Başrolünde Minikler Olan 12 Film

Birbirinden sevimli çocuk oyuncuların yer aldığı, çok keyifli, duygulu ve hayal gücünü geliştiren filmleri görmek ister misin? Bir kısmını muhakkak izlemişsindir, bir kez de çocuğunla izlemeni tavsiye ederiz, bunlara bayılacak!

1- Çocukluk/Boyhood (2014)

Bu film boşanmış ailelerin çocuklarının yaşadıklarına ayna tutmuş. Filmde evliliklerini bitirmeye karar veren Mason ve Olivia'nın tek çocuğunun bu fikre alışmaya çalışması, bu yabancı düzenin hayatını nasıl etkilediği işlenmiş. Film başında 6 yaşında olan çocuğun, 18 yaşına uzanan hayat hikayesini izlemeye doyamayacaksın.

Bunlara da bakmalısın: Son Yılların En Sevilen Çocuk Filmleri

2- Hugo (2011)

Bir yangında saat ustası babasını kaybeden ve Paris Tren İstasyonu'nun duvarları arasında yaşayan Hugo, babasından miras kalan bir saati tamir etmeye karar verir. Tamir için bir oyuncak dükkanı olan Bay Georges'tan mekanik parçalar aşırır.

Yine bir parça almak için dükkana girdiğinde Bay Georges'un manevi kızı Isabella ile tanışır ve dünyası bir anda değişir.

3- Daha İyi Bir Dünyada/Hævnen (2010)

Danimarka yapımı bu filmde iki çocuğun güzel arkadaşlığını izleyeceksin. Filmde farklı ailelerde farklı bakış açılarıyla büyüyen bu çocukların, olaylara yetiştirilme şekillerine göre bakışları ve sarsılmaz bir dostluğu mükemmel bir şekilde işlenmiş.

4- Sihirli Kutu/The Last Mimzy (2007)

İki kardeş, içinde değişik oyuncaklar olan bir kutu bulurlar. Çocuklar bu oyuncaklarla oynadıkça gitgide zeki olmaya başlarlar ve bu durum öğretmenlerinin de dikkatini çeker. Öğretmenleri ebeveynlerine çocukların artık neredeyse "dahi" denecek bir zeka seviyesine geldiklerini söyleyince, çocuklar ailelerine Mimzy adında bir oyuncakları olduğunu ve onlara yeni şeyler öğrettiklerini söylerler.

Bunları da sevecek: Çocuğun Bu Animasyon Filmlerini İzlemeden Büyümesin!

5- Zathura: Bir Uzay Macerası (2005)

Danny ve Walter, birbirileri ile hiç anlaşamayan iki erkek kardeştir. Aileleri onlarla pek ilgilenmez, tüm sorumluluk kız kardeşlerinin üzerindedir. Bir gün bu iki kardeş, Zathura isimli bir kutu oyunu bulup oynamaya başlarlar ve daha ilk hamlelerinde evleri uzay boşluğuna savrulur. Eski yaşamlarına geri dönmelerinin tek yolu ise birlikte oyunu bitirmeleridir.

Kardeşlik duygusu ve dayanışma gibi mesajlar veren bu filmi çocuğuna izletmelisin.

6- Narnia Günlükleri/The Chronicles of Narnia (2005)

Aynı adlı kitaptan uyarlanan Narnia Günlükleri, çocukların hayal gücünü zenginleştiren bir film.

Ülkelerindeki savaştan kaçan 4 kardeş, bir profesörün yanına sığınır ve orada yaşamaya başlarlar. Kardeşlerden küçük olanı evde oynarken bir dolap keşfeder. Bu dolap, Narnia'nın büyülü topraklarına açılır ve çocuklar burada bambaşka yolculuklara çıkarlar.

7- Charlie'nin Çikolata Fabrikası/Charlie and the Chocolate Factory (2005)

Tim Burton'ın en sevilen filmlerinden biri! Bu filmde bir çikolata fabrikasına sahip olan Willy Wonka, fabrikayı kendinden sonra bırakacak birini arar ve çocukların katıldığı bir yarışma düzenler.

Sona 5 çocuk kalır ve Charlie de onlardan biridir. Charlie fabrikayı gezerken, Willy Wonka'dan çok etkilenir ve onun hayal alemine çekilir.

Merak ediyor musun: Dizilerde Oynayan Çocuklar Nasıl Ünlü Oldu?

8- Talihsiz Serüvenler Dizisi/A Series Of Unfortunate Events (2004)

Baş karakterlerini 3 kardeşin oluşturduğu Talihsiz Serüvenler Dizisi, bu kardeşlerin ailelerinin bir yangında can verdikten sonra yetim kalmalarıyla başlıyor.

Çocuklar yetim kalırlar ancak aileleri onlara çok ciddi bir miras bırakır. Ancak çocukların bu mirası kullanabilmeleri için küçük kardeşlerinin uygun yaşa gelmesi gerekir. Bu sürede de başka akrabaları olmadığı için Count Olaf'a emanet edilirler. Ama çocuklar kısa sürede Count Olaf'ın mirasa konmak istediğini anlar.

9- Harry Potter (2001)

J. K. Rowling'in kitap serisinden uyarlanan Harry Potter'ın ilk filmi 2001 yılında vizyona girmişti. Filmde, ailesi kötü bir büyücü olan Voldemort tarafından yok edilen ve teyzesinin evinde mutsuz bir şekilde yaşayan Harry'nin, büyücülük okuluna kabul edilmesi ve devamında yaşadığı olaylar anlatılıyor.

Bak, neydi ne oldu: Ünlü Çocukların Büyümüş Halleri

Bonus: The Kid/Yumurcak (1921)

Charlie Chaplin'in en sevilen filmlerinden olan The Kid; umut, sevgi ve dostluk dolu bir film. Filmde terk edilmiş bir çocuğu bulan ve ona bakan Charlie'nin, çocukla arasında oluşan sarsılmaz bağ, her türlü zorluğa ve ayrılığa rağmen bir şekilde tekrar bir araya gelişleri anlatılıyor.

Bu film hem yüzünü güldürecek hem de içini sevgi ile dolduracak!

Bonus 2: İbo ile Güllüşah (1977)

Türk sinemasının unutulmaz komedi fimlerinden biri olan İbo ile Güllüşah, sevgiyi, dostluğu ve gönül zenginliğini anlatan bir film.

Bu filmde başlık parasını ödeyemediği için sevdiği kızla kaçan İbo, bu olayın sonunda hapise girer. Bir süre sonra hapisten çıkan İbo, sevgilisini aramak için İstanbul'a gelir ve burada zengin bir ailenin tek kızı olan Gülşah ile tanışır. Gülşah, ailesiyle mutsuzdur ve tanıyıp çok sevdiği İbo'nun sevdiği kıza kavuşması için elinden geleni yapar.

Bonus 3: Evde Tek Başına/Home Alone (1990)

İzlemeye doyamadığımız bu filmi hatırladın mı? Filmin ana karakteri Kevin, tatile giden ailesi tarafından unutulunca, eve girmeye çalışan hırsızlarla tek başına mücadele ediyor ve akıllıca fikirleri ile aptal soyguncuları haklıyor.

Kahkahalarla izlediğimiz Evde Tek Başına filmi büyük ilgi görünce, 2.si de çekilmişti.