Hamilelikte İlk Üç Ay: İlk Trimesterde İhtiyacın Olacak 7 Şey

Karnında bebeğinin varlığını hissettiğin ilk aylara hoş geldin! Vücudun ilk trimesterde yani hamileliğinin ilk 3 ayında, tahmin edemeyeceğin bazı değişimlere uğrayacak. Bebeğinin yavaş yavaş büyümesi, hormonlarının tepe taklak olması ve vücudunun bunlara gösterdiği tepkiler nedeniyle ilk 3 ayda seni destekleyecek bazı ürünlere ihtiyacın olacak.

Gel bakalım bu süreçte sana yardımcı olacak ve daha kolay bir hamilelik geçirmeni sağlayacak 7 şey neymiş?

Hamileliğini an be an takip et: Hafta Hafta Hamilelik Rehberi

Bu yazıyı da okumalısın: 1.Trimester: Hamilelikte İlk 3 Aylık Dönem

1- Folik asit

Folik asit, bebeğin gelişimi ve sağlıklı bir hamilelik için önemli takviyelerden birisi. Çünkü folik asit, özellikle bebeğin beyin gelişimini destekliyor ve açık omurga adı verilen spina bifida rahatsızlığının önüne geçiyor. Bu süreçte vücudunun folik asit açısından eksik kalırsa, bebeğin nörol tüp bozukluğuna sahip olarak doğabilir. Bunu engellemek için doğru bir süre içerisinde doğru miktarlarda takviye alman lazım.

Hamilelikte folik asidi pek çok besinden elde edebilirsin ama bir takviye de alman gerekecek. Hangi ürünü tercih etmen ve ne süre kullanman gerektiği konusunda doktorun seni yönlendirecektir.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

2- Hamilelik sigortası

Henüz hamilelik sigortan yoksa, bir tane edinmenin tam zamanı! Tedavi, kontrol ve doğum masraflarını karşılayan sigorta paketlerinin bazılarının belirlenmiş bekleme süreleri var ancak bekleme süreleri olmayan ve hamileliğinle alakalı birçok masrafı karşılayan paketler de mevcut. Bu sigorta kapsamlarını incele, oldukça karlı ve faydalı olduğunu göreceksin.

Biz senin için 8 tanesini inceledik, haydi bak: 8 Sigorta Şirketinin Hamilelik ve Doğum Sigortası Teminatları

 

3- Hassas diş fırçası

Hamileliğinde hormonlarının düzensizliği ve yoğunluğu yüzünden diş eti kanaması ve şişmesi gibi sorunlar yaşayabilirsin. Bu yüzden diş ve diş etlerine hassas davranmanda fayda var. Çok yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanman yararına olacak.

Bu fırçalar eşliğinde nazik ve dairesel hareketlerle yapacağın diş fırçalama işlemi sonrasında daha az kanama yaşayacaksın. Tabii iyi beslenmenin de diş bakımında büyük etkisi olduğunu söyleyelim.

Bir diş fırçası önerimiz de var, bunu hamile alışverişi listene ekleyebilirsin.

Ürün Fiyat
Sensodyne Promine Ekstra Yumuşak Diş Fırçası Ortalama 15 TL

4- Hamilelik kitapları

Hamileliğinle birlikte yeni bir dünyaya adım attın. Bu dünyada daha önce hiç yaşamadığın ve bilmediğin birçok durumla karşı karşıya kalacaksın. Bunların üstesinden gelmek ve hazırlıksız yakalanmamak için hamilelik kitaplarından yardım almaya ne dersin? İçerisinde birbirinden değerli bilgiler olan pek çok kitap mevcut.

Ürün Fiyat
Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?( Heidi E. Murkoff, Sharon Mazel) Ortalama 50 TL
Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı (Ayşe Öner) Ortalama 40 TL

Bu yazıda sevdiğimiz başka kitaplardan bilgiler de var: Hamilelik Kitaplarından Altı Çizili 30 Altın Bilgi

5- Nemlendirici vücut kremleri

Bu ilk üç aylık süreçte karnın delicesine büyümeyecek ve çok fazla kilo almayacaksın ama ilerleyen dönemlerdeki çatlak oluşumunun önüne geçmek için vücudunu nemlendirmeye başlaman şart! Çünkü kuru bir cilt, çatlak oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden cildin mümkün olduğunca nemli ve elastik olmalı.

Ürün Fiyat
Bepanthol F Body Lotion Kuru-Hassas Vücut Losyonu Ortalama 35 TL

İlerleyen aylarda bunlara ihtiyaç olacak: Tüm Hamilelerin Ortak Sorusu: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

6- Hamile yogası ve pilatesi

Hamilelikte egzersiz yapmak ne kadar önemli biliyorsun. Özellikle kilo alımını kontrol altına almak, daha kolay bir doğum yaşamak, bel ve sırt ağrılarını en aza indirmek için hamilelikte egzersiz yapmak çok faydalı olacak.

Hamileliğinde yapabileceğin en risksiz ve faydalı egzersizler hamile pilatesi ve yogası olacak. Ama öncelikle doktorundan onay almalı, düşük, kanama, yüksek tansiyon gibi sorunların olmadığına emin olmalısın.

Hamile Pilatesi ve Yogası Merkezleri'ni inceleyerek, hemen iletişime geçebilirsin.

7- Hamile bulantı bandı

İlk trimesterde seni en çok rahatsız edecek şey, muhakkak mide bulantısı olacak. Nane çayı ve tuzlu krakerler mideni tutmaya yardımcı olsa da ekstra bir desteğe ihtiyacın olabilir. Son zamanlarda hamile anne adayları arasında çok popüler olan bulantı bantlarını deneyebilirsin.

Genellikle bileğe takılan bu bantlar, vücudundaki akupunktur basınç noktalarına basınç yapıyor ve mide bulantısını önlüyor. İlaç içermediği için de herhangi bir yan etkisi yok!

Ürün Fiyat
Sea Band hamileler için bulantı önleyici bileklik Ortalama 60 TL

Öğrenmen lazım: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

Merak etme, bitmedi! 2. trimesterde ihtiyacın olacak şey bu yazıda!

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: