Çocuk Odası İçin Fonksiyonel ve Yaratıcı Tasarımlara 12 Örnek

Öyle bir çocuk odası hayal et ki küçük prensin ya da prensesin bu odada saatlerini en güzel şekilde geçirebilsin. Peki, böyle bir odaya sahip olabilmek için ihtiyacın olan şeyler neler, biliyor musun? İşte biz bunun için varız.

Hem işlevsel hem de inanılmaz yaratıcı çocuk odası aksesuarlarını bir araya topladık ve kusursuz bir oda dekorasyonu yapabilmen için kolları sıvadık. Hadi bakalım, şimdi top sende.

1. Kumaş kitaplık ve duvar raflarıyla çocuk odaları derli toplu

Çocuk kitaplarının ahenkli bir görüntüye kavuşmasını sağlayacak iki önerimiz var. İlki, duvara monte edebileceğin kumaş kitaplık. Kumaş desenini, kendi duvar rengine uygun bir şekilde seçebilirsin. Ayrıca bu kumaş kitaplığını dilersen yatağının ucuna da asabilirsin.

Çocuk odası dekorasyonun için diğer önerimiz ise boydan boya duvar rafları. Çocuk kitaplarını düzenli bir şekilde dizebileceğin bu kitap raflarıyla, kapının olduğu duvarı tamamen değerlendirebilirsin.

Daha fazlası içinse buraya bakabilirsin: Okusun da Büyüsün: Dekoratif Çocuk Kitaplık Örnekleri

2. Çocuk kitapları ve aksesuarlarını raf düzenleyicilere teslim et

Raflar ve kutular, hayatlarımızı düzene sokan aksesuarlar. Dolayısıyla düzene en çok ihtiyacı olan çocuk odalarının da vazgeçilmezleri. Çocuk kitaplarını, oyuncakları ve aksesuarları hizaya sokabileceğin duvar raflarıyla odayı derli toplu bir hale getirebilirsin.

Bu rafları çocuk mobilyalarıyla değerlendirmek de bir fikir tabii. Giysi dolaplarından küçük dolaplara varana kadar tüm mobilyaların yanlarında kalan boş yüzeylerini raflarla süsleyebilirsin.

Seni raflara doyuracak en tatlış diğer örnekler burada: 10+6 Miniş Öneri ile Çocuk Odası Raf Modelleri

Bir de erkek çocuk odalarını süsleyecek kaykay raf modeli verelim.

3. Duvar askılığı dolapları yenecek mi?

Askılıkları dolapların içinden çıkaracak bir sır verelim sana. Hatta elbiseleri bile. Duvar askılığı sayesinde artık çocuk kıyafetleri dolaplara mahkum olmaktan kurtuluyor. Bu askılıkları sadece kıyafet değil; üzerine çeşitli sepetler, tokalar ve eşyalar asarak da değerlendirebilirsin. Askılıkları, duvar raflarının altında kullanmak da çok moda bizden söylemesi.

Dolapları da incele, kararını kendin ver: Ünlü Markaların En Kullanışlı Çocuk Dolabı Modelleri

4. Elbise askılığını herkes görsün!

Sevimli mi sevimli bir duvar kancası bulduk. Bu minik dağ şekilli kancalar, çocuk odası süslemesinde çok seviliyor. Sana elbiselere özgürlük getirecek bir önerimiz var. Minik elbise askılıklarıyla çocuk kıyafetlerini dolaplardan dışarıya taşıyabilirsin. Bu minik elbise askılıklarıyla çocuğun kendi kıyafet seçimini kendisi yapabildiği için Montessori felsefesine de çok uygunlar.

Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

5. Oyuncak düzenleyicilerle oyuncak dağınıklığına son

Bir anne olarak senin de en büyük şikayetin, oyuncakların her yere dağılması değil mi? İşte bu oyuncak düzenleyicilerle artık böyle bir derdin kalmayacak. Cici bir çocuk odası aksesuarı olan duvar sepetleri sayesinde minikler, oyuncaklarını toplama alışkanlığı kazanıyorlar. Bu da onların çekirdekten sorumluluk bilinciyle büyümesini sağlıyor.

Oyuncak düzenleyicileri dolap kapıları veya kapı arkalarına asabilirsin. Duvara monte edilen oyuncak filesini ise raf niyetine değelerlendirebilirsin.

File oyuncak düzenleyicilerini istediğin yerde kullan

Duvardan duvara asılan file oyuncak düzenleyicileri, çocuk odası süslemesinin en minnoş örneklerinden biri. Oyuncaklar için sağladıkları düzeni artık söylememize gerek yok. Bu fileleri yatak uçlarına veya mobilya kenarlarına yerleştirerek de kullanabilirsin.

Çocuk odası aksesuarı olarak oyuncak düzenleyiciler

Oyuncakların hepsini bir arada fileye toplamak istemezsen, duvar süsü olarak da kullanabileceğin yuvarlak duvar raflarını da tercih edebilirsin.

Tekerlekli oyuncak kutusu da bir diğer oda aksesuarımız. Onları oyuncak depolama için kullanırken, oda süslemesinde de değerlendirebilirsin. Üstelik tekerlekleri sayesinde istediğin köşeye sürükleyebilirsin.

Minik aksesuarlar ve oyuncaklar için dekoratif sepetler

Çocuk odası tasarımında düzenleyicilerin son örneğine geldik. Bu şirin, minik sepetlerin içine istediğini doldurabilirsin. İster tatlı bir oyuncak sepeti olarak kullan, istersen de dergi, kitap ve battaniyelerini koy. Her türlü ihtiyaç için birebir.

Burada çok daha fazlası var: Evdeki Oyuncakları Toplama Sorunu İçin 10 Çözüm

6. Her kız çocuk odasına şart olan toka düzenleyiciler

Çocuk odası dekorasyon fikirlerinin yaratıcı ama bir o kadar fonksiyonel olanlarından bahsedip de toka düzenleyicileri es geçmek olur mu? Her kız çocuk odasının olmazsa olmazı toka düzenleyicileri, dolap kapaklarının iç yüzeyinde ve duvarlarda kullanabilirsin.

7. Dolap kulplarını çocuk odası konseptine göre değiştir

Çocuk dolaplarını biraz eğlenceli hale getirmeye var mısın? Dolap kulplarını çocuğunun zevkine veya odanın konseptine göre değiştirebilirsin. Örneğin; araba temalı çocuk odası için çeşit çeşit arabalarla, sıkıcı kulplara veda edebilirsin. Biliyorsun, çocuklar arabalara bayılıyorlar.

Erkek odalarına sıradışı dokunuşlar: Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Mavi Dışı 10 Öneri

8. Çocuk odası dekorunda kendine çeken mıknatıslar

Şimdi sana erkek çocuk odaları için altın değerinde bir fikir veriyoruz, sıkı dur. Mıknastıslı raflarla, her yere saçılan çocuk arabalarına artık son! Görüyorsun değil mi, ne kadar da düzenliler.

Bir diğer önerimiz de mıknatıslı duvarlar. Çocuğunun duvarına asacağın mıknatıslı panolarla onun; harfleri, rakamları ve geometrik şekilleri öğrenmesini sağlayabilirsin. Al sana hem eğlenceli hem de eğitici oyuncak, üstelik dekoratif olanından.

Ona yarattığın bu dünyayı daha da cazibeli hale getirecek diğer önerilerimiz için; Çocuğunun Odası için 7 Farklı Dekorasyon Örneği! yazımızı oku.

9. Kara tahta tasarımlarıyla çocuklar her yerde öğreniyor

Kara tahtalar son yıllarda çok revaçta ve neredeyse birlikte kullanılmadığı çocuk odası mobilyası kalmadı gibi. Şık bir dekorasyon ürünü olduğu kadar eğitici de. Kağıtlara kıyasla sağladıkları geniş alan sebebiyle, çocukların hayal güçlerini yansıtmaktan çok daha keyif aldığı bir tasarım aynı zamanda. Gömme dolap kapaklarından, gardıroplara kadar tüm kapaklarda artık onlar var.

Uygulanabilirliği sayesinde tüm çocuk odası takımlarında kullanılabilen kara tahtanın, dolap tasarımını da verelim. Kara tahta duvar sticker’ıyla, gördüğün gibi duvarlar bile eğlenceli ve eğitici bir hale gelebilir.

Dolaplar bu güzelliklerle süslenmesin mi: Miniklerin Hayal Dünyalarının Benzersiz Olduğunun Kanıtı 10 Çocuk Resmi

Eğlence dozajını artıralım: Çocuk Odalarının Yeni Vazgeçilmezi: Oyun Çadırları

10. Tırmanma duvarlarıyla güçlü yarınlar

Tırmanma duvarı; çocukların enerjilerini atabilmeleri, vücut kaslarını geliştirebilmeleri ve de eğlenirken öğrenebilmeleri gibi pek çok durum açısından çok faydalı. Dolayısıyla böyle yararlı bir ürünün, kendisine çocuk odalarında yer bulması hiç de zor olmadı.

Tırmanma duvarının tutamaklarını, çocuk odası duvar sticker’larıyla birlikte kullanarak da dekore edebilirsin. Böylelikle bir duvarı iki farklı şekilde değerlendirmiş olursun.

Bak, burada tutamakların altında serilmek için bekleyen neler var: Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları

11. Oyun parklarından çocuk odalarına taşınan salıncaklar

Çocuklar ne sever? Park sever, oyun sever, daha çok park ve oyun sever! Her zaman parka gidebilme şansı bulamayan çocukları da unutmamışlar ve onlara ev salıncağı yapmışlar. Mobilyalarına şıklık katacak bu ürünle sen harika bir dekorasyon yapmış olmanla övünedur, çocuğun da tavan salıncağıyla gününü gün etsin.

Böyle hoplamalı, zıplamalı ve bol eğlenceli diğer örnekler için şuraya göz atabilirsin: Atlamayı, Zıplamayı, Sallanmayı Seven Minikler İçin 8 Çocuk Odası Dekorasyonu

12. Çocuğuna özel okuma köşeleri yarat

Çocukların eğlenmesi her şeyden mühim evet ama arada eğitici ve öğretici aktiviteleri de unutmamak lazım. Bunun için süper bir fikrimiz var. Çocuğuna sevdiği kitaplarla vakit geçirebileceği özel bir okuma alanı tasarla. Yuvarlak okuma koltuğu eşsiz tasarımıyla bunun için en konforlu şey olabilir.

Daha farklı tasarımlar için ünlü markalardan örnekleri incele: 16 Örnekle Ünlü Markaların Çocuk Odası Takımları