Haftanın Süper Eğlenceli Çocuk Etkinlikleri (7-14 Aralık)

Çocuğunu evde sıkılsın, bilgisayarda oyun oynasın, eşyaların üzerinde zıplayıp dursun diye doğurmadın değil mi? Kuzucuğunun her açıdan gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlayabilmesi için oyun oynaması, eğlenmesi şart! 7-14 Aralık tarihlerindeki çocuk etkinliklerinden 10 tanesini listeledik. Hem senin hem de onun için eğlence başlasın!

İstanbul’daki Çocuk Etkinlikleri

1. Rengarenk Kupalar (8 Aralık)

Renkli mi renkli bir çocuk atölyesi minik afacanları ağırlamayı bekliyor. Çocuklar, porselen kupaların üzerine resimler yapacak, güzel yazı teknikleriyle yazılar yazacaklar. Tabii ki sonra tasarladıkları bu güzel kupalar evlerini süsleyecek.

Farklı tekniklerin kullanılacağı atölyede karbon kopyalama yöntemiyle bir hayvanın ya da şeklin kopyası çıkarılıp kupaların üzerine çizilecek ve boyanacak. Hadi bakalım, hem küçük tırtılının el becerileri gelişsin hem sanat dolu saatler geçirsin hem de kendisine ve sevdiklerine harika kupalar tasarlasın!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Atölye Akbank Sanat 6-14 11:00 15 TL

Minik kuşuna ufak bir katkı: Çocuğunun El Becerilerini Geliştirmek İçin Yapabileceğin 8 Şey

2. Deniz Kabuklarından Tablo Yapım Atölyesi (8 Aralık)

Yosunlar, deniz kabukları ve çeşitli geri dönüşüm malzemeleriyle tasarlanacak şahane tablolar evini süslese fena mı olur? Üstelik bu, minik yavrunun ellerinden çıkacak bir tablo olacak. Hadi o halde, hafta sonu yapılacak aktivitelerinize yeni bir güzellik ekle!

Masal Müzesi'ndeki içeriği zengin ve faydalı atölyelerin büyük bir çoğunluğunu ücretsiz çocuk etkinlikleri oluşturuyor, takibe almanı öneririz.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Atölye Kartal, Masal Müzesi 4+ 12:00 Ücretsiz
  • Etkinliğe kayıt yaptırmak için 0216 280 62 22 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsin.

Bunlara da bak: Çocuğunun Gelişimini Destekleyecek 9 Duyusal Oyun Önerisi!

3. Ailece Mozaik (8 Aralık)

Çocuklar için etkinlik olur da ebeveynler için olmaz mı! Akbank Sanat’ın düzenlediği bu atölyede miniğinin yanında sana da yer var. Peki, sizi birlikte neler bekliyor?

Öncelikle mozaik yapmak için kullanacağınız parçaların desen tasarımlarını yapacaksınız. Bu kısımda hayal gücünüzü ve yaratıcılığınız konuşturmak serbest.

Kil hamuru kullanarak belli ölçü ve şekillerde parçalar hazırlayıp bunları yoğurarak bir araya getireceksiniz, motifler oluşturacaksınız. Buna da “millefiori” tekniği deniyor. Kaliteli ve bir o kadar eğlenceli vakit geçireceğiniz etkinlikte bakalım ortaya neler çıkacak!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Atölye Akbank Sanat Yaş sınırı yok. 17:15 30 TL
  • Katılımcı sayısı 10’ar çocuk ve yetişkin olmak üzere 20 kişiyle sınırlı, acele et.
  • 30 TL, 1 çocuk ve yetişkin katılımının toplam fiyatı.

4. Pablo Picasso ve İlham Perileri (8 Aralık)

Küçük tırtılını sanatla iç içe büyütmek için çocuk tiyatro oyunları büyük fırsat doğrusu. Dünyaca ünlü ressam Picasso’nun hayatıyla ilham verdiği oyunun konusuna gelelim:

Picasso bir türlü resim yapamaz ve bir gece ansızın evine gelen mavi ilham perileri sayesinde yeteneğine kavuşur. Bu, Picasso’nun mavi dönemini anlatır. Hemen ardından gelen pembe dönem ise aynı renkteki ilham perileri sayesinde başlar. Mavi ve pembe periler arasındaki çatışma aslında Picasso’nun içindeki ikiliği simgeler. Yaşadığı çatışma, Picasso’nun kübizm akımını oluşturmasına ve bu döneme geçmesine fırsat verir.

Miniğin; mavi, pembe ve kübik dönem olarak görülen evrelerle Picasso’nun hayatına ışık tutulan bu çocuk oyununu mutlaka görmeli.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Tiyatro Tiyatro 34 5+ 15:00 34 TL

Bunları biliyor musun: Çocuğunla Birlikte İstanbul'da Gidebileceğin 10 Çocuk Tiyatrosu!

5. Karlar Ülkesi (8 Aralık)

Göze ve kulağa hitap eden bir etkinlik arayışındaysan hafta sonunuz çocuk müzikalleriyle şenlensin! Küçüklerin sevgilisi Karlar Ülkesi’nin konusu şöyle:

Kai ve Gerda arasında o kadar güçlü bir sevgi vardır ki bu aşk 1800’lerden bugüne dek gelmiştir. Tüm olaylar Karlar Kraliçesi’nin kötülük yayan buzdan aynasının kırılıp parçalarının tüm dünyaya yayılmasıyla başlar. En küçük parça dahi aynanın tamamıyla aynı güçtedir. Ancak Gerda ve Kai’nin sevgisi tüm kötülükleri yenecek destansılıktadır!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Müzikal Fenerbahçe Düşyeri Çocuk Tiyatrosu ve Deneyim Kulübü 3+ 14:00 35 TL

Bu alternatifler de aklında bulunsun: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

6. Yeni Yıl Çorap Atölyesi (8-9 Aralık)

Hafta sonu etkinliklerinde ailelerin imdadına yetişen AVM’ler arasında bu hafta radarımıza Trump girdi. Yeni bir yıla doğru hızla koşarken senenin son günlerinde küçüğünü mutlu etmek istersen Trump AVM’nin çocuk katında gerçekleşecek olan bu atölyeyi kaçırma. Gelsin hediyelik çoraplar!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Atölye Trump AVM 4+ 14:00-16:00 Ücretsiz

Ankara’daki Çocuk Etkinlikleri

7. Ritim ve Renk (8-9 Aralık)

Cer Modern, çocukları aralık ayı boyunca sanata doyuruyor. Minikler öncelikle Salar Ahmadian’ın kaligrafiyi modern bir üslupla yansıttığı sergiyi gezecekler. Ardından bu sergiden ilhamla harflerin resimlerini yaparak ritmi ve rengi keşfedecekler. Ajandana not etmeyi unutma!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Atölye Cer Modern 5-7 11:00-12:30 50 TL
7-11 11:00-12:30 ya da 14:00-15:30

Birlikte gezin, birlikte öğrenin: Kültür Dolu Bir Hafta Sonu İçin 10 Ankara Çocuk Müzesi!

8. Maskeli Balo (9 Aralık)

Maskeli Balo yalnızca çocuklar için değil; Fener Bekçisi için de sahneleniyor! Nasıl mı? Oyunun konusunu okuyunca anlayacaksın!

Eskiden pek eğlenceli bir yer olan Sim Adası’na artık kimse uğramaz oldu. Burada yaşayıp maskeler yapan Fener Bekçisi de adada bir başına ve mutsuz kaldı. Haliyle bekçiyi mutlu etmek ve yalnızlığından kurtarmak gerek. Hemen bir gemiye atlayıp Sim Adası’na gitme ve bekçiye Maskeli Balo ile sürpriz yapma vakti!

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Tiyatro Tiyatro Tempo 3-9 13:00 28 TL

İzmir’deki Çocuk Etkinlikleri

9. Kırmızı Başlıklı Kız (8 Aralık)

İzmir’de çocuk tiyatrosu arayanlar için Kırmızı Başlıklı Kız hiç bilinmeyen yönleriyle sahnede!

Üç minik ayıcık ailesi, hain kurt ve oduncu, ormanda kaybolmuş kedi ve tavşanın macera dolu hikayesi minikleri çok eğlendirecek. "Çocuk olmak her şeyi dilediğince yapma hakkı verir mi?", "Yaramazlıklar nelere sebep olabilir?" gibi soruların cevaplarının irdeleneceği bu oyunu mutlaka görün.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Tiyatro Çarşı Sanat Merkezi Yaş sınırı yok. 13:00-13:50 23,50 TL

Daha fazla eğlence için: Çocuğunu Götürebileceğin 10 İzmir Oyun Alanı!

10. Cambaz Kedi ile Palyaço (9 Aralık)

Çocuğun için 4 yaş etkinlikleri arıyorsan Cambaz Kedi ile Palyaço oyunu iyi bir seçenek olabilir. Peki bu iki şirinin yer aldığı oyunun nasıl bir konusu var?

Ustasından sihirbazlık numaraları öğrenen palyaço ile sevimli bir kedi karşılaşıp dost olurlar. Öte yanda sahibinin kötü davranışlarına maruz kalan kedi, çareyi kaçmakta bulur ve karşısına iyi kalpli palyaço çıkar, birlikte yollara düşerler.

Palyaço, kedi ile birlikte çiftlikte kalma planları kurarken yolda hayvan düşmanı bir adamla karşılaşırlar. Adamın yanında tasmalı köpeği vardır ve ona çok kötü davranır. Palyaço ve kedi, köpeği adamın elinden kurtarır ve yola beraber devam ederler.

Sevgiyi, dostluğu ve bir arada hoşgörüyle yaşamanın önemini anlatan bu oyun miniğin için çok faydalı olacak.

Etkinlik türü Mekan Yaş Saat Fiyat
Tiyatro Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu 4+ 13:00 34 TL

Bu da ilgini çekebilir: Çocuğu ile Hafta Sonu Keyifli Vakit Geçirmek İsteyen Aileler için 10 İzmir Çocuk Eğlence Merkezi!