tüm renklerine ve zenginliğine doyabilirsiniz.

9. Kelebek Çiftliği

Beykoz’da açılan Kelebek Çiftliği, çocuğunu mutlaka götürmek isteyeceğin ve en az onun kadar zevk alacağın parklardan biri. Burada çocuğun birbirinden güzel kelebek türlerini tanıyabilir, üzerine konmasını izleyebilir ve etrafında uçuşan kelebeklerle yan yana koşabilir. Kelebek çiftliği gezisi bununla sınırlı kalmıyor, çocuğun isterse rehber eşliğinde Polonezköy Ormanı’na doğru orman safarisine de çıkabiliyor.

10. Xtrem Aventures

Çocuklarla birlikte gidilebilecek parklar arasında yer alan Xtrem Aventures, Sarıyer’de bulunuyor. Xtrem Aventures macera parkı olarak adlandırılan park 8000 metrekarelik bir ormanlık alan üzerinde yer alıyor. Bu parkta 3 - 8 yaş grupları için ağ parkurları, 8 yaş ve üzerindeki çocuklar için ip parkurları yer alıyor. Xtrem Aventures’ı ziyaret edersen yetişkinlerin de faydalanabileceği aktivitelere katılarak çocuğunla aile boyu bir maceraya atılabilirsin.

11. Fethi Paşa Korusu

Üsküdar Paşalimanı’nda yer alan Fethi Paşa Korusu ile şehirden çok uzaklaşmadan doğanın kucağına kaçabilirsin. Deniz manzarasının yanı sıra dev ağaçları ile doğayı teneffüs edebileceğin bu durakta çocuğunla güzel vakit geçirebilir, Büyükşehir Belediyesinin tesislerinde dinlenebilirsin. Özellikle hafta sonları Fethi Paşa Korusu kahvaltı ile anılsa da tüm gününü burada keyifle geçirebilirsin.

12. AdaPark

Bayrampaşa’da yer alan AdaPark İstanbul, doğal güzelliklerin eğlenceyle buluşturan atmosferiyle çocuğunla saatlerce vakit geçirebileceğin bir park! Aynı zamanda bir oyun parkı olan AdaPark’ta, lunapark, restoranlar, kafeler, yapay köprü ve şelalelerin yanı sıra hayvanat bahçesi de bulunuyor.

13. Aydos Ormanı

Kartal ilçesinin kuzeyinde yer alan Aydos Ormanı, İstanbul ormanlık alanlar arasında özel bir yere sahip. Şehrin karmaşasından uzak, çam ağaçlarının gölgesinde bol oksijen alacağın bu ormanda çocuğunla eğlenceli vakit geçirebilirsin. Ormanda bulunan Aydos Ormanı gölet ve tüm bölgeyi ayaklar altına seren tepesiyle seni büyüleyecek.

14. Miniatürk Park

60.000 metrekareye kurulan Miniatürk’te çocuğunla birlikte ziyaret etmek isteyebileceğin önemli turistik ve tarihi yapıların minyatür maketleri bulunuyor. Miniatürk Park nerede sorusunun cevabı şaşırtıcı olsa da park oldukça merkezi bir nokta olan Beyoğlu’nda! İstanbul parklar, bahçeler ve oyun alanları söz konusu olunca farklı bir atmosfere sahip olan parkta, minyatür ekspres tren, tekne turu gibi aktivitelerle unutulmaz anlar yaşayabilirsin.

15. İstanbul Kent Ormanı

İstanbul Kent Ormanı, Hekimbaşı sınırından Elmalı Barajı’na dek uzanıyor. İstanbul’da gezilecek ormanlık alanlar arasında yer alan orman, Ümraniye sınırları içinde yer alıyor. Hekimbaşı bölgesine sınır olan orman, Elmalı Barajı’na dek uzanıyor. Bu güzel kent ormanı, mesire yerleri ve yeşilliği ile çocuğun ve senin için hafta sonları gidilecek en güzel doğal duraklardan biri olabilir.