Haftanın Süper Eğlenceli, Aşırı Faydalı Çocuk Etkinlikleri (22 Şubat-1 Mart)

Hadi şöyle ailecek biraz eğlenme vakti! Çocuk tiyatrosundan sanat aktivitelerine, 22 Şubat-1 Mart tarihlerinin en keyifli ve öğretici çocuk etkinliklerini yazdık!

İstanbul’daki Çocuk Etkinlikleri

1. Küp Küp Duygular (23 Şubat)

Küp Küp Duygular, miniklerin hislerini dışa vurabilmelerine yardımcı olabilmek için kurgulanan yaratıcı bir çocuk atölyesi. Labirent şeklinde kurgulanan sergide küçükler öncelikle duyguları hakkında sohbet edecekler. Ardından hislerini tahta küp bloklar üzerine çizecekler ve bunları çevirerek oyun oynayacaklar.

Miniğinin, duyguları tanımlayabilme ve ifade edebilme becerilerini geliştirebilmesi için iyi bir fırsat olabilir.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk atölyesi Pera Müzesi 4-6 11:00 45 TL
  • Kontenjan 10 kişiyle sınırlı ve etkinlik 2 saat sürüyor.

Bunlara da bak: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

2. Hayal Çalan Cadı (23 Şubat)

Yalan mı kazanacak yoksa gerçek mi? Gördüklerimiz sihir mi yoksa bilim mi? Çocukları sihir aracılığıyla bilimin aydınlatıcı ve keyifli dünyasına yolculuğa çıkaran bu çocuk oyunun konusu şöyle:

İhtii Şan, Cadılar Kasabası’nın her yerine sihir sistemi kuran bir konsey başkanıdır. Böylelikle Hayal Çalan Cadı olarak adlandırdığı Şayn Sia’nın kasabaya girişini engeller. Kasabada hiçbir cadı fikir üretemez ve sihir yapamaz.

Ancak Şayn Sia kasabanın dışındaki kulesinde bilim için çalışmaya devam ederek kendini konseye ispat etmeye çalışır. Kasabanın en bilgesi olan profesör, Şayn Sia’nın kasabaya gelip kendini savunmasını ister. Bunu engellemek isteyen İhtii Şan türlü numaralar çevirir. Devreye dünyalı çocuklar Limon, Şeker ve Salça’nın girmesiye macera alevlenir!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk tiyatrosu Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi 6+ 12:00 20 TL

Çocuğunla Birlikte İstanbul'da Gidebileceğin 10 Çocuk Tiyatrosu!

3. Hayallerle Dolu Küçük Evler (23 Şubat)

Hayallerle Dolu Küçük Evler çocuk atölyesinde; önce sergi turuyla beyinler beslenecek ardından minikler hayal güçlerinin sınırlarını zorlayarak kendi bebek evlerini tasarlayacaklar.

İstanbul çocuk etkinliklerinin aranan adreslerinden olan Rahmi Koç Müzesi, küçük tırtılını mutlu etmek için bu hafta sonu seni bekliyor!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk atölyesi Rahmi Koç Müzesi 5-7 13:00-15:00 56.50 TL

Dahası da var: İstanbul'da Gezilecek Müzeler Arasından Çocuklar için 10 Tarih Müzesi Önerisi!

4. Renk Rölyefleri (23-24 Şubat)

Sakıp Sabancı Müzesi ücretsiz çocuk etkinlikleriyle bu hafta da minikleri sanata doyuruyor. Atölyede farklı yüzey ve yapı denemeleri yapılarak rölyefler (kabartmalar) oluşturulacak.

Yapılar avangart akımın renkleriyle boyanacaklar. Hem kültürlenelim hem elleri çalıştıralım tadında bir atölye, daha ne olsun?

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk atölyesi Sakıp Sabancı Müzesi 4-5 11:00-13:00 (23 Şubat) Ücretsiz
14:00-16:00 (24 Şubat)

Miniğini sanatla iç içe büyütmek için: Çocuğun İçin İstanbul’da 10 Sanat Atölyesi Önerisi!

5. Çiftlikte Patırtı (24 Şubat)

Bir arada huzurla yaşamanın ve dayanışmanın önemini anlatan Çiftlikte Patırtı, miniğini eğitirken eğlendirmek için harika bir seçenek. Üstelik çocuk tiyatro oyunları, ailelerin hafta sonu aktivitelerinin de vazgeçilmezlerinden. Bu müzikli ve danslı oyunun konusu şöyle:

Ali Baba’nın Çiftliği’nde yaşayan hayvanlar sürekli birbiriyle didişerek huzursuzluk yaratırlar. Ali Baba en sonunda bu duruma dayanamaz ve bir veda mektubuyla çiftlikten ayrılır. Buna çok üzülen hayvan dostların tek çaresi, birbirleri arasındaki anlaşmazlıkları giderip huzur içinde yaşamaktır.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk tiyatrosu Akasya Kültür Sanat 2+ 13:00 40 TL

6. Mutluluk Çiçeği (24 Şubat)

Mutluluk Çiçeği, kardeş kıskançlığı konusuna dikkat çeken bir çocuk oyunu. Müzik ve dans da cabası! Gelelim konusuna:

Özge, ailesi ve arkadaşları tarafından sevilmediğini düşünür. Anne ve babası, yeni doğan bebekleriyle fazla ilgilendiği için onları kıskanır.

Bir bahar günü Özge, anneannesi ve arkadaşlarıyla parka gidip oyun oynar ancak yine de mutsuzdur. Herkes ne yapacağını şaşırmış bir haldeyken parkın yanındaki oyuncak dükkanından Bayan Mopkin çıkagelir ve onlara “Mutluluk Çiçeği”ni arama oyununu oynamalarını önerir. Sonra olaylar renklenir!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk tiyatrosu Akasya Kültür Sanat 3+ 15:00 40 TL

Ankara’daki Çocuk Etkinlikleri

7. Olaf: Ateş ve Buz Kristali (23 Şubat)

Ankara çocuk tiyatrosu seçenekleri arasında bu hafta Karlar Ülkesi’nin ve miniklerin iki süper kahramanı Elsa ve Olaf var. Oyunun konusu şöyle:

Arendelle soğuk kış aylarına yaklaşırken Kraliçe Elsa hazırlıklarla meşguldür. Olaf’ın aklı ise yaklaşan doğum günündedir. Elsa yoğun kış hazırlıkları yüzünden Olaf’ın doğum gününü kutlamayı unutur.

Buna çok üzülen Olaf, dileklerini gerçekleştirmek için yolculuğa çıkar ancak bilmeden kötü bir efsanenin canlanmasına neden olur. Bu kötü durumu düzeltebilmenin tek yolu Ateş ve Buz Kristali’ne ulaşmaktır. Kahramanımız Olaf, bunu başarabilecek midir?

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk tiyatrosu Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu Yaş sınırı yok. 15:30 23,50 TL

8. Garfield (23 Şubat)

Garfield maceralarına harika bir müzikalle kaldığı yerden devam ediyor! Özel kostümler, şahane dans gösterileri, birbirinden etkileyici ışık ve ses efektleriyle sevimli Odie ve Garfield’ın bu etkileyici serüvenine miniğinle sen de eşlik et!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk müzikali Ankara Müjdat Gezen Sanat Merkezi 2-9 16:00 20 TL

Ankara'daki çocuk oyun grubu ve atölyeleri burada!

İzmir’deki Çocuk Etkinlikleri

9. Göçebe (24 Şubat)

İzmir’deki çocuk oyunları arasından bu hafta radarımıza Göçebe takıldı. Konusu şöyle:

Cıbıra, bir fırtınanın ardından kendini daha önce hiç görmediği bir sahilde bulur. O esnada sahilde kamp yapan Cıbıro ile karşılaşır. İki kahraman ilk önce birbirinden çekinseler de sonra anlaşmaya başlarlar. Ancak ortada bir sorun vardır, ikisi de birbirlerinin dilini bilmemektedir!

Dil, hayatımızda ne kadar önemlidir? Bu iki kahramanın yardımlaşabilmeleri için aynı dili konuşmaları şart mıdır? Soruların cevabı oyunda!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk tiyatrosu TOY İzmir Ege Perla 3+ 15:00 28,50 TL

Lunaparkından, doğal yaşam alanlarına uzanan seçenekler için: Çocuğunu Götürebileceğin 10 İzmir Oyun Alanı!

10. Kare Takımı Konseri (27 Şubat)

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi filmi Kare Takımı'yla şarkılar söylemeye hazır mısın?

Kuti, Rupi, Aypa, Pengi ve Enda’nın tv ekranlarından sahneye taşındığı bu keyifli konser serisinde öncelikle kavramlara yer verilecek, sonra hep bir ağızdan şarkılar söylenecek. Eğlence ve eğitim bir arada yani, kaçmaz bu fırsat.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Çocuk tiyatrosu Efes Kültür Merkezi Yaş sınırı yok. 10:00 / 11:30 / 14:30 / 19:00 23,50 TL

Bu da ilgini çekebilir: Eğitici Bir Hafta Sonu İçin Çocuğunla İzmir'de Gidebileceğiniz 10 Müze!