Hamilelikte Cinsellik: Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Gebelik döneminde cinsel hayatının nasıl değişeceği, neyi yapıp neyi yapmaman gerektiği, cinselliğin bebeğini nasıl etkileyeceği konusunda merak ettiğin sorular olduğunu tahmin ediyoruz. İşte, bu yazıda hamilelikte cinsellik hakkındaki bütün sorularına cevap bulabileceksin. Hadi okumaya başla!

Hamileyken ilişkiye girilir mi? Hamileyken ilişkiye girmek zararlı mı?

hamilelikte cinsellik

Hamilelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar vereceği, düşük ve erken doğuma neden olacağına dair kaygılar her kadında mevcut. Bu yüzden birçok anne adayının aklında istisnasız "Hamile kadın cinsel ilişkiye girebilir mi?" sorusunun olduğunu tahmin ediyoruz.

"Hamileyken sevişilir mi" sorusunun cevabı için yapılan bilimsel çalışmalar eğer bir sağlık sorunu veya risk yoksa gebeliğin hiçbir haftasında bu tehditlerin olmadığını gösteriyor. Aşağıdaki durumlarda doktorun seksten uzak durmanı tavsiye edebilir;

  • Erken doğum yapma riski,
  • Vajinal kanama,
  • Amniyotik sıvı sızıntısı,
  • Rahim ağzının zamanından önce açılması,
  • Plasentanın servikal boşluğu kapatması,
  • Çoğul gebelik,
  • Daha önce düşük ya da erken doğum yapman.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

Hamileyken ilişkiye girmek zararlı mı?

Hem senin hem de eşinin bu süreçte en çok merak ettiği sorulardan biri “Hamilelikte cinsel ilişkide bebek ne hisseder?” olduğunu biliyoruz.

Korkma, bebeğin gebelik boyunca rahminde bulunan amniyotik sıvı ve rahim ağzını tıkayan mukoid tıkaç tarafından korunuyor. Bu yüzden hamilelikte ilişkiye girmek bebeğine zarar vermez, eşinin penisi bebeğine değmez. İlerleyen aylarda yaşadığınız cinsel birliktelik esnasında rahimdeki yer darlığı yüzünden bebeğin anlık olarak sıkışabilir, bu yüzden tekme atabilir. Merak etme, bu bebeğinin rahatsız olduğunu göstermez, sadece orada olduğunu hatırlattığını gösterir.

Bu arada kadınların gebeyken orgazm olması endorfin hormonunun yükselmesine yol açar. Bu da bebeğe giden kan akımını iyileştirerek bebek beslenmesini olumlu etkiler. Ayrıca bebeğin orgazm olduğun sırada güzel bir sallantı hisseder.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek konusunda akla takılan sorulardan bir diğeri de gebelikte orgazm olmanın erken doğum tehdidine yol açacağına dair olan yanlış bilgidir. Son haftalardayken doktorun seni uyarmadığı takdirde orgazm olmak tehlikeli bir durum yaratmaz.

Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu hakkında daha fazla bilgi için videomuzu izle:

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki süresi de en çok merak edilenlerden. "Gebelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir?" ya da “9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi?” soruları birçok anne adayının ortak sorularından.

Gebeler hamilelik döneminin her aşamasında (kendi doktorları aksini söylemediği sürece) cinsel ilişkiye girebilirler.

Önce gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı mı, bunu konuşalım. Hamilelikte cinsellik ilk aylarda senin ruh haline ve sağlığına göre değişebilir. Eğer doktorun bu aylarda düşük riskin olduğunu söylerse biraz beklemende fayda var.

Bunun dışında kadınların büyük bir kısmı ilk haftalarda mide bulantısı, halsizlik gibi nedenlerle birliktelik istemeyebilir. Bu, çok normal. Sadece 36. ve 37. haftalardan sonra zorlandığını hissedebilirsin. Artık bu haftalarda karnın oldukça büyümüştür, 3. trimesterin semptomları kendini ciddi şekilde hissettirmeye başlamıştır. Bu yüzden de kendini yeterince iyi hissetmeyebilir, fiziksel olarak kendinde yeterli enerjiyi bulamayabilirsin. Yani hamileliğin son haftalarında cinsel ilişki, senin için zevkten çok zorlayıcı bir şeye dönüşebilir.

Yani "37. haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi?" sorusu için "Olmaz, girilmez." diye bir şey yok. Seni zorluyorsa sevişme.

Sonuç olarak hamileliğin normal seyrinde ilerlediği, kendini iyi hissettiğin ve yeterince istekli olduğun sürece gebelikte cinsellik tehlikeli değildir.

 

 

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne kadar olmalı?

“Hamilelikte haftada kaç kez ilişkiye girilir?” soruna yanıt verelim. Bu konu hakkında olması ya da olmaması gereken bir kural yok. Motivasyonun, gücün ve isteğin olduğu sürece bu, partnerinle arandaki konu ve kimse karışamaz, siz bilirsiniz!

Hamilelikte cinsel pozisyonlar neler?

Peki, hamilelikte seks pozisyonları hakkında neler söyleyebiliriz? Rahat ettiğin sürece, birçok pozisyon uygundur.

Senin için en iyi pozisyonun hangisi olduğunu, partnerinle denemeleriniz sonucunda bulabilirsiniz. Ama genel olarak, karnına baskı olmaması için partnerinin altında olmak yerine yanında ya da önünde olduğun pozisyonlar, hamilelikte önerilen cinsel ilişki poziyonları arasında bulunuyor. Partnerinin üstte olduğu ve senin sırtüstü yattığın pozisyonları ise ağırlığını sana vermediği ve kollarıyla kendini desteklediği sürece hamileliğinin ilk dönemlerinde tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte oral seksi merak ediyor olabilirsin. Bir sakıncası yok ama vajinanın içine hava girmemesine dikkat etmelisiniz. Nadir olarak görülse de hava akımı bir damarı tıkayabilir. Bu da bebeğinin hayatı için risk demek.

Hamilelikte zararlı sevişme pozisyonları neler?

Şöyle söyleyelim: 3. Trimester’le birlikte sırtının üzerine uzun süre yatarak zaman geçirmemen gerekir. Bu yüzden misyoner pozisyonu gibi sırtüstü yattığın pozisyonları tercih etmesen iyi olur. Çünkü rahim büyüdükçe sırtüstü yatmak, rahmin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine sebep olur. Bu, bebeğine ve vücuduna giden kan akışını azaltabilir. Bazı hamile kadınlar için sırtüstü yatarken nefes almak da daha zordur.

Öte yandan yüzükoyun yatmak da büyüyen rahme fazladan baskı uygular. Bu yüzden özellikle 37 haftalık gebelikte cinsel ilişki pozisyonları için en makulu yan yattığın pozisyonlar.

Hamilelikte cinsel isteksizlik sebepleri

hamilelikte cinsel isteksizlik

Gebelikte cinselliğe olan ilgin arttı mı? Cinsellik hiç olmadığı kadar zor ve zevksiz mi görünmeye başladı? Her ikisi de olmuş ya da olacak olabilir. Tabii ki bu durumun sebepleri var. Senin için gebelikte cinsel sorunlar yaratan etkenleri aşağıda sıraladık.

Mide bulantısı:

Bu durum cinsel arzunu azaltır. Miden bulanırken, seks düşünemezsin! Bu sebeple, kendini gözlemlemeli ve bulantılarının azaldığı zamanları belirlemelisin. Bu anlar partnerinle yakınlaşmak için en iyi zamanlar olabilir. Yine de kendini kötü hissediyorsan, gebelikte ilişki için kendini zorlamayı bırakmalısın.

Bulantıya karşı ne yapabilirsin: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

Halsizlik:

Hamilelik süresince hissettiğin halsizlik cinsel arzunu azaltacaktır. Yine kendini gözlemlemeli ve uygun zamanı belirlemelisin. Örneğin, akşam saatlerinde günün yorgunluğunun üzerine bir de yemeğin ağırlığı çöktüğünde sevişmek daha zorlaşacaktır. Bu sebeple, eğer imkan varsa hamileyken ilişki için sabah saatlerini tercih etmeni önerebiliriz.

Bedenindeki değişimler:

Büyüyen karnının cinsel ilişki pozisyonları zorlaştırdığı ve kilo almanla birlikte kendini daha az çekici hissedeceğin bir dönemde olabilirsin. Ancak yine de sen kendini rahatsız hissetmenin üstesinden gelemiyorsan, bir de loş ışıkta sevişmeyi ve kendini daha iyi hissedeceğin iç çamaşırlar giymeyi deneyebilirsin.

Göğüslerde hassasiyet:

Göğüslerin her zamankinden daha güzel görünüyor ama hassasiyeti canını mı yakıyor? Merak etme! Bu çok tanıdık ve geçici bir durum. Ancak bu durum cinsel hayatını zorlaştırıyorsa partnerinle bunu paylaşmalı, ilk 3 ayın sonuna doğru bu acının azalacağını belirtmeli ve biraz sabırlı olmasını istemelisin.

Kanamalar:

Hamilelik sırasında rahim ağzında kan toplanır, artan kan dolaşımı sebebiyle bu bölgede yeni kan damarları oluşur. Bu durum, gebelikte cinsellik sonrası kanama oluşturabilir. Özellikle de hamileliğin son dönemlerinde rastlanan bu tip hafif kanamalar yüzünden endişelenmene gerek yok.

Bu arada hamilelikte ilişkiye girmekten bağımsız olarak da gebelikte kanama aklını kurcalıyorsa oku: 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Cinselliğin düşüğe sebep olacağı korkusu:

Orgazmdan sonraki rahim kasılmalarının doğum sancısıyla alakası yok, bahsettik. Bir sorun olduğu durumda doktorun seni uyaracaktır.

Hamilelikte cinsel istek değişimleri nasıl gözlemlenir?

1. Trimester: Cinsel isteksizliğe hazır ol!

Genelde ilk 3 aylık dönemde cinsel isteksizlik gözlemlenir. Hamileliğinin ilk dönemlerinde hormonlarındaki değişimler, hamileliğinin diğer dönemlerine oranla daha belirgin bir şekilde kendini hissettirecek olan mide bulantıları ve halsizlik hamilelikte cinsel isteksizlik yaratıyor olabilir. Bu geçici bir durumdur, canını sıkmamaya çalışmalısın.

Bebeğin yavaş yavaş yürürken nelere ihtiyacın olacak: 1.Trimester: Hamilelikte İlk 3 Aylık Dönem

2. Trimester: Hamilelikte cinsel istek artışı başlıyor!

Hamileliğin ilk 3 ayından sonra yani 2. trimester döneminde genital organlara ve göğüslere kan akışının hızlanmasıyla hamilelikte cinsel istek artışı oluşur. Ayrıca bedeninin hamileliğe alışması ile semptomların etkisi azalır ve sevişme isteği artar.

Güzel bir de haberimiz var! Genital organına gelen akışın hızlanması orgazm olmanı kolaylaştırır. Her zamankinden daha uzun süren ve daha güçlü orgazmlar yaşayacağın günlerde olabilirsin.

Fiziksel görünümünün iyice değişmeye başladığı günlerdesin, listene bunları eklemeyi unutma: 2. Trimester: Gebelikte İkinci Üç Aylık Dönem

3. Trimester:

Hamileliğin son dönemlerinde, bel ağrıları ve kilo alımı cinsel isteksizliği yeniden arttırabilir. Hamileliğin ağrılı ve sancılı son dönemlerinde olman ve cinsel ilişki pozisyonlarına girmeyi gittikçe zorlaştıran göbeğin libidonu düşürebilir. Bu, çok normal.

İlaç gibi gelecek: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

Tabii yeniden belirtmemiz gerekir ki hiçbir hamilelik aynı olmadığı gibi, hiçbir kadın da aynı değildir. Belki de 1. ve 3. trimester boyunca kocaman memelerin ve hassas organlarınla hiç olmadığın kadar cinsel istek duyacağın bir döneme girmişsindir. Ya da 2. trimester süresince cinsel isteğin azalmıştır.

Belki de hamilelik boyunca o istek hiç artmamıştır. Kim bilir! Bu duygu durumlarının hepsi normaldir ve geçicidir. Hamileliğinin 9 ayı boyunca geçirdiğin değişimi düşününce cinsel arzunun değişmesi de olağandır.

Bilmen gerekenler burada: 3. Trimester: Hamilelikte Son 3 Ay

Gebelikte cinsel ilişkinin faydaları nelerdir?

Hamilelik sırasında ya da hamilelik dışında fark etmez, eğer özel bir durum yoksa, hamileyken cinsellik faydalıdır. Rahatlamanı, gevşemeni ve zevk almanı sağlar. Ayrıca, gebelik döneminde cinsel yaşam, doğuma hazırlanmana da yardımcı olur.

Fiziksel olarak rahatlama ve esnemenin yanı sıra hamilelikte cinsel ilişkinin önemi hakkında söyleyebileceğimiz bir diğer şey de duygusal açıdan partnerinle seni yaklaştırıyor olması. Gergin olduğun ve bedenindeki değişimlere alışmaya çalıştığın bu dönemde partnerinle kuracağın yakınlıklar; birbirinizi anlamanızı kolaylaştırıp, ilişkinizi güzelleştirebilir.

Hamilelikte cinsel sağlık nasıl sağlanır?

Cinsellikle bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmak, hem senin hem de bebeğin için risk taşır. Bu yüzden, "Gebelikte cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı tavsiye edilir mi?" sorusunun cevabı, evettir. Eğer senin ya da partnerinin cinsellikle bulaşan bir enfeksiyonu varsa prezervatif kullanmalısınız. Bildiğin gibi prezervatif sadece gebe kalmaktan korunmanın bir yolu değil; aynı zamanda mantar, akıntı, vajinal enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın da yoludur.

Hamilelik döneminde hamile kalma riskin olmayabilir ama cinsel organlara dair sağlık sorunları yaşama riskin olabilir. Böyle bir durum yaşanmaması için hem bebeğini hem de kendini koruman ve cinsel yaşamında prezervatif kullanman gerekir. Ama tabii ki hamilelikte korunmadan ilişkiye girmek normal zamanlarda olduğu kadar sakıncalı değil.

Bunun bir de doğumdan sonrası var, gel gel: Kaldığın Yerden Devam: Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Dair Kafana Takılan Her Şey

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Kaynakça ve İleri Okuma

  • Curtis B. Glade ve Schuler Judith. Hafta Hafta Hamileliğiniz. Sabri Yarmalı (Çev.). İstanbul: Beyaz Balina Yayınları, 2017.
  • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.
  • Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler. Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.