Feng Shui Çocuk Odası Nasıl Döşenir?

Bir dönemi kasıp kavuran ve ev dekorasyonunun her bir yanına sızan Feng Shui felsefesi; daha sağlıklı, dingin ve başarılı bir yaşam için doğanın yansımalarını birçok eve taşıdı. Bu faydalı felsefe kendini mutfaklarda bile gösteriyorken neden çocuğunun odasında da olmasın? Bu yazımızda çocuğunun odasını Feng Shui felsefesine göre dizayn edebilmen için sana birkaç ipucu vereceğiz.

Feng Shui nedir?

Uzun uzun uyuyorsun ama kendini sürekli yorgun hissediyorsun! Hayatında her şey yolunda gidiyor ancak kendini sürekli bir karmaşa içinde hissediyorsun! Bunun sebebi aslında doğayla ve doğanın kuralları ile yeterince buluşamaman olabilir. Seni, modern hayat içerisinde doğayla ve onun kurallarıyla bir araya getirecek şey ise Feng Shui felsefesi!

Feng Shui, doğayı temel alan bir Çin öğretisidir. Kelime anlamı rüzgar ve su olan Feng Shui felsefesinin yaşamlara getirdiği dinginlik ise ev dekorasyonunu bu öğretiye uygun sağlamakla oluşur. Feng Shui ev dekorasyonu, belli kurallarla şekillendirilmiş ve olumlu enerjiyi tüm odaya yaymak için renkleri, yönleri kullanan bir düzen içindedir. Peki, çocuğun daha küçük yaştan bu felsefe içerisinde, sakinlik ve pozitif enerji ile büyüsün diye odasını Feng Shui'ye göre nasıl döşemelisin?

1- Yatağın konumu çok önemli!

Feng Shui'de önemli olan şey, denge. Tüm eşyalar birbiriyle denge içinde olmalı. Bu açıdan çocuğunun yatağının konumu çok önemli. Çünkü doğru bir uyku, enerjik bir günün başlangıcıdır. Bu nedenle çocuğunun yatağı hareketli olan bölgelerden, yani kapı ve pencereden uzak olmalı, yatağın iki yanı açık olmalı. Ancak yatağın baş kısmının bir duvara yaslanması gerekir. Bu, güven duygusunu perçinler.

Ayrıca çocuğunun yatağı kapı ile karşı karşıya olmamalı. Çünkü kapılar, odadan farklı bir alana açılır ve devamlı bir enerji giriş çıkışına neden olur. Bu enerjilerden direkt olarak etkilenmemesi için yatağın kapıya bakmamasına dikkat et.

Bu kadar yataktan bahsettik, en güzel modellere bakmamak olmaz: Odalarda Harikalar Yaratan Çocuk Yatak Modelleri

2- Çok eşya ile odada kaos yaratmamalı!

Dolaplar, raflar, çeşit çeşit oyuncaklar, koltuklar... Feng Shui felsefesi çok basit bir temele dayandığı için karmaşadan uzak kalmak çok önemli. Birçok eşya ile odada oluşan karmaşa, çocuğunun bilinçaltını etkileyip ve konsantrasyonunu bozabilir. Bu nedenle Feng Shui çocuk odası, mümkün olduğunca az eşya ile dekore edilmeli.

Bir diğer dekorasyon önerisi de bu yazıda: Montessori Yöntemine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli?

3- Feng Shui ve renklerin dansı

Feng Shui, renkler ile harmanlanmış bir öğreti. Buna göre, bir çocuğun Çin takvimindeki doğum tarihi, onun elementini verir. Bu elementler de çocuğun renk grubunu belirtir.

Çocuğun elementi;

  • Ahşap ise mavi tonlu,

  • Ateş ise yeşil tonlu,

  • Toprak ise kırmızı tonlu,

  • Metal ise sarı tonlu,

  • Su ise beyaz tonlu bir oda döşemen gerekir.

Feng Shui dekorasyon kuralları içerisinde yeşil rengi kullanmak önemli. Çocuğunun odasında doğadan bir renk olan yeşili bir şekilde kullanman lazım. Bu ister bir halı, ister duvar kağıdı, istersen bir oyuncak bile olabilir.

Burada işine yarayacak örnekler bulabilirsin: Yüzünü Güldürecek Çocuk Odası Duvar Kâğıdı Modelleri

Çocuğunun odasının elbette bıcır bıcır, renkli ve keyifli renklerle döşenmesini isteyebilirsin. Feng Shui felsefesine göre bunu yine yapabilirsin ama element renklerine sadık kalmalı ve odaya karmaşayı sokmamalısın.

Renklerden bahsetmişken "9 Renge Göre Bebek Odası Dekorasyon Fikri" yazımıza göz atmaya ne dersin?

4- Çocuğunun odasını doğa ile bir araya getir!

Eğer mümkünse ağaçları veya bir bahçeyi gören pencereler, bir bahçeye açılan kapı, çocuğunun doğa ile bir şekilde bağlantıda olmasını sağlar. Eğer bunları yapacak bir ortama sahip değilsen, doğanın zarifçe resmedildiği tablolarla ya da yeşil bitkilerle odada doğa ile bağlantı kurabilirsin.

5- Ahşabı muhakkak kullan!

Beşik, çocuk yatağı, dolap veya bir raf dahi olsa, Feng Shui oda düzenleme kriterleri içerisinde muhakkak ahşap olmalı. Plastikten mümkün olduğunca uzak dur, ahşaba olabildiğince yer ver. Ayrıca yün, keten gibi doğal materyalleri de bol bol kullanabilirsin.

Tam da Feng Shui'ye uygun: Doğal ve Sağlıklı: Ahşap Beşiklerle Döşenmiş Bebek Odaları

6- Teknolojik aletlerin odayı ele geçirmesine izin verme!

Teknolojik aletler, oda içerisindeki iyi enerjiyi kötü etkiler. Yaydıkları yapay ışık ve radyasyon gibi kötü enerjiler oda içindeki sinerjiyi tümüyle bozar. Bu yüzden özellikle geceleri, çocuğunun odasında cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi aletlerin bulunmasına izin verme!

7- Gelelim ayna konusuna...

Feng Shui ev dekorasyonu içerisinde en önemli yere sahip olan materyallerden birisi de aynalardır. Odanın büyük bir kısmını kaplayan aynalar, Feng Shui'ye göre enerjiyi çok hızlı bir şekilde aktif hale getirir. Yani çocuğunun odasında geniş ve direkt yatağı gören bir ayna varsa, çocuğun özellikle geceleri çok yoğun bir enerjiye maruz kalabilir ve uykusu olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle ille de ayna kullanacaksan, çocuğunun direkt olarak görmeyeceği ve küçük alanlar kaplayan aynaları tercih etmelisin.

Çocuğunun odası için birbirinden farklı dekorasyon örneklerini görmek için "Çocuğunun Odası için 7 Farklı Dekorasyon Örneği!" yazımıza tıkla!